Miłość i cienie

De amor y de sombra
8373190899
miłość
Ani-Lorak

Historia kobiety i mężczyzny, którzy kochali się z tak całkowitym oddaniem, że uniknęli pospolitej codzienności.

książek: 2006
janka_agh | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 20 marca 2012

Ciepła i piękna historia miłości rozgrywająca się na tle wstrząsających i poruszających wydarzeń politycznych za czasów panowania reżimu w Chile. Barwny i zarazem okrutny obraz południowoamerykańskiej mentalności politycznej, naznaczony okrucieństwem i bezkarnością. Piękna i zarazem straszna opowieść o sile miłości i sile bezprawia.

rea | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Isabel Allende
Przeczytana: styczeń 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to historia bezgranicznej miłości Irene i Francisco, których połączyła wspólna praca i dążenie do odkrycia prawdy o reżimie Augusto Pinocheta, za czasów którego przyszło im żyć. Bohaterowie prowadząc prywatne śledztwo w sprawie zaginionej 15-letniej dziewczyny, odkrywają w starej kopalni masowy grób zaginionych więźniów politycznych. Odkrycie tej prawdy sprowadza na Irene próbę jej zabójstwa, w wyniku którego zostaje bardzo ciężko ranna.
Allende bardzo sugestywnie odsłania kulisy rządów wojskowych, ich okrucieństwo, działanie ponad prawem i cynizm.

Aqnieszka | 2013-09-22
Przeczytana: 20 września 2013

Miłość może pojawić się wszędzie, nawet na tle tragicznych wydarzeń. Oto dziennikarka Irene i fotograf Francisco zaczynają wspólnie badać sprawę tajemniczego zniknięcia 15-latki uznawanej za lokalną cudotwórczynię. Trafiają na trop dramatycznych wydarzeń, a sami coraz bardziej przekonują się do tego, że nie potrafią już bez siebie żyć. Plus szczypta realizmu magicznego, tak charakterystycznego dla literatury Ameryki Południowej.

Rosalia_de_Castro | 2013-02-17
Na półkach: 2013, Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 16 lutego 2013

"Ludzkość powinna żyć w świecie zjednoczonym, gdzie mieszałyby się rasy, języki, zwyczaje i marzenia wszystkich ludzi. Nacjonalizm jest sprzeczny z rozsądkiem. W niczym narodom nie pomaga. Służy tylko i wyłącznie do tego, żeby w jego imię dopuszczać się najgorszych nadużyć".
Dyktatura Generała jest historycznym tłem miłości - ale nie tylko miłości dwojga głównych bohaterów - Irene i Francesco. Także miłości panującej w rodzinie Leal czy Ranquileo. Miłość chroni trochę przed okrucieństwem, pozwala zachować godność. Oprawcy są samotni.
Historia jak zwykle zatacza koło, pozwalając jednak narodzić się uczuciu zdolnemu przetrwać wszystko.
Isabel Allende jak zwykle zabrała mnie w niesamowitą podróż pełną uczucia, wartości, pięknego języka (sam opis domu starców - majstersztyk).
Powieść "połknęłam" w jeden dzień.

Małgorzata48 | 2012-06-24
Przeczytana: 2007 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chile, lata 80—te, czasy faszystowskiej dyktatury Augusto Pinocheta, krwawych represji na przeciwnikach politycznych. Dużo publicystyki politycznej.
Boharerowie : Irene, młoda chilijska dziennikarka I Francesco Leal , syn emigrantów z Hiszpanii, odkrywają tragiczną tajemnicę nieczynnej kopalni ( zwłoki więźniów politycznych). Fabuła sensacyjna, zamach na Irene, wyjazd z kraju,( -”wrócimy”). Ciekawie pokazany dom starców na prowincji, który prowadzi matka Irene. Bardzo sugestywnie pokazana miłość w rodzinie Francesco, ujmująca postać Hildy, matki trzech synów ( jeden z nich popełnia samobójstwo). Bardzo piękna scena miłosna między Francesco i Irene, ich “pierwszy raz”, po traumatycznych przeżyciach w kopalni.
Powieść kompozycyjnie niespójna, nierówny poziom poszczególnych rozdziałów. Mimo to warto przeczytać.

pandabetty | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Katarzyna Mańkowska | 2016-08-01

Wiem o dwóch tłumaczeniach tej książki - jedno jest fatalne, drugie - genialne. To genialne ukazało się pod tytułem "Z miłości i cienia", wydawcą jest - zdaje się, Oficyna Literacka.

książek: 1918
Vinga | 2016-11-25