3maj się

Okładka książki 3maj się Lauren Myracle
Okładka książki 3maj się
Lauren Myracle Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Urocze Trio (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Urocze Trio (tom 1)
ttyl (Talk To You Later)
Nasza Księgarnia
2008-09-12
2008-09-12
Anna Sak
literatura młodzieżowa chat romans

Okładka książki Magia do góry nogami. Na pokaz Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Catwoman. W blasku Księżyca Isaak Goodhart, Lauren Myracle
Catwoman. W bl... Isaak Goodhart, Lau...

Oryginalna forma tekstu w postaci dialogów w komunikatorze internetowym trzech przyjaciółek ze szkolnej ławki, przeniesionych na papier, kryje za sobą osobowości: "Zoe dobra jest, Maddie szalona, a słodka Angela łagodność wcielona".
Trzy lata „blablania” amerykańskich nastolatek, obejmuje czas całej szkoły średniej. Raj zaspokajania ciekawości o czym plotkują rówieśniczki zza oceanu, ale i dla rodziców o czym i jak mówią, co myślą i co czują ich dorastające dzieci, bo „zaufanie zaufaniem, ale kontrola musi być”, jak mawia moja znajoma, mama trójki nastolatków.
Nie byłam ciekawa, nie miałam ochoty zaglądać przez ramię autorce i pewnie nie sięgnęłabym po te nietypowe, zwariowane tytuły, gdybym nie przeczytała, że znajdują się na liście książek Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich umieszczanych na niej wtedy, gdy podejmuje się wobec nich najwięcej prób cenzury. W tym momencie poczułam lodowy oddech ostracyzmu społecznego, bo niedawno kupiłam wszystkie części zaprzyjaźnionej młodzieży. Sprawa stała się poważna. Wręcz wagi państwowej. Niepostrzeżenie przechwyciłam ten dowód przestępstwa i zaczęłam go nie czytać, a wręcz wnikliwie studiować, uczulając wszystkie zmysły na jakiekolwiek oznaki odstępstwa od normy, dewiację i inne patologie zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i moralnemu nadziei naszego narodu. Od tej pory Czujność stała się moim drugim imieniem.
I… w pierwszej części nie znalazłam nic. Wszystko było jakieś takie obrzydliwie poprawne. Problemy jak każde inne tyle, że odpowiednie do grupy wiekowej: pierwsze zauroczenia, leń do nauki, zwariowane pomysły, łańcuszki szczęścia, co na siebie włożyć, wiecznie niedobrzy i nierozumiejący rodzice, legendarny i nieśmiertelny pryszcz na twarzy czy terminy zaliczania prac przedmiotowych. Aż nudno! Przeszłam jednak do następnych części, żeby nikt nie zarzucił mi, że właśnie tam było to, co z takim zacięciem tropiłam.
I było! Tyle, że dużo ciekawiej! Nareszcie działo się!
A to za sprawą samej młodzieży, która po ukazaniu się części pierwszej, pomogła autorce w napisaniu następnych, podsuwając jej tematy, pomysły, fakty z życia, dialogi i gwarowe słownictwo. I mimo, że doszły pierwsze kontakty erotyczne, inicjacja seksualna, homoseksualizm, kontakt z narkotykami i alkoholem, spotkania z policją, ucieczka z domu, to jednak wszystko zostało utrzymane w konwencji najwyższej, metodycznej poprawności wychowania z umoralniającymi wnioskami, choć muszę przyznać, że dobrze ukrytymi. Autorka dokładnie wiedziała, że młodzi nie lubią sztuczności, spoufalania się, dydaktyzmu, „rycia garów i ględzenia”.
Więc w czym rzecz?
Jedyną instytucją, świętością, autorytetem, wobec której dokonano zarzucanych książkom „bluźnierstw” był Kościół. Otworzyłam oczy na fakty, których nie dostrzegałam, skupiając uwagę na dobru moralnym młodzieży. A nie o dobro młodzieży tutaj chodziło, a o szeroko pojęte dobro Kościoła.
Bo nieważne, że Zoe tylko dzięki czujności koleżanek nie staje się ofiarą pedofila w wieku piętnastu lat. Ważne jest to, ze pedofil jest głęboko religijnym nauczycielem, wykorzystującym ruch oazowy i swoją pobożność do tego celu.
Nieważne, że Maddie radzi sobie, przy wsparciu przyjaciółek, z nałogami, zrywając z nimi. Najważniejszy jest afront uczczenia urodzin Chrystusa woreczkiem trawki.
Nieważne, że inicjacja Zoe jest (niespełnione marzenie polskiej pedagogiki) przemyślana, zaplanowana, z kochanym chłopakiem, w wieku osiemnastu lat i z podwójnym zabezpieczeniem antykoncepcyjnym. Ważniejsze jest to, że odbywa się w podziemiach kościoła.
Nieważne, że Zoe jest wierzącą, praktykującą katoliczką, otwartą na inność, próbującą zrozumieć ludzi innej wiary. Ważne jest to, że rozmawia ze Świadkami Jehowy i broni ich prawa do własnego światopoglądu, mówiąc: "jakie to musi być trudne; wiesz – to chodzenie od drzwi do drzwi (…) uważam, że są dzielni. Ani ty, ani ja nie wybrałybyśmy takiego sposobu na życie, ale to nie znaczy od razu, że to zły sposób".
Mimo, że takich przykładów mogłabym wymienić więcej, to ograniczę się do tych czterech. Wystarczy. Już wszystko wiem. Mogę spać spokojnie. Moje zaufanie do Wydawnictwa Nasza Księgarnia nie zostało naruszone. W tej pewności utwierdził mnie absurd umieszczenia na tej liście Chłopca z latawcem Khaleda Hosseiniego za niedostosowanie do grupy wiekowej. I słusznie, bo to nie jest książka dla dzieci i nie wiem co ona w takim razie w ogóle robi na tej liście z tym groteskowym zarzutem? Proponuję za to umieścić na niej Kubusia Puchataka za grzech łakomstwa. Brak miodu może doprowadzić do frustracji powodującej mordercze instynkty.
Ktoś się bawi metodami Stalina, który eksterminował ludzi za pomocą zasady: dajcie mi człowieka, a znajdę paragraf. Tylko, że na tej liście zasada brzmi: dajcie mi książkę, a znajdę powód. A z boku stoi młodzież i śmieje się z nas, kłócących się dorosłych, tak jak Zoe, Maddie i Angela:
"SnowAngel: Jesteśmy dla niej „małymi przyjaciółkami Maddie”.
Zoegirl: małymi przyjaciółkami Maddie, które wybierają się do poradni planowania rodziny…
SnowAngel: które nie mają pojęcia, prawda? Że przecież dorastamy.
Zoegirl: ale my o tym wiemy…i któregoś dnia oni też do tego dojdą.
SnowAngel: miejmy tylko nadzieję, że nie dopiero po maturze."

W sumie to nie było takie złe. Szczerze myślałam, że będzie trochę o czymś innym, ale fajnie się czytało na rozluźnienie. Ciekawa forma tej książki mega przyciąga!

Najbardziej w tej książce podoba mi się sposób w jaki została napisana. Dialog pomiędzy trzema nastolatkami piszącymi na czacie. Niektóre ich problemy były zbyt przerysowane i nie było w nich nic oryginalnego. Ogólnie książka mnie nie zachwyciła, dlatego uważam ją za dobrą.

Kaiażka bardzo fajna szybko się ja czyta chociaż na początku trzeba się przyzwyczaicz do czytania komunikatora.ksiazka jest o typowych problemach nastolatek. Pozwala przenieść się do zupełnie innego swiata gdzie dziewczyny maja swoje kłopoty takie jakie ty nigdy nie miała.ksiazka jest napisana z chumorem i z dużym entuzjazmem.Polecam ja wszystkim nastolatka które poprosi chcą się oderwać od realnego życia i poprosi spędzić czas na czytaniu tej książki.

Na pewno wyróżnia się szatą graficzną, za co można przyznać punkt autorce. Książka pomysłowa, na początku nie mogłam się połapać kto jest kto i akcja według mnie najbardziej rozkręciła się około setnej strony.
Ogółem polecam.

Ogółem polecam.

Ciekawa książka, dobrze się ją czyta niektórym może przeszkadzać ,ze jest napisana w formie chatu, mi to jednak nie sprawiało problemu, polecam.

Nic specjalnego. Jednak niecodzienne przedstawienie zawartości książki plusuje.

Nic specjalnego. Jednak niecodzienne przedstawienie zawartości książki plusuje.

Fajnie napisana, inna forma. Książka jest o nastolatkach i ich problemach. Mnie się podobał i polecam szczególnie nastolatkom.

książka mnie bardzo wciągneła , naprawde polecam. ale w mojej bibliotece też nie ma pozostałych części

Ta książka nie przypomina żadnej z jaką dotąd się spotkałam. I mówię to w pozytywnym sensie!
Kiedy ją zobaczyłam to przede wszystkim przyciągnęła mnie okładka. Od razu zwróciłam uwagę na to, że jest ona 15+ jednak mimo wszystko ją wzięłam, i dobrze, że to zrobiłam. W sumie do dzisiaj nie wiem czemu był w tym przedziale wiekowym. Dobrze, przyznaję czasami nawinęło się jakieś przekleństwo, ale nie było to aż tak rażące. Książka pomimo, że nie jest bardzo ambitna, w sumie nawet tego nie oczekiwałam, jest lekka i bardzo łatwo się ją czyta. Jest dużo pozytywnych aspektów w tej książce, ale najlepszym z nich jest jej oprawa graficzna, która wygląda jakby były to po prostu wydrukowane strony z chatu. Bohaterki ujęły mnie swoimi śmiesznymi problemami, ale przede wszystkim tym jak bardzo się kochają i cenią swoją przyjaźń. Zwłaszcza, że wszystkie problemy niby się już rozwiązały, ale jednak nie do końca.
Książka mnie porwała i nie chciała puścić, dosłownie :D. Przeczytałam ją w kilka godzin, a zwykle czytam same fantasy.
Zdecydowanie ją polecam. Zasługuje na 7/10.

• Obyczajowe
  • 2010