Bałutki

Wydawnictwo: Pewne
Dejw

Debiut prozatorski Ewy Różyckiej jest zbiorem miniaturowych lirycznych opowieści o ludzkich światach i losach. Ewa Różycka w rzadki sposób potrafi łączyć rzeczywistość jawy i snu, teraźniejszości i wspomnienia, pokazywać ukryty sens zdarzeń i ich wielowymiarowość. Pisze o tęsknotach, miłości, rozstaniach, poszukiwaniach i spotkaniach. O ludziach niezwykłych i prostych, bogaczach i biedakach. O śmierci i życiu. Wzrusza i dociera do ludzkich tajemnic, kilkoma słowami, fragmentem dialogu czy opisem jednego gestu pokazując dramat całego życia bohatera, nad którym zawsze z czułością się pochyla.

źródło opisu: Wydawnictwo Pewne

źródło okładki: http://www.pewne.eu/wp-content/uploads/2017/11/balut_okladka.jpg

aggie | 2018-03-16
Przeczytana: 2018 rok

O niekochanych dzieciach, bitych kobietach, zapomnianych staruszkach można pisać, głównie ckliwie. Pojawią się łzy i łkanie, mętne wzruszenie i czytelnik kupiony, achami i ochami rozreklamuje książkę. Można też sięgnąć po technikę cięcia na żywca, coś na wzór ostatnich filmów Vegi.

CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2018/03/bauckie-podworka-ewa-rozycka.html

DO_DZIEŁA | 2018-04-11
Przeczytana: 20 marca 2018

(...)

“Podobno czas sprawia, że przywiązanie, miłość, tęsknota - powoli gasną. A jednak są ludzie, których ze snu wyrywa płacz, bo zobaczyli się w tym śnie ze zmarłą matką lub kimś innym, niegdyś bliskim” - pisze Różycka w zakończeniu Bałutek. Dzięki autorce ożywają niby przeszłe losy postaci. Nawet po latach, na przekór wszystkiemu i wszystkim, bije od nich wola życia. W zbiorze ponad stu jedno, czasem dwustroniczkowych miniatur poświęconym rozedrganym wnętrzom mieszkańców Bałut czytelnik otrzymuje opowieść o ludziach, dla których - cytując łódzkiego poetę Przemysława Owczarka - Łódź nie okazała się “ani ziemią jałową, ani obiecaną”. To strzępki egzystencji istnień pozbawionych nadziei i perspektyw, ale obfitych w przeżycia. Porządek zbioru organizują przedmioty (obrusy, furtki) i przestrzenie (kuchnie, klatki, podwórka, chodniki, kawiarnie, galerie, księgarnie i świątynie) - niemi świadkowie pokomplikowanych przez los życiorysów. Pluszowy miś, który staje się kitem do...

emulsja | 2018-02-02
Ania | 2018-02-02