Rozmowy z katem

Okładka książki Rozmowy z katem
Kazimierz Moczarski Wydawnictwo: Znak reportaż
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-02-14
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324042142
Tagi:
literatura polska Stroop nazizm getto Andrzej Krzysztof Kunert holocaust

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Życie tak nas głupio rozłącza... Zofia Moczarska, Kazimierz Moczarski
Ocena 8,2
Życie tak nas ... Zofia Moczarska, Ka...
Okładka książki Kazimierz Moczarski:  Zapiski Andrzej Krzysztof Kunert, Kazimierz Moczarski
Ocena 7,1
Kazimierz Mocz... Andrzej Krzysztof K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
5887 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
207
7

Na półkach:

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu nad innymi, w wyniku czego starający się za wszelką ceną wyglądać na nordyka, zakrywając nawet zbyt szerokie, według niego, czoło aby dosięgnąć ideału. Stale utrzymujący, że Żydzi nie mają poczucia honoru i godności, że nie są pełnymi ludźmi, że mają inną krew, tkanki, kości i myśli niż Europejczycy, przede wszystkim nordycy. Wysługujący się swoim 8-letnim(!) synem do dozorowania pracy więźniów, ubranym w mundur SS, uzbrojonym w sztylet i nabity karabinek. Potępiający modlitwę za słabych i potrzebujących, uznający jedynie pacierz za triumfatorów. Uradowany pierwszymi kwiatami wiosny w momencie przeobrażenia getta warszawskiego w pustynię gruzu za jego rozkazami.

Człowiek doszczętnie przesiąknięty od dzieciństwa szowinizmem, propagandą germańską, kultem zwycięzców oraz nazizmem zakorzenionym w odwiecznej historii narodu niemieckiego.

Na szczęście Żydzi jednak swoimi skłonnościami samobójczymi w chwili gdy skierowana w nich była niemiecka artyleria za każdym razem udowadniali prawdziwe najwyższe wartości życia i rozsypywali ideologię antysemityzmu.

Każdy Czytelnik na pewno zwróci uwagę na niesamowitą pamięć Kazimierza Moczarskiego, który pamięta każde zdanie wymienione z owym zbrodniarzem wojennym, potrafi powtórzyć wszystkie daty i nazwiska z życia Stroop'a. Jak sam Moczarski tłumaczy siedząc w więzieniu i oczekując kary śmierci nie uważał się za normalnego człowieka, miał bowiem cały układ nerwowy na wierzchu, był maksymalnie skoncentrowany na opowiadaniach kata, z którym przyszło mu żyć w zamkniętych czterech ścianach. Podjął także próbę wyłuskania możliwie pełnej prawdy o życiu zbrodniarza, rozłożeniu jego osobowości na włókna.

Powinniśmy być wdzięczni Moczarskiemu za upór w dążeniu do tego i za tak piękne świadectwo prawdy, które nam Czytelnikom przekazuje.

Jeden smutny wniosek, który się nasuwa po przeczytaniu książki.
Jürgen Stroop nigdy, ani przez 6 lat i 10 miesięcy więzienia ani przed Sądem podczas rozprawy ani też w czasie najszczerszych wyznań w celi, nie przyznał, że żałuje swoich poczynień. Całkowita eliminacja go ze społeczeństwa ludzkiego- kara śmierci była więc zupełnie zasłużona. Lecz czym jest jedno życie za życia prawie 62 tysięcy...

Niezmiernie wyrazisty portret psychologiczny Jürgena Stroop'a - niemieckiego nazisty, ślepo wyznającego totalitaryzm, rasizm i antysemityzm, realizującego ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej przy użyciu wszelkich dostępnych środków i metod.

Człowiek niezachwianie zakochany w przywódcach hitlerowskich Niemiec i w samych Niemczech. Wierzący w wyższość jednego narodu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 578
  • Chcę przeczytać
    5 806
  • Posiadam
    1 024
  • Ulubione
    233
  • Teraz czytam
    148
  • Lektury
    97
  • Chcę w prezencie
    72
  • Historia
    72
  • Literatura polska
    54
  • Literatura faktu
    52

Cytaty

Więcej
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem Zobacz więcej
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem Zobacz więcej
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także