Pocałunek

2009-08-01
2009-08-01
Ewa Rajewska
Jacqueline Wilson literatura młodzieżowa

Nazwisko Jacqueline Wilson sugeruje powieść dla młodzieży.
Tytuł "Pocałunek" sugeruje historię romantyczną.
Okładka sugeruje... problemy.

Jest tu pocałunek (nawet nie jeden),są i problemy.
O czyj pocałunek i jakie problemy chodzi?

Autorka znana jest z poruszania trudnych tematów.
Ubiera je w proste słowa, opisuje jak zwykłe zdarzenia.
"Pocałunek" jest subtelną opowieścią o przyjaźni,
zafascynowaniu, miłości i... manipulacji.

Dwoje nastolatków sąsiaduje i przyjaźni się od najmłodszych lat.
Mają wspólne wspomnienia, tajemny język i własny wymyślony świat.
Ufają sobie, czują się ze sobą dobrze i swobodnie.
Sylvie wierzy, że kiedyś zostanie żoną Carla.

Tymczasem każde z nich idzie do innej szkoły, ma nowych kolegów / koleżanki.
Sylvie nie chce już wyglądać dziecinnie, ale wciąż jest po dziecięcemu naiwna,
a jej nowa przyjaciółka ma wielki tupet i dyktatorski "talent".
Elokwentny, o artystycznych zapędach Carl zainteresował się piłką / piłkarzem,
więc mniej czasu poświęca zabawom z Sylvie.

Czy ich drogi się rozejdą?
Co z ich przyjaźnią?

W tle problemy i miłości dorosłych.

Nazwisko Jacqueline Wilson sugeruje powieść dla młodzieży.
Tytuł "Pocałunek" sugeruje historię romantyczną.
Okładka sugeruje... problemy.

Jest tu pocałunek (nawet nie jeden),są i problemy.
O czyj pocałunek i jakie problemy chodzi?

Autorka znana jest z poruszania trudnych tematów.
Ubiera je w proste słowa, opisuje jak zwykłe zdarzenia.
"Pocałunek" jest subtelną opowieścią...

Sylvie i Carl znają się od dzieciństwa i przyjaźnią są wspaniałymi,świetnymi przyjaciółmi chodzą do jednej szkoły,wspólnie się bawią jedzą posiłki w jednym i w drugim domu.
Mają magiczny własny świat także też Szklaną Altanę.

Uwielbiam mlodzieżówki poczytać bardzo interesujące,fajne są.
A ta książka fajna,niezwykła była trudno było mi się oderwać od książki.
Z wielką przyjemnością i satysfakcją przeczytałam doskonała lektura na lato.

Mają magiczny własny świat także też Szklaną Altanę.

Uwielbiam mlodzieżówki poczytać bardzo interesujące,fajne są.
A ta książka fajna,niezwykła była trudno było mi się oderwać od książki.
Z wielką...

Mimo że czytałam "Pocałunek" wiele lat temu, wciąż pamiętam uczucia towarzyszące mi przy lekturze. To była bardzo realistyczna historia - bez przebojowych pięknych gwiazdeczek, cudownych imprez, wielkich miłości, czyli stałych elementów gniotów dla nastolatek - gdzie w wielu momentach utożsamiałam się ze skrytą, wstydliwą bohaterką. Czułam wtedy, że nie jestem sama. Rozumiałam jej niektóre problemy i "wybory". Kibicowałam jej i złościłam się na nią...
Generalnie, mam teraz ochotę wziąć ją ponownie do ręki :) a mając jakieś 12 lat czytałam ją przynajmniej dwa razy. To chyba moja najbardziej wartościowa z tamtego okresu.

Sesja, sesja, robić coś trzeba, a ja wygrzebuję książki od mojej ulubionej autorki z czasów gimnazjum. Myślałem, że jestem już za stary na takie pozycje, ale sięgając po takie historie, utwierdzam się w przekonaniu, że na twórczość Pani Wilson, nigdy za stary jednak nie będę :)
Jak zwykle, język jest cudownie prosty, nie ma przynudzających opisów, czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Co nie zmienia faktu, że jednocześnie można się dobrze uśmiać, jak i zaraz porządnie wzruszyć. Lubię kiedy książka pozwala na odczuwanie tych dwóch rzeczy, w dodatku w całkiem dobrze wyważonych proporcjach, przynajmniej w moim osobistym odczuciu.
Coś czego tylko bym się czepiał to jednak przerysowane postaci. Wiem, że zapewne chodziło też o ukazanie kontrastu między "dojrzałą" Mirandą, a dziecinną Sylvie, ale mimo wszystko, jakoś nie do końca pasowało mi wiele ich zachowań w odniesieniu do trzynastolatków.
Z drugiej strony podobają mi się problemy w niej poruszane i z czystym sumieniem mogę książkę polecić i młodszym osobom, które są w wieku podobnym do bohaterów, ale i tym starszym, które niby ten etap mają za sobą, ale nie oszukujmy się, nawet dorosły człowiek może w tej historii znaleźć jakieś sytuacje wręcz z życia wzięte.
Polecam szczerze, zresztą jak każdą pozycję autorki, bo na dobrą sprawę, nie umiałbym wybrać najlepszej, gdyż każda jest wyjątkowa :)

Co prawda koniec książki mnie zaskoczył, ale zaszokowało mnie to, że bohaterzy mają dopiero po 13 lat, a już zaczynają się wątki o homoseksualizmie, mało tego o dziewczynach opowiadających o swoich przeżyciach seksualnych. Nie wyobrażam sobie, aby dzieci w tym wieku tak się zachowywały, jak opisuje książka.

Hmm... Przez cały czas trwania opowieści wszyscy pytają wszystkich o to, "co się dzieje z Carlem?", a na końcu się okazuje, że oni wszyscy domyślili się prawdy już dawno. Może i czepiam się niepotrzebnie, ale trochę to naciągane...

Książka jest dobra. We właściwy sposób porusza problem tolerancji. Jest przekonująca, emocjonująca. Po prostu dobra, ale jak dla mnie- nic więcej.

Przeczytana w oryginale. Męcząca. 13-latkowie pijący alkohol, odbijający chłopaków, kręcący tyłkami i opowiadający o swoich przeżyciach seksualnych. Tragedia.

Jaka to była wartościowa młodzieżówka! Szkoda, że trafiam na nią po dwudziestym którymś roku życia, ale może kiedyś uda mi się namówić na nią jakąś trzynastolatkę i pokocha Wilson, kto wie.

Bardzo ładna młodzieżowa książka!Z moją siostrą ją czytałyśmy bardzo fajna.Gdy by mi jej nie poleciła to bym jej nie przeczytała .Polecam!!

• Romans
  • Wypożyczone z biblioteki