Dzień w którym się umiera

Okładka książki Dzień w którym się umiera Katarzyna Lisowska
Okładka książki Dzień w którym się umiera
Katarzyna Lisowska Wydawnictwo: Ridero poezja
poezja
Ridero
2016-11-01
2016-11-01

Mylengrave - dziękuję Pani bardzo za wyczerpujące, ciekawe i budujące komentarze do moich wierszy. Wiersz, który Pani krytykuje - rzeczywiście był pisany w młodym wieku i z bardzo utopijnego, idealistycznego spojrzenia. Niemniej chciałabym wytłumaczyć jego inspiracje. Owa lekarka ginekolog mną wstrząsnęła, bo mówiła, że to fajne było doświadczenie, każdy chciał na praktyce spróbować, skrobać sobie... A zarówno kobiecie, jak i dziecku nienarodzonemu, sytuacji - należy się szacunek. To dramatyczna sytuacja, a nie radosna. Może kiedyś przebuduje wiersz i wyjaśnię jego intencję. Wstrząsnęło mną radosne podejście lekarki do tak poważnego problemu. Ale może trzeba zobaczyć to nagranie wypowiedzi lekarki i poczuć, co ja wtedy, że to mnie skłoniło aż do takich słów. Najchętniej chcielibyśmy sytuacji, aby do aborcji nie musiało dochodzić. Każdy popełnia swoje błędy. Lekarka wypowiedziała się lekko w temacie, a ja dałam się ponieść w młodszych latach postawie bez kompromisu. Dziś mogę przyznać, że obie sytuacje nie są dobre, ale cieszę się, że mimo tego wiersza zwróciła Pani uwagę na moje skromne, szczere wiersze i że je Pani tak doceniła. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Lisowska

I kto by się to spodziewał! Wiersze są ładne, dojrzałe, składają się bardziej z pojedynczych wyrazów i zwrotów, co bardzo lubię, ale są wymowne, ostre, szorstkie. Nie ma tutaj sentymentalizmu i romantyzmu, dlatego tak mi się podoba. Pani Lisowska to konkretna kobieta, szanuję - niewiele takich znam, a wiadomo, im kto podobniejszy nam, tym bardziej nam się podoba jego twórczość.
Jest współcześnie, aż na wskroś, poetka pisze o życiu, śmierci, o bólu i głupocie ludzkiej. Widać jednak, że jest bardzo młoda, moje poglądy sprzed 10 lat bardzo ewoluowały - oczywiście nie mogę zakładać, że wszyscy inni mają tak samo, ale skoro widzę podobny umysł...
Wielki minus za wiersz, w którym ginekolożka, zwolenniczka aborcji zostaje w jakiś sposób przyrównana do przyjaciół nazistów, do mordercy. Poetce brakło tolerancji, widać, że mocno wierzy w utopijne ideały, zdaje mi się, że aż za mocno.
Trafne metafory, niewymuszone, a tak w punkt, niby mrówka - pracowita to banał, ale tu nic nie jest banałem, to jest wzniesienie poezji na wyższy poziom. Mam nadzieję, że poetka będzie pisać, bo ma talent i chciałabym czytać więcej.

• Poezja

Dodaj cytat z książki Dzień w którym się umiera