Pył

Cykl: Silos (tom 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Dust
norimenai

„Pył” to fascynujące zakończenie opowieści o świecie silosów i walce ludzkości i o swoją przyszłość. Powstanie dobiegło końca. Mieszkańcy silosu 18 uczą się żyć w nowej rzeczywistości. Niektórzy akceptują zmiany, inni obawiają się nieznanego. Nikt z nich nie ma kontroli nad własnym losem. Silosowi wciąż zagrażają ludzie dążący do jego zniszczenia, a Jules wie, że musi ich powstrzymać. Bitwa o...

Powstanie dobiegło końca. Mieszkańcy silosu 18 uczą się żyć w nowej rzeczywistości. Niektórzy akceptują zmiany, inni obawiają się nieznanego. Nikt z nich nie ma kontroli nad własnym losem. Silosowi wciąż zagrażają ludzie dążący do jego zniszczenia, a Jules wie, że musi ich powstrzymać. Bitwa o silos została wygrana. Wojna o ludzkość dopiero się rozpoczyna.

Trylogia „Silos” to niezwykły sukces wydawniczy, który zamienił nieznanego autora, publikującego na własny rachunek w światową gwiazdę literatury science-fiction ze szczytów list bestsellerów New York Timesa.

źródło opisu: www.papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: www.papierowyksiezyc.pl

"Nasze czyny [...] One trwają wiecznie. Cokolwiek robimy, staje się to faktem już na zawsze. Czynów za nic nie cofniesz."

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Nic tutaj nie było nużące ani przeciągnięte, książka trzymała w napięciu, momentami miałam dosłowne ciarki na skórze, bo chciałam już wiedzieć, co się wydarzy i jak całość się zakończy.

A działo się naprawdę dużo. Juliette za wszelką cenę i wbrew wszelkim przeciwnościom postanawia dotrzeć do prawdy i uratować swoich przyjaciół z silosu 17-go. Wpędza w ruch machinę większą, niż mogłoby się jej wydawać. Tymczasem Donald i jego siostra nie są bezpieczni, po tym jak Donny zabił szefa wszystkich szefów, igrają z ogniem, czy zostaną zdemaskowani? Czy będą musieli ponieść konsekwencje swoich czynów?

Z każdej stronicy książki czuć przygnębienie i desperację ludzi w poszukiwaniu prawdy i dążeniu do lepszego życia. Przeczucie, że silos to nie cały świat i że poza nim może istnieć ten o błękitnym niebie i zielonej trawie dodaje...

wiejskifilozof | 2018-02-12

Cudowne zwieńczenie cyklu.Czyta się doskonale,akcja nie zwolni.
Ani na chwilę,bardzo mi było smutno tego pieska.
Książka kończy się super.
Ciekawe,co byłoby dalej.W tej historii.
Piękna.

Justitia | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Nie rozumiem, co się tutaj stało. „Pył” to najsłabszy tom trylogii. Akcja zwalnia, wydarzenia nie zaskakują, losy części bohaterów przestały mnie interesować (dzieje małej Elise wręcz mnie irytował), a niektóre wątki zostały wprowadzone jakby na siłę, na szybko i autor nie miał czasu ich dopracować (Darcy i jego poczynania na przykład). Końcówka jest nudna i przewidywalna (na usta ciśnie się słowo „tandetna”). „Pył” czytałam w ślimaczym tempie, właściwie tylko po to, by już mieć to z głowy. Niewątpliwie jest to zmarnowany potencjał, bo pierwsze dwa tomy były dla mnie rewelacyjne i nie mogłam się od nich oderwać. Mam wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu na powalające zakończenie, dlatego wybrał najprostsze rozwiązanie, co szkodzi całości. Szkoda, czekałam na coś wielkiego, a niestety się zawiodłam.

Frider | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Daję dziewiątkę, ale nie za "Pył", tylko za całość trylogii. Nawiasem mówiąc brak mi opcji oceniania cykli książkowych za całokształt, a nie za poszczególne tomy.
"Silos" był zachętą, obietnicą. Rozpędził się, ale miał trochę niedociągnięć, które zaważyły na powściągliwej ocenie końcowej i sprawiły, że po tom 2 sięgnąłem po dłuższej przerwie. "Zmiana" była świetna, wspaniale skonstruowana, zaskakująca, wciągająca coraz bardziej z kartki na kartkę. "Pył"...we mnie pozostawił niedosyt. Wiem, to głupie, ale do ostatniej kartki miałem nadzieję na inne zakończenie, na jakiś zwrot akcji lub dodatek, który byłby bardziej zgodny z moimi oczekiwaniami. Pewnie każdy czytelnik tak ma :). Tak czy inaczej, "Pył" godnie zamknął świetną historię, sprawiając, że cała trylogia powindowała bardzo wysoko w moim rankingu.
Uwielbiam klimaty postapokaliptyczne, ale każda kolejna książka, którą czytałem, nawet te bardzo zachwalane, przynosiły głównie rozczarowanie swoimi niedoróbkami, miałkością,...

Jonasz | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

“Dust” to ostani czesc trylogi silosowej. Chyba najlepsza, choc wszystkie sa bardzo dobre. Historia konczy sie definitywnie, bez niedomowien. Losy wszystkich bohaterow wyjasnione, choc nie dla wszystkich historia konczy sie szczesliwie.
Nie jestem zbyt wielkim historii politycznych spiskow, a tu mamy ten motyw. Ator jednak postaral sie by w historii nie bylo nielogicznosci, ani zbyt wielkich naciagniec.
Trylogia zdecydowanie warta polecenia.

karpatkadobra | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hugh Howey swoją trylogią ,,Silosu” wpisał się na zawsze do nowego Kanonu science - fiction . Każdy, kto przepada za czytaniem literatury mocno osadzonej w dalekiej przyszłości lub coś typu ,,post – apo” powinien a raczej musi przeczytać ,, Świętą Trójcę” H. Howeya : tryptyk ,,Silosu”

Trylogia ,,Silos” H.Howeya to zupełnie coś nowego, coś co do tej pory się jeszcze nie ukazało. To przykład literatury co raz bardziej wdzierającej się do z dnia na dzień szerszego grona fanów powieści ,,Postapokaliptycznych”. Autor pisząc pewnie już pierwszą z trzech części zastanawiał się czy taką rzeczywistość jaką chce przekazać czytelników sprawdzi się w świecie, który został zdominowany przez książki typu ,,Metro 2033” i jego Uniwersum, oraz przez Horrory M.Brooksa – gdzie garstka ocalałych by przetrwać musi stale mierzyć się z hordą Zombiaków. To co zademonstrował nam H.Howey w swoich dziełach kompletnie nie przypomina społeczeństwa żyjącego głęboko w zimnych, wilgotnych i bardzo...

Hrosskar | 2018-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Pomimo że powstanie w silosie osiemnastym dobiegło końca, to ludzie wciąż czują niepokój i boją się o własny los. Wszystko przez plan Juliette, która pragnie przebić się do silosu siedemnastego i uratować przyjaciół, których tam zostawiła. Jednak tym działaniem zwraca na siebie coraz większą uwagę, a Donald z coraz większą trudnością kryje przez innymi skutki jej działań. Czy Juliette uda się poprowadzić osoby, które kocha, ku wolności? Czy może jej silos czeka taki sam los, jak tych wielu innych, które na zawsze zgasły?

W pierwszym tomie obserwowaliśmy głównie historię Juliette - jak zostaje szeryfem, a następnie zostaje wysłana na czyszczenie, które wcale nie kończy się jej śmiercią, co doprowadza do wybuchu powstania w silosie osiemnastym. W drugim zaś mieliśmy okazję poznać zdecydowanie więcej szczegółów na temat przyczyn zatrucia Ziemi, wybudowania silosów oraz funkcjonowania silosu pierwszego, kontrolującego pozostałe czterdzieści dziewięć. Natomiast Pył łączy fabułę obu...

Amarisa | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"(...) Lektura ostatniego tomu trylogii „Silos” przynosi odpowiedzi na wszelkie prędzej stawiane pytania, jak i kończy rozpoczęte w poprzednich tomach wątki. Nie pozostaje już nic więcej do opowiedzenia, a zakończenie historii jest takie, jakie być powinno – satysfakcjonujące."

pełna recenzja na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/pyl-hugh-howey/

Aleksandra | 2017-04-09
Przeczytana: 30 marca 2017

Całkiem dobre zakończenie trylogii Silos, lecz dla mnie przewidywalne. Tak jak pierwsza część była dla mnie tajemnicza, trzymająca w napięciu i nieprzewidywalna tak ostatnia część troszeczkę zawiodła. Mimo to uważam, iż warto zapoznać się z tą pozycją, bo koncepcja silosów jest bardzo ciekawa i wydaje mi się, iż w literaturze nie pojawia się często.

nemezis87 | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Rewelacyjne zakończenie trylogii ,,Silos". Najkrótsza i zdecydowanie najlepsza ze wszystkich części, choć i ,,Silos" i ,,Zmianę" oceniam bardzo wysoko. Akcja od pierwszej strony wręcz pędzi na złamanie karku, wreszcie dostajemy rozwiązania zagadek i dowiadujemy się jak zakończą się losy bohaterów. Niewielkie niespójności, które jednak się zdarzyły, naprawdę można puścić w niepamięć, gdy otrzymujemy TAKĄ fabułę. Jedno z lepszych sci-fi jakie czytałam ostatnimi czasy. Wreszcie trylogia, która nie tylko trzyma poziom od pierwszego do ostatniego tomu. Ten poziom wręcz wzrasta, co się bardzo rzadko spotyka.

Ogromny plus za główną bohaterkę - dorosłą, twardą kobietę, po przejściach, a nie jakąś rozmemłaną małolatę, która chyba bardziej przypadkiem niż siłą woli, a już tym bardziej siłą intelektu obala jakiś system. Jules to jedna z najbardziej pełnokrwistych postaci jakie spotkałam w literaturze popularnej: odważna, uparta, harda, nie pozbawiona wad i co najważniejsze myśląca głową, a...