Państwo teoretyczne

Seria: Arbitror myśli
Wydawnictwo: Arbitror
Thamas

„Państwo teoretyczne” to poruszająca diagnoza współczesnej Polski. Napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki. Ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne. W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki.

Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami publicznymi, niezależenie od poglądów politycznych.

źródło opisu: https://arbitror.pl/produkt/panstwo-teoretyczne/

źródło okładki: https://arbitror.pl/produkt/panstwo-teoretyczne/

Wasyl Czapajew | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Książka nie jest tak popularna jak wydane w tym samym czasie wspomnienia ministra Sikorskiego, a szkoda. Wszystkim, którzy zastanawiają się jak usprawnić funkcjonowanie państwa po rozwałce zafundowanej przez dobrą zmianę spokojnie mogę tę pozycję polecić, choć nie zawsze się z autorem zgadzam.

Kamil | 2019-01-17

Książka pełna kontrastów. Z jednej strony mocny i rozsądny początek i koniec, ale środek książki to droga przez brak logiki i składu. Autor najpierw słusznie diagnozuje problemy III RP - czyli ogólnie rzecz ujmując słabość Państwa, by po chwili zaproponować jako rozwiązanie... więcej Państwa. W dużej mierze powiela on schemat myślowy obowiązujący wśród obecnych elit, czyli "nasi zrobią to lepiej" i wierzy, że przedstawiając kilka klocków można naprawić system. Z drugiej strony, proponuję kilka ciekawych rozwiązań, których jednak nie potrafił przeprowadzić będąc częścią mechanizmu władzy jako Minister, co drastycznie ogranicza wiarygodność jego propozycji zawartych e książce. Mimo wszystko polecam zapoznać się z poglądami ministra Sienkiewicza jako element treningu intelektualnego

Dariusz Karbowiak | 2019-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Skończyłem "Państwo teoretyczne" w chwili gdy tragedia w Gdańsku w pełni ukazana została retoryczność państwa.
Wiele lat temu przeczytałem "Co z tą Polską". Stawiane przez Lisa diagnozy okazały się niezmiernie celne. Tym razem esej napisany przez osobę, która miała bezpośredni wpływ na politykę. Mnie szczególnie zainteresowały kwestie dotyczące oświaty, relacji państwo-kościół, sprawa imigracji zarobkowej. Zastanawia mnie przede wszystkim dlaczego nie rząd PO i PSL nie zrobił nic w kwestii udemokratycznienia systemu oświaty. Rozumiem że dla PSL i tzw. prawego skrzydła PO poruszanie kwestii dotyczących Kościoła były niemożliwe do rozwiązania. Dlatego próżny płacz Sienkiewicza nad rozlanym mlekiem.
Osobną sprawa to sprawa imigrantów, skoro nikt nie nagłaśniał jaka skala jest zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. Zostawienie przestrzeni dla prawicy i jej skrajnej odmiany. Narracja obawy przed obcymi, a nie publikowanie informacji o skali rodzimej przemocy. W konsekwencji mamy...

pangrochu | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

„Państwo teoretyczne” to rodzaj eseju pisanego z „politycznej emigracji”, na chłodno, choć poruszającego gorące współczesne tematy, stawiającego kilka nieprzyjemnych diagnoz, bez unikania samokrytyki, podsuwającego wreszcie niemal pozytywistyczne w duchu pomysły na poszukanie rozwiązań problemów, jakie wiążą się z tezą zawartą w tytule.

Książka Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra MSWiA w rządzie Donalda Tuska, zaczyna się od przywołania tak zwanej „afery taśmowej”, czyli ujawnienia prywatnych rozmów polityków partii rządzącej oraz zaprzyjaźnionych z nimi osób ze świata biznesu, które miały miejsce między innymi w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. To podczas jednego z takich spotkań Sienkiewicz, sformułował epitet „państwo teoretyczne”, który przez jego przeciwników politycznych został podchwycony i wykorzystany jako krzywdzące podsumowanie 8 lat rządów PO.

Krzywdzące, bo upraszające i szalenie spłycające, choć trzeba przyznać, że sam autor całkowicie nie odżegnuje się od...

Dejw | 2018-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2018

Sienkiewicz ma kilka błyskotliwych i trafnych wniosków, niektóre jego obserwacje i syntezy faktów są godne uwagi, ale wnioski zeń płynące pozostają niestety miałkie i wtórne. Nie jest to odkrywczy esej, a raczej odtwórczy i przetwarzający wiele propozycji i postulatów, które już zdążyły wybrzmieć (będąc wyartykułowanymi w wartościowszej i bardziej merytorycznej formie) w polskiej publicystyce politycznej. Do tego wszystkiego dochodzi dość karykaturalny wstęp, ideologiczne zabarwienie i istotny przechył w jedną stronę sporu politycznego, który rzuca cień na wiele tez autora odbierając im walor obiektywności. Konkludując - niestety, jeśli chodzi o jakość pisarstwa prawnuk nie dorównał wybitnemu pradziadkowi, a wydawać by się mogło, że nazwisko zobowiązuje ;)

Marek | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Okładka bohatera serialu. Podobny także bywał przed kamerami gdy szefował MSW. Lubił się popisywać podczas przeprowadzanych wywiadów, drwił, ośmieszał a niekiedy tylko celnie uderzał. Myślę sobie że Donald Tusk źle zrobił proponując Sienkiewiczowi ministra. Ta książka jest kolejnym na to dowodem. Sienkiewicz jest analitykiem, obserwatorem wnikliwym politycznych i gospodarczych zdarzeń. Wielokrotnie mogliśmy tego doświadczać czytając teksty. Kto czytał, ten czytał... Nie publikował zbyt często ale artykuły były drobiazgowo wnikliwe i do przemyślenia. Książka powyższa także jest tego dowodem. Autor próbuje w otaczającym politycznym chaosie znaleźć drogę wyjścia i proponuje rozwiązania. Inna konstrukcja państwa, atuty gospodarcze i samorządność to elementy które powinny być wykorzystane w czasie niebezpiecznym. Nie wiadomo co nas czeka, świat taki jaki znamy do tej pory już odchodzi. Sienkiewicz zastanawia się co z tym zrobić uciekając od politycznej gry. Ilu z czytelników sięgnie po...