Nie ufaj nikomu

2018-02-21
9788381191258
Filip Lewicki Nie ufaj nikomu psychoskok sensacja powieść sensacyjna

Na półkach: , , , , , ,

Vasilij nie miał łatwego życia. Jako młody chłopak poznał miłość swojego życia - Lilę, i może wszystko ułożyłoby się niczym w brazylijskim serialu, jednak na drodze do ich szczęścia stają rodzice chłopaka, którzy nie akceptują jego wybranki. Choć młoda para nie daje za wygraną, wkrótce pojawia się kolejna przeszkoda na drodze do ich szczęścia. Vasilij dostaje powołanie do wojska, a jego rodzice wykorzystując sytuacje do rozdzielenia młodych, staną na rzęsach by ich syn był jak najdalej od Lily. Tym sposobem Vasilij trafia na służbę do Rosji, a następnie w sam środek wojny w Afganistanie.
Wojsko wiele go nauczyło, ale i bardzo zmieniło. Nie jest już tym samym człowiekiem co kiedyś. Mimo to jego ukochana przyjmuje go z otwartymi ramionami. Czy to już czas na happy end? Zdecydowanie nie. W niedługim czasie wydarzenia jakie miały miejsce w życiu Vasilija i Lily zniszczą wszystko to co po kilku latach spędzonych w wojsku, udało im się naprawić.
Vasilij cudem przeżyje w katastrofie lotniczej. To co wydarzy się na pokładzie samolotu zniszczy starego Vasiljego i pozwoli narodzić się łowcy głów
Uff! Chyba nigdy nie czytałam książki, tak naładowanej akcją. O dziwo pomimo tego, że wiele się dzieję, nie gubiłam się w czytaniu i nie czułam przesytu. Nie, ja chciałam więcej, a Filip Lewicki zapewnił mi to czego chciałam. Jego debiutancka powieść nie pozwala czytelnikowi na chwilę przerwy. Świetnie wykreowana postać głównego bohatera pozwala nam na wczucie się w historię i przeżywanie wszystkiego tak jakbyśmy byli tuż obok Vasiljego.
Sam Vasilij przypadł mi do gustu już po kilku stronach "Nie ufaj nikomu". Przeciorany przez życie, nie ufający nikomu oprócz siebie, stanowczy i nie wykonujący nieprzemyślanych ruchów. W trakcie czytania o jego przygotowaniach do zadania/akcji czułam się jak mała dziewczynka obserwująca wszystko z boku z zaciekawieniem.
Początkowo trochę drażniły mnie jego oschłe relacje z synem, jednak po głębszym poznaniu rozumowania Vasiljego zrozumiałam czemu wygląda to tak, a nie inaczej.
Filip Lewicki wykonał kawał świetnej roboty. Stworzył książkę, która choć jest przepełniona dynamiczną akcją i nie pozwala nam na chwilę oddechu, to mimo wszystko nie przytłacza czytelnika. Język i styl pisarza idealnie wpasował się w życie wojowniczego Vasiljego pozwalając nam stać się bacznym obserwatorem działań łowcy głów.

Recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com

Przestępstwa, zabójstwa, kryminalne sprawy i nieprawdopodobne zdarzenia - to wszystko mieści się w tej niewielkiej książce, która ma nas przenieść w brudny i brutalny świat.
"Nie ufaj nikomu" to książka należąca do gatunku książek sensacyjnych i kryminału. Z zasady powinna to być lektura z wartką i w miarę możliwości oryginalną akcją oraz przewrotnymi wydarzeniami, które zachęcą czytelnika do zagłębienia się w opisywanej historii. Tutaj jednak, oprócz wartkiej akcji nie znalazłam niczego, co przyciągnęłoby moją uwagę na dłużej. Z każdą stroną miałam wrażenie, że czytam spisane w jednym utworze wszystkie filmy sensacyjne jakie zostały zekranizowane. Vasilij to główny bohater tej powieści, był w wojsku, jest przestępcą, później rozprawia się z wrogami. Jest wykreowany wręcz na superbohatera, który potrafi przechytrzyć nawet najbardziej wykwalifikowanych ochroniarzy i najgroźniejszych bandytów. Jego życie prywatne jest tutaj lekką wstawką, po to by dać odpocząć czytelnikowi od jego sensacyjnego życia. Jeśli szukacie mocno przerysowanej akcji, nad wyraz przypominającej największe produkcje filmowe i macie chwilkę czasu na zresetowanie umysłu to będzie dobra książka. Dla mnie niestety taka się nie okazała, a fakt - zapowiadało się bardzo fajnie. Wymierzanie zemsty, porachunki gangsterskie i te wszystkie inne fascynujące elementy mogły zlać się w jedną genialną całość. Jednak zabrakło mi w tej książce elementu wyważenia wszystkich przeżywanych przez głównego bohatera akcji. Myślę, że gdyby autor nie utworzył tylu nieprawdopodobnych sytuacji, książka byłaby bardziej realna i prawdziwa w odbiorze. A tak, otrzymujemy sensacyjną fantastykę, która mnie niestety nie porwała.
Myślę, że książka przypadnie do gustu osobom, które lubią dużą ilość niesamowitych wydarzeń, które napędzają akcję, jednak sprawiają jednocześnie wrażenie przesytu. Książka miała potencjał, który nie do końca został wykorzystany.

Fajna powieść sensacyjna, która ma wszystko co potrzeba do powieści sensacyjnej dla prawdziwego mężczyzny. Jednocześnie powieść jest bogata w wątki nie tylko sensacyjne ale takie życiowo obyczajowe. Główny bohater to postać nie komiksowa ale prawdziwa choć nie taka tuzinkowa. Czyta się ze znaczną przyjemnością. Szczerze polecam.

– Możecie płakać, narzekać, zesrać się, albo szczać w gacie… Ale zadanie musicie wykonać! Jeśli nie możesz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biec, idź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód! Takie słowa usłyszeli chłopacy na szkoleniu, w tym Vasilij, gdy musieli przejść wyznaczoną trasę pod ostrzałem z kałachów i wybuchających dookoła granatów. Za zadanie mieli donieść w odpowiednie miejsce materiał wybuchowy, podłączyć go, wrócić na swoje miejsce i go zdetonować. Wtedy zadanie było zaliczane.

Vasilij, główny bohater książki, ma słabe kontakty z rodzicami, jest jedynakiem. Ma żonę, którą kochał nad życie, dopóki nie zdradziła go i nie zostawiła. Ma syna, z którym łączą go dość nietypowe relacje - emocje trzymają na dystans. Liczy się dla nich tylko misją, którą muszą wykonać, a oprócz tego są pogodzeni z tym, że w nieoczekiwanym momencie jeden z nich może zginąć. Ma przyjaciela w Rosji, który załatwia mu broń i jest jego jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym.

Pozycja ta, to połączenie różnorodnych wątków, w której splatają się ze sobą problemy zaczynając od jednostkowych, a kończąc na tych społecznych. Wszystko razem tworzy spójną całość. Choć książka należy do kategorii sensacyjnych, to nie traci z horyzontu innych perspektyw. I tak właśnie znajdziemy w niej m. in. wątki erotyczne, gangsterskie, rodzinne, kryminalne.

Cała recenzja książki na blogu: http://ksiazkowyswiatwyobrazni.blogspot.com/2018/02/przedpremierowo-nie-ufaj-nikomu-filip.html

Książka opowiada historię pewnego zwyczajnego faceta. Jest tam opisane jego życie od narodzin, jakie przechodził problemy, związane z dorastaniem, jego rodziną itp.

Czytelnik z łatwością zostaje porwany w wir wartkiej, emocjonującej fabuły, którą inspiruje sprawa tajemniczego symbolu, w zadziwiający sposób spajającego pozornie odległe od siebie epizody z życia bohatera...

Polecam tą książkę :)

Muszę przyznać, że powieść Filipa Lewickiego znakomicie wpisuje się w kategorię sensacji, bowiem jest tu mnóstwo wątków, dynamicznej akcji oraz niesamowicie wykreowana postać Vasilija, który niczym niezłomny łowca głów, pragnie naprawić świat i rzeczywistość, dobierając się do bogatych, zastawiając na nich pułapki, spektakularnie pakując ich tam, gdzie ich miejsce. Dawno nie czytałam tak aktywnej książki, w której dzieje się mnóstwo, a jeszcze więcej jest skutków tych działań.

Vasilij to samotny wilk, który jak coś robi, to przykłada do tego maksimum swojej uwagi, skrzętnie wszystko analizując, dokładnie obmyślając strategię, wykorzystując lata swoich doświadczeń i wiedzy, którą zdobył. Autor pokusił się o to, by jego bohater mógł nam pokazać, co potrafi. W swej niesztampowej opowieści wykorzystał retrospekcję czasową, dzięki której możemy poznać losy jego bohatera. Korzenie Vasilija sięgają Polski, w której się urodził i wychowywał. Tło społeczno-polityczne to czasy głębokiej komuny. Młody Vasilij odbywając obowiązkową służbę wojskową poznaje kilku dobrych kolegów. Poznaje też Lilę, zakochuje się. Wszystko do momentu, kiedy wyjeżdża na pierwszą misję. Bohater Lewickiego powróci do Polski, jednak najpierw objedzie niemal pół świata tropiąc mafijnych bossów, terrorystów, którzy uprowadzili samolot, którym leciał, i w którym zginęło wielu niewinnych ludzi, przemierzając Kolumbię, Rosję, Albanię, wymierzając sprawiedliwość po swojemu. Vasilij, od momentu odejścia żony, wychowuje samotnie syna, żyjąc na kompletnym odludziu, hartując chłopaka na twardego faceta, godnego swojego następcę.

W tej powieści nie ma żadnych przypadków, czy nieprzemyślanych posunięć. Autor doskonale wiedział, po co stworzył postać Vasilija. Ukazał świat ciemnych interesów, funkcjonowania mafii narkotykowej, kreśląc wiele intrygujących i tajemniczych wątków. A przy tym dość intensywny wątek miłosny, problemy osobiste, odizolowanie od świata zewnętrznego, które w powieściach obyczajowych wysuwają się na plan pierwszy, tutaj ewidentnie chowają się za brawurowymi akcjami, czy spektakularnymi misjami głównego bohatera.

Przy książce „Nie ufaj nikomu” Filipa Lewickiego nikt nie będzie się nudzić. Autor zadbał o specyficzną atmosferę, tajemnicze wątki, dynamiczne sceny, w których bohater daje popis swoim umiejętnościom dedukcyjnym i zręcznościowym. Znakomicie nakreślone napięcie i portret głównego bohatera, który wykazuje się nie tylko siłą fizyczną, ale i niejednoznacznym charakterem, jednak wie, czego chce i swój cel potrafi doskonale osiągnąć. A przy tym lekkie pióro i plastyczne opisy.

Szczerze polecam!

Nie ufaj nikomu Filipa Lewickiego to książka, po którą sięgnąć może każdy – jest to bowiem pozycja z rzędu literatury popularnej na wysokim poziomie. Dzięki przejrzystemu językowi i filmowemu w proweniencji stylowi czytelnik bez reszty daje się pochłonąć światu powieściowemu. Ten z kolei nieustannie go zaskakuje, budując jednocześnie coraz większe napięcie. Główny bohater, Vasilij, to mężczyzna mający za sobą różnorakie perypetie, które zaczynają sytuować go po trosze w sytuacji człowieka rozczarowanego do życia.

Warto przeczytać

Dlaczego czasem lubimy się bać?
Pewnie z powodów bardzo pierwotnych, biologicznych. Strach jest częścią biologicznej adaptacji, która zwiększa szansę przeżycia bardziej strachliwych jednostek. W nienaturalnych sytuacjach organizm musi reagować wyłączając racjonalne myślenie. I tego właśnie uczy nas strach- pozwala na wykształcenie mechanizmu, który mobilizuje się do działania w sytuacjach niebezpiecznych, nie analizując przy tym zbędnych danych.
W warunkach współczesnego świata, w którym nie nastawiamy się na nagłe, nieoczekiwane, niosące za sobą nieodwracalne skutki sytuacje, nasze lęki są raczej uśpione. Jednak nasza biologia lubi zapukać do drzwi i upomnieć się, o choć niewielką dawkę dreszczyku emocji.
Wtedy sięgamy po dobry film lub literaturę grozy. Tuż po otwarciu tomu „wyskakuje” na nas stado zmutowanych genetycznie koni, zza blatu zerka zbłąkana duszyczka, a do okienka puka zombie w towarzystwie Draculi. Kiedy jeszcze w tle z tyłu głowy pojawi się kakofonia dźwięków składająca się ze skrzypiącej podłogi, rozstrojonych skrzypiec, cichego łkania i wody rytmicznie skapującej do kieliszka, efekt przerażenia murowany.

Nie ufaj nikomu autorstwa Filipa Lewickiego to
pozycja, na którą składają się różnorodne wątki i w której splatają się problemy od jednostkowych do społecznych. Owo połączenie tworzy jednak spójną całość, wartościową zwłaszcza, dlatego, że będąc powieścią w gruncie rzeczy sensacyjną, nie traci z horyzontu innych perspektyw. I tak zazębiają się ze sobą wątki erotyczne, rodzinne, kryminalne, egzystencjalne, gangsterskie – by wymienić tylko niektóre spośród wielu. Dzieje bohatera, Wasilija, poznajemy od początku, od historii jego rodziców. Jego zawiłe losy tłumaczą poszczególne rysy osobowości, która sama w sobie jest bardzo ciekawie zarysowana – bohater jest, bowiem postacią w najwyższym stopniu niejednoznaczną, zarówno w wymiarze etycznym, jak i charakterologicznym. To postać, którą nieustannie kształtuje wielokulturowy tygiel, w jakim się obraca. Czynnikiem inspirującym wszelkie działania Wasilija jest zadanie, które sam sobie narzucił – oddawanie złoczyńców w ręce sprawiedliwości. Fabułę ponadto kształtuje podążanie za tajemniczym symbolem, który przewija się przez lwią część życia bohatera. Czy jednak uda mu się rozwiązać dręczącą go zagadkę...

To jest twoja pierwsza misja. Wiem, że to będzie dla ciebie duże przeżycie, ale musisz trzymać emocje na wodzy, tak jak cię uczyłem, i nie zgrywać bohatera. Trzymaj się planu. Co prawda, twoje zadanie nie jest trudne, ale widziałem o wiele prostsze, które kończyły się katastrofą. Bądź stale czujny i pod żadnym pozorem nie ufaj nikomu.

Wasilij to główny bohater tej powieści, był w wojsku, jest przestępcą, później rozprawia się z wrogami.
Postać głównego bohatera przedstawiona jest w formie super bohatera, który potrafi przechytrzyć nawet najbardziej wykwalifikowanych ochroniarzy i najgroźniejszych bandytów, złodziei, łotrów, gangi mafijne oraz każdego im podobnego . Jeśli potrzebujesz czegoś lekkiego z zarazem z wartką akcją, która rozwija się z każdą nowo przeczytaną kartką powieści to polecam dla zrelaksowania się, co całym tygodniu pracy.

Porachunki gangsterskie, których tu nie brakuje wartka akcja oraz wszystkie inne wszystkie inne fascynujące elementy składają się w jedną genialną całość.
Jednak moim zdaniem autor dodał zbyt wiele nieprawdziwych historii, które przytrafiały się bohaterom, przez co nie możemy wcielić się w rolę bohatera i przeżywać razem z nim wszystkie udane i nieudane akcje a tak odczuwamy w niej niejednokrotnie elementy fantastyki. Z czego książka łączy w sobie elementy sensacji i fantastyki.
Przy książce „Nie ufaj nikomu” Filipa Lewickiego nikt nie sposób się nudzić.
Daje się tu zauważyć specyficzną atmosferę, autor umieścił w niej wiele tajemniczych wątków, okraszonych tajemnicą i bardzo dynamicznymi, prężnymi akcjami.

Dlaczego czasem lubimy się bać?

• Moje
  • Wydawnictwo Psychoskok