Diamentowe dziewczyny

2010-08-02
978-83-7278-430-8
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Dixie

Jacqueline Wilson ma niesamowity talent do pisania niezwykle o rzeczach prostych i zwykłych. Pisze powieści dla dzieci, ale wiele scen z nich potrafi poruszyć wrażliwe struny duszy dorosłego człowieka. Jedną z takich książek są “Diamentowe dziewczyny”. To opowieść o czterech siostrach, ich ekscentrycznej, ciężarnej matce i o ich życiowych zawirowaniach. Historia napisana jest z perspektywy najmłodszej z nich – Dixie. Dziewczynka w bardzo spostrzegawczy sposób opisuje otoczenie wokół siebie i jest niesamowicie dojrzała jak na swój wiek. Jestem dorosłym czytelnikiem, a od perypetii tej zwariowanej rodziny dosłownie nie potrafiłam się oderwać.

Bardzo lubię książki Jacqueline Wilson i moim zdaniem właśnie taka literatura powinna być w spisie lektur w podstawówce. Polecam wszystkim! Dorosłym, młodzieży, dzieciom i oczywiście ich rodzicom! : )

Uwielbiam książki Jacqueline Wilson i ta także bardzo mnie zaciekawiła.

Uwielbiam książki Jacqueline Wilson i ta także bardzo mnie zaciekawiła.

Jacqueline Wilson zalicza się do moich najulubieńszych autorek. Pochłaniam jej książki w niezliczonych ilościach :)
A teraz o książce ... Wspaniała, chce się po prostu czytać. Opowiada o problemach które może doświadczyć każdy w swoim codziennym życiu. O sekretach skrywanych przed innymi. Naprawdę przeczytać było warto :)

Wszystkie książki Jacqueline Wilson bardzo mi się podobają. Lubię tę autorkę,ponieważ pisze o rzeczach, które są często kontrowersyjne. Ta książka również mi się podobała. Fajne było przedstawienie książki z perspektywy małej dziewczynki. Polecam wszystkim. :D

Książka jest dość przeciętna ale dużo się w niej dzieje.

Książka jest dość przeciętna ale dużo się w niej dzieje.

"Diamentowe dziewczyny" - nie wiedziałam czy je przeczytać, czy może nie, ale spojrzałam na oceny innych i uznałam, że nie zaszkodzi. Pierwsze strony były... Dziwne. Bardzo dziwne. Ale jakoś zaczęłam się przyzwyczajać do tej książki.

Matka Dixie, Rochelle, Jude i Martine chce się przeprowadzić. Uważa że jej mieszkanie ma złą aurę. Nie wszystkie córki chcą się wyprowadzić. Jednakże całą rodziną wyprowadzają się do nowego domu. A raczej r u i n y. Nie ma światła, wszędzie walają się śmieci. I nagle matka zaczyna rodzić. 2 miesiące za wcześnie.

Dziewczyny muszą radzić sobie same w ruderze. Trochę pomaga im wujek Bruce. Dziewczyny nie chcą mieszkać w tym 'domu'. Noc spędzają same. Bez matki.

Nazajutrz wraca ich matka. Jest jakaś dziwna. Cały czas płacze i nie pozwala się do siebie zbliżyć. Przyjeżdża Bruce i razem z najstarszą siostrą sprzątają dom. A co robi reszta? Średnie siostry wyszły, a najmłodsza Dixie wyszła na spotkanie z Mary. Dowiaduje się, że mama ją bije. To szok dla dziewczynki.

Później Dixie odkrywa sekret... Sundance nigdy nie będzie piłkarzem. Co najwyżej 'piłkarką'. Tę wiadomość dziewczynka zachowuje dla siebie... Bo nikt nie chce jej wysłuchać!

W końcu mówi o tym matce, ta na początku zaprzecza, ale w końcu się przyznaje i prosi Dixie o to, żeby nikomu tego nie mówiła. W końcu tak bardzo chciała mieć synka...

W tym samym czasie Rochelle wychodzi się spotkać z chłopakiem z gangu - jej siostry ją z tamtąd zabierają. Matka nadal udaje, że ma syna.

Kiedy Bruce przenosi meble na górę jego kręgosłup jest w bardzo złym stanie. Nie może się ruszać. Musi przenocować w domu diamentowych dziewczyn.

Dixie musi pamiętać, żeby nie wyjawić sekretu mamy i Mary. To dla niej bardzo trudne.

Znów spotyka się z Mary. Matka dziewczynki jest potworem. Bije ją. Dixie boi się o nową przyjaciółkę.

Wszystko jednak kończy się dobrze. Ogólnie książka normalna, niczym mnie nie zaskoczyła. Była po prostu przeciętna.

Fajna książka

Fajna książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wprost uwielbiam książki Jacqueline Wilson, wszystkie są niesamowite. "Diamentowe dziewczyny" bardzo mi się podobały.

Ta książka jest tak samo cudowna jak wszystkie książki Jacqueline Wilson

Ta książka jest tak samo cudowna jak wszystkie książki Jacqueline Wilson

Całkiem fajna opowieść o zwariowanej rodzinie. Matka samotnie wychowująca cztery córki w zaawansowanej ciąży. Ciekawy pomysł. Pozycja bardziej dla nastolatek ale z przyjemnością przeczytałam.

• Z dzieciństwa
  • 2011
  • Podstawówka
  • Jacqueline Wilson

Dodaj cytat z książki Diamentowe dziewczyny