Zmiana

Cykl: Silos (tom 2)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Shift
norimenai

„Zmiana” to drugi tom trylogii „Silos”, która stała się jednym z największych bestsellerów w gatunku literatury fantastycznej i postapokaliptycznej ostatnich lat. „Zmiana” to fascynujące zaproszenie do czytelniczej podróży, które przenosi czytelnika do rzeczywistości, w jakiej powstały silosy. Po raz kolejny powieść odkryje przed tobą prawdziwy labirynt tajemnic, sekretów i kłamstw i sprawi,...

„Zmiana” to fascynujące zaproszenie do czytelniczej podróży, które przenosi czytelnika do rzeczywistości, w jakiej powstały silosy. Po raz kolejny powieść odkryje przed tobą prawdziwy labirynt tajemnic, sekretów i kłamstw i sprawi, że będziesz pochłaniał ją w napięciu do ostatniej strony.

Przyszłość, mniej niż pięćdziesiąt lat od dnia dzisiejszego. Świat nadal jest taki, jakim go znamy, a czas wciąż biegnie swoim dawnym rytmem. Prawda jest jednak taka, że nasz czas się kończy. Garstka wpływowych ludzi wie, co nas czeka. Przygotowują się. Próbują nas ochronić. Wyznaczają dla nas ścieżkę, z której już nigdy nie zdołamy zawrócić. Ścieżkę, która poprowadzi do zniszczenia; ścieżkę, która zawiedzie nas głęboko pod ziemię. Karty historii silosu czekają, by je zapisać. Nasza przyszłość wkrótce się zacznie.

„Hugh Howey »Silosem« stworzył nowy klasyk literatury science-fiction! Porywająca fabuła i pełna detali proza wciągnie cię momentalnie i sprawi, że poczujesz się jakbyś sam znajdował się z bohaterami w głębi silosu. Tylko w przeciwieństwie do nich nie musisz się spieszyć, aby go opuścić”.
– Ernest Cline, autor bestselleru „Player One”

„»Silos« jest znakomity... Najlepsza science-fiction, jaką czytałem w ostatnich latach”.
– Douglas Preston, autor bestsellerów

„Trzymające w napięciu, zmuszające do myślenia i zapadające w pamięć... Jedno z arcydzieł dystopii na równi z »Rokiem 1984« czy »Nowym wspaniałym światem«”.
– Daily Express

źródło opisu: www.papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: www.papierowyksiezyc.pl

Villiana | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Będzie raczej ciężko napisać coś o tej książce, żeby nie spoilerować za dużo, więc jak ktoś nie chce sobie zepsuć przyszłej lektury – niech nie czyta.

Zanim zabrałam się za „Zmianę”, wiedziałam co mnie czeka. Mianowicie, że nie będzie to kontynuacja losów Juliette i Lukasa z pierwszej części, czego bardzo żałuję, bo polubiłam ich, zwłaszcza Jules. Możliwe, że właśnie dlatego książka ta stała na mojej półce tak długo, zanim po nią sięgnęłam. Ale moje obawy były bezpodstawne, brakowało mi trochę tamtych bohaterów, to prawda, ale dostałam kolejne interesujące historie i znów się wciągnęłam w klaustrofobiczny świat silosów.

„Zmiana” zapełnia luki, jakie pozostawił po sobie „Silos”. Jest swojego rodzaju prologiem, ale akcja dzieje się również równolegle do wydarzeń z pierwszej części. Na początku książki cofamy się o trzysta lat, do momentu, w którym narodziła się idea silosów, dowiadujemy się kto i dlaczego, poznajemy też jedną z ciekawszych postaci w tej książce, w sumie chyba...

wiejskifilozof | 2018-02-11

No i super,dalej kontynuuję.Swoją przygodę z tą trylogią.
Teraz jest też super.
Akcja toczy się czasach dwóch.
Bo jest i ta daleka przyszłość.I ta nieco bliższa.
Jest senator,on się Donald nazywa.
Mądry człowiek,w silosie.
Dużo się dzieje,pani Crowe wymyśla bajki.
Można mieć skórę białą,jak mleko świni.
Ale koleżankom,nie powiem tego.
Czyli jest to fajna książka.
Ciekawe co w tomie numer 3

Justitia | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 22 października 2016

Dałam się złapać! Po pierwszym tomie, po tych wszystkich zaskoczeniach powinnam być przygotowana na każde rozwiązanie. Na szczęście nie byłam i czytanie „Zmiany” okazało się cudownym przeżyciem.

Autor zaskoczył mnie już na samym początku, bo nie kontynuował wątku z „Silosu”, a mimo to oba tomy ostatecznie zgrabnie się dopełniły. Zostały od początku doskonale przemyślane, dopracowane i rewelacyjnie skonstruowane. Dopiero teraz jeszcze bardziej doceniłam „Silos” i podwyższam mu ocenę o oczko wyżej.

Howey zabawił się mną. Powoli odsłaniał tajemnice, sprytnie mieszał miejsce i czas akcji tak, że początkowo trudno było mi dostrzec cały obraz sytuacji. Stworzył też bohaterów, których polubiłam i mocno im kibicowałam. Mam nawet wrażenie, że w tym tomie skonstruował postacie lepsze niż w „Silosie” – tutaj są one żywsze, prawdziwsze, a emocje w nich tkwiące są głębsze. Były chwile, gdy odczuwałam szok, niedowierzanie i ogromne zaskoczenie, co nie pozawalało mi przerwać czytania....

Jonasz | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga czesc Trylogii “Silos” sama w sobie jest rodzajem trylogi. Trzy wyraznie odzielone od siebie czesci. First, Second i Third Shift . “Pierwsza Zmiana” (First Shift: Legacy) przenosi nas z dalekiej, w bliska przyszlosc, w lata plowy XXI wieku, gdy silosy sa budowane, oraz w pierwsza decade XXII wieku, gdy w silosach zyje juz trzecie pokolenie przetrwancow apokalipsy. Ta czesci, rozjasnia wiele watpliwoscii oraz pytan, jakie wnikliwy czytelnik mogl miec po lektorze pierwszej czesci trylogi (Wool).
Druga czesc – “Droga Zmiana” (Second Shift: Order) przenosi nas na powrot do Silosu 18, w czasy na dlugo przed powstaniem, ukazanym w Wool. Oraz do “Kierowniczego” Silosu 1, w ktorym pdejmowane sa proby odzyskania kontroli nad rozpadajacym sie systemem.
Trzecia czesc, czyli “trzecia zmiana” (Third Shift: Pact) jest najciekawsza czescia ksiazki. Pokazuje wydarzenia w Silosie 18 z perspektywy kirowniczego Silosu 1, oraz fenomenalnie nakreslona historie przetrwania Jimmiego, ktorego z...

karpatkadobra | 2015-09-25
Przeczytana: 20 września 2015

Cóż tu dużo mówić..Nie wiem nawet od czego zacząć..Jak to się mówi : ,,nie wiem jak określić jak wielka jest zajebistość drugiej części trylogii ,,Silos" Howeya albo nie, lepiej tak zabrzmi :,, nie wiemm jak określić jak zajebista jest zajebistość tej książki. No wiadomo 10/10 ale i tak wg. mnie książka już jako całość czyli dotychczas te dwie części wychodzą poza skalę oceny ( taka jest moja opinia). Szykuje się coś na miarę Harrego Pottera- tylko że szkoda, że 3 części. Harremu Potterowi i temu całemu cyklowi daję palmę pierwszeństwa w zajebistości przed Silosem w książkach fantastycznych wydawanych w seriach. Co będzie jak się skończy cały cykl. Mam nadzieję, że nie będzie histerii i płaczu jak było w Korei po śmierci Kim Dzong Ila gdy ukochany lud opłakiwał przedobrego władcę ,, o patrz ironio!". Wracając do ,,Zmiany" : druga część początkowo z całym tym Troy'em gdy nie wiedziałemm kim tak naprawdę on jest i kim tak naprawdę okażę się dalej , tom wydawał się być lekko ospały....

Hrosskar | 2017-12-22
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Zmiana nie jest bezpośrednią kontynuacją Silosu, co mnie z początku dość mocno zaskoczyło. Określiłbym drugi tom jako taki prequel do wydarzeń z Silosu, czy raczej bardziej trafnym określeniem będzie, że jest on spojrzeniem zza kulis na bardzo wiele różnych kwestii. Bowiem książka rozpoczyna się w 2049 roku, kiedy śledzimy losy Donalda Keene'a, jednego z senatorów, który zostaje włączony do pewnego projektu składowania odpadów radioaktywnych. Jak się szybo okaże jest to tak naprawdę projekt przyszłych silosów i szansa na ocalenie ludzkości...

Zmiana opisuje wydarzenia począwszy od pierwszych dni projektu, czyli projektowania silosów, przez przyczyny skażenia całej Ziemi, jak jego twórcy mogą kontrolować poszczególne silosy, aż po ucieczkę Julliet z silosu nr osiemnaście, które miało miejsce w 2345 roku. Wszystko te wydarzenia obserwujemy w dużej mierze przez pryzmat Donalda, który odbywa trzy zmiany, każda w dość dużym odstępie czasu, w silosie nr jeden, kontrolującym pozostałe...

Sławomir | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Główni bohaterowie zbyt dużo tam płaczą. W ogóle są wręcz natarczywie smutni. Ja rozumiem, że w sumie mają powód ale te ryki i dąsy są już nawet nienaturalne.
Nieco bardziej różnorodna książka od Silosu. Ciut więcej tu się dzieje jednak też w większości to bicie piany. Oczywiście sam pomysł jest naprawdę fajny.
Książka jakoś szczególnie mnie nie porwała. Wcale nie czytało się jednym tchem. Naprawdę nie wiem skąd te zachwyty nad nią. Jasne, ostatni gniot to to nie jest, jest kilka fajnych fragmentów, czasem się ożywia lecz ogólnie to jest tak porywająca jak kolejka na izbie przyjęć jakiegoś powiatowego szpitala.
Najbardziej budzący u mnie sympatię bohater to Cień. O, ten nie płacze i nie marudzi:) Szkoda tylko, że pojawia się tak pózno i na tak krótko. Wierzcie lub nie ale to najlepiej naszkicowany bohater w książce. Wiem co piszę. Sam mam takiego Cienia w domu:)
Reasumując - cieszyłem się wczoraj iż dotarłem do końca i mogłem zacząć inną lekturę.

Cyfranek | 2016-05-24
Przeczytana: 23 maja 2016

Autor odkopuje kolejne warstwy świata zbudowanego w podziemnych silosach. Tym razem obserwujemy zmiany z punktu widzenia mniej lub bardziej wtajemniczonych twórców silosów i lepiej poznajemy zakres kłamstwa rządzącego życiem w podziemnych społecznościach.
Drugi tom - "Zmiana" jest wciągający i wciąż ciekawie kontynuuje historię rozpoczętą w "Silosie". Nie mogę się doczekać lektury trzeciej części.

Mariusz Roksela | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

No i stało się - skończyłem ,była tak świetna że ostatnie dni ,,dawkowałem,,sobie tą przyjemność . Szkoda że skończyła się w takim właśnie momencie !!! Z niecierpliwością oczekuję kolejnej części , z niecierpliwością czekam aż wyjdą na powierzchnie po latach w silosie ( bo przecież wyjdą ???). papierowyksiężyc - potrzebujemy kolejnej części !!! :-) .

Fuzja | 2018-01-16

Zamknięci w podziemnym silosie ludzie funkcjonują z dnia na dzień, wykonując przypisane im zadania. Jedni zajmują wysokie stanowiska, inni zaopatrują swoją społeczność w jedzenie, a jeszcze inni dbają o to by silos, jako „wielki organizm” funkcjonował sprawnie pod względem technicznym. Każdy ich dzień wygląda podobne, a ich życiem kierują zasady, których złamanie grozi śmiercią. Jednak ile pokoleń musi przeminąć by ludzkość naprawdę zapomniała o zewnętrznym świecie? Czy to w ogóle możliwe?

Pierwszy tom trylogii Silos Hugh Howeya zrobił na mnie duże wrażenie i okazał się powieścią błyskotliwą oraz oryginalną, jednak dopiero lektura drugiego tomu pokazała mi ogrom świata oraz pomysłowość, jaką wykazał się autor tworząc swoje dzieło. Muszę przyznać, że „Zmiana”, jest książka zupełnie inną, inaczej ukazującą temat przedstawiony w „Silosie”, dużo bardziej poważną i mroczną, ale też w większym stopniu „przegadaną”, choć nie mniej satysfakcjonującą.

Ta część jest wyraźnie podzielona na...