83-06-01861-3
wspomnienia
historyczna

Życiorys Kazimierza Moczarskiego, napisany w sposób zasługujący na najwyższe uznanie dla warsztatu naukowego wydawcy, to świadectwo jego dociekliwości faktograficznej, a jednocześnie przejmująca lektura losów polskich. Pióro powściągliwe, a trafne rysuje biogram niepospolitego człowieka czynu i polityki, walki i bez miary cierpienia, a - pod koniec życia - pisarza, który dzięki swej książce "Rozmowy z katem" stał się klasykiem także w wielojęzycznych przekładach. Różnej to wagi poszczególne zapiski, meldunki, artykuły i opracowania, ale składają się one na wcale zwartą całość połączoną osobowością autora, miejscem i środowiskiem jego działalności - całość która przysparza wiedzy i budzi emocje czytelnika.

Aleksander Gieysztor
(fragment recenzji wydawniczej)