Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Erica
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
LubimyCzytać

Przedstawiamy Państwu niesamowitą powieść o prawdziwej historii Elbląga. Autor bardzo realistycznie, w oparciu o badania przedstawia obraz miasta, do którego nieuchronnie zbliża się front. Rok 1944, Prusy wschodnie. Nadciąga sowiecka ofensywa. Z relacji mieszkańców, urywków listów, notatek i dokumentów powstała wciągająca opowieść opisująca wydarzenia tamtych dni. Poznajemy zarówno...

Rok 1944, Prusy wschodnie. Nadciąga sowiecka ofensywa.
Z relacji mieszkańców, urywków listów, notatek i dokumentów powstała wciągająca opowieść opisująca wydarzenia tamtych dni. Poznajemy zarówno mieszkańców ówczesnego Elbinga, losy niemieckich obrońców jak i historię żołnierzy Armii Czerwonej.
Ich oczami poznamy kulisy tych niezwykle morderczych walk, które posłużyły Sowietom jako poligon przed zdobyciem Berlina.
Powieść Tomasza Stężały w barwny i sugestywny sposób ukazuje czytelnikowi jak naprawdę przebiegało sowieckie wyzwolenie...
Elbing 1945 - kontynuuje wspaniałą tradycję powieści wojennych Svena Hassela.
Tomasz Stężała - mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Prus | 2018-10-23
Przeczytana: 15 września 2018

Obie części przeczytałem z zainteresowaniem. Stężała opisuje fakty, ale nadaje im "ludzki" wymiar. Bohaterowie są z krwi i kości, jedni są fanatykami wpojonych ideologii, dla innych paliwem do działania jest patriotyzm a czasem chęć zemsty. Jeszcze inni zwyczajnie chcą przeżyć. Przygotowanie autora, jego wiedza i znajomość faktów budzą uznanie. Podoba mi się też jego wejście w rolę podczas narracji - gdy opisuje losy żołnierzy radzieckich wyczuwa się silną nienawiść do faszystów. Jednak gdy bohaterami wątku są Niemcy, sowieci stają się dziką, cuchnącą i przerażającą hordą prymitywnych okrutników.
Prócz blasków, dostrzegam w twórczości Stężały również cienie. Na szczęście niewielkie. Stężała jest autorem, który wymaga pełnej uwagi od swoich czytelników. Trzeba pilnie śledzić bieg zdarzeń, pisarz lubi niedopowiedzenia, skróty myślowe, poza tym wprowadza sporo postaci, które czasem łatwo pomylić.
Książkę polecam. Zdecydowanie. Nie wszystkim, ale polecam.

Hipoteza_Riemanna | 2019-01-22

Kierowany lokalnym patriotyzmem zapoznałem się z tą pozycją. Czytało się przyjemnie, ale mój odbiór spowodowany jest tym, że akcja książki dzieje się w moim rodzinnym mieście, więc ocena może być przez to zawyżona.

roberto29 | 2018-06-30
Filip | 2018-03-29