Rubin wezyrski

Wydawnictwo CM
2017-12-01
2017-12-01
Ciekawe Miejsca CM Rubin wezyrski Stopnica Walery Przyborowski

Walery Przyborowski autor książki pt. ''Rubin wezyrski'', która należy, do gatunku powieści historycznej sprawił to, że mogłam z radością obserwować toczące się w niej losy wszystkich bohaterów.

Byłam pod ogromnym wrażeniem występującego stylu językowego w tychże opowieściach stanowiącego wiarygodny, rzeczywisty obraz tego, że tak mogło, wyglądać życie na wsi Grzymała pod Stopnicą mieszkając, w majątku u regimentarza Bogdańskiego odkrywając na nowo jej uroki i tajemnice z nią związane.

Towarzyszymy w tej nieznanej podróży porucznikowi Kazimierzowi Kosowi, który to bacznie przygląda się temu, co mu sprzyja bardziej, a co stwarza kłopot, o ile taki istnieje. Uważnie dokonuje oceny z postępowania i zachowania co poniektórych mieszkańców majątku regimentarza Bogdańskiego, gdyż oni wzbudzają w nim widoczny brak zaufania i poszanowania. Nie czuje się w ich towarzystwie miło. Jak każdy mężczyzna lubi doznać w życiu czegoś nowego, dostrzec to tego, czego inni nie widzą, a być może ukrywają sprytnie pod maską osoby mającej różne osobowości.

Walery Przyborowski w bardzo ciekawy sposób opisał całościowy wygląd bohaterów, który mi się spodobał, ponieważ podkreślał w nim najważniejsze ich walory.

Pojawiały się takie momenty, kiedy denerwowały mnie zachowania, w których bohaterowie nie mieli szans wytłumaczenia z zaistniałej sytuacji, a nie było czasu na wyjaśnienia i obronienie się. Istniało jedynie szybkie działanie i cisza.

Kluczowym zagadnieniem w tej powieści historycznej była tajemnica mająca związek z nadanym jej tytułem, która to przyczyniła się do wielu nieuniknionych sytuacji mogących się nie wydarzyć, a jednak cały czas krążący duch z przeszłości.

Autor zadbał o to, aby pojawiło się tło historyczne, groza, a nade wszystko niepewność jak potoczą się dalsze losy bohaterów, kto okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto wrogiem.

Powieść ta składa się z pięciu opowiadań, które zostały trafnie dobrane do całości oraz została zamieszczona informacja o twórczości autora.

Czy wydarzy się coś niezwykłego, aby szczęście w końcu zaistniało, czy porucznik Kosa udźwignie problemy, które pojawią się, w toku odkrywania sekretów rodzinnych o tym warto, się przekonać czytając tę powieść historyczną?

Wydawnictwu CM dziękuje za podarowanie mi egzemplarzu książki autorstwa Pana Walerego Przyborowskiego pt. ''Rubin wezyrski''.

Młody porucznik trzeciego pułku ułanów Księstwa Warszawskiego Kazimierz Kosa zostaje oddelegowany wraz z oddziałem do niewielkiej wsi o nazwie Grzymała, która położona jest pod Stopnicą. Młodzieniec nie jest zadowolony z powodu podróży do małego miejsca, w którym, wedle jego mniemania, nic interesującego się nie dzieje. Zostaje zakwaterowany w posiadłości pana Bogdańskiego, który z uwagi na epizod w konfederacji barskiej woli być nazywany regimentarzem. Z pozoru senna atmosfera miejsca szybko zaczyna się zmieniać. Z sąsiadującego z pokojem Kazimierza pokoju dochodzą dziwne odgłosy, a wkrótce młodzieniec przez przypadek dowiaduje się, że dwieście lat wcześniej w majątku doszło do tajemniczej śmierci sułtanki, której losy połączone są z pierścieniem z wezyrskim rubinem. Wokół młodego pułkownika zaczynają dziać się zastanawiające i niesamowite rzeczy. Wkrótce Kosa wchodzi w rolę detektywa-amatora, który stara się rozwikłać sprawę śmierci sułtanki, o której nie chce mówić żaden mieszkaniec posiadłości ani wystraszeni widokiem widma wieśniacy. Czy porucznikowi uda się poznać tajemnice z przeszłości i odkryć kto zabił kobietę? Czy zdoła ocalić nie tylko siebie, ale i ukochaną Julię przed fatum? Jaką rolę odgrywa Hiszpan mieszkający u regimentarza i pałający antypatią do Kosy?
,,Rubin wezyrski” jest jedną z wielu powieści historycznych autorstwa Walerego Przyborowskiego, którego twórczość należy liczyć w setkach sztuk. Tworzący w okresie pozytywizmu pisarz był historykiem specjalizującym się w tematyce powstania styczniowego (w którym zresztą uczestniczył),nauczycielem i dziennikarzem współpracującym z wieloma czasopismami. Tworzył powieści dla dorosłych (utwory o tematyce historycznej, romanse i kryminały) oraz dzieci (powieści z dziejów państwa polskiego). W swoich utworach łączył elementy sensacji i przygody z wątkami romansowymi i niepokojącym nastrojem rodem z powieści grozy.
Powieść ,,Rubin wezyrski” zasługuje na uwagę czytelnika z różnych znaczących powodów. Po pierwsze z uwagi na pozorny autentyzm będący znakiem rozpoznawczym niektórych dzieł Przyborowskiego, a zwłaszcza jego powieści kryminalnych. W ten sposób autor kreuje się na zaledwie ,,kronikarza”, który z uwagi na splot okoliczności miał możliwość przeczytać dawne dokumenty należące do pewnej znanej i szanowanej rodziny. Z uwagi na nieposzlakowaną opinię familii postanowił nie wyjawiać nazwiska członków tego zacnego rodu. We wstępie do powieści zwraca uwagę, że dokumenty w formie rękopisów, które miał okazję przeczytać stanowią fragmenty oryginalnych zeznań w głośnej sprawie sądowej. Taki zabieg ze strony pisarza miał niejako umniejszyć jego rolę jako twórcy świata przedstawionego i miał zapewnić czytelnika o prawdziwości przedstawianych w książce wydarzeń.
Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, które stanowią odrębne opowieści prowadzone z punktu widzenia różnych bohaterów uczestniczących w sprawie. Są to obszerne subiektywne relacje nie pozbawione emocji oraz zarysów sekwencji zdarzeń, które miały miejsce w niedalekiej przyszłości. Osoby opowiadające nie tylko dokładnie odwzorowują otaczające ich otoczenie (np. wygląd budowli),ale również z ogromną dokładnością przytaczają rozmowy, w których uczestniczyli.
W utworze zgrabnie łączą się charakterystyczne dla pisarza wątki obyczajowe i elementy grozy. Nastrój niepokoju tworzony przez dziwne zjawiska mające miejsce w domu regimentarza wynikający z potrzeby odkrycia sekretu sprzed lat uzupełniany jest elementami humorystycznymi, na przykład za sprawą hipochondrycznej ciotki, której lekarstwem na każdą dolegliwość są słodycze. Poza tym Przyborowskiemu udało się wykreować bohaterów niezwykle barwnych, którzy na długo zapadają w pamięć czytelnika.
Polecam ,,Rubin wezyrski” każdemu miłośnikowi powieści historycznych oraz pasjonatom opowieści z dreszczykiem. Sekret skrywany przez rodzinę regimentarza okazuje się oddziaływać na wyobraźnię nie tylko mieszkańców Grzymały, którzy pod wpływem plotek tworzą legendę o widmie, ale i głównego bohatera niepokojonego dziwnymi dźwiękami dochodzącymi z sąsiadującego pokoju. Odkrycie tajemnicy rubinu wezyrskiego i powiązane z tym wydarzenia okazują się pasjonującą lekturą, od której niesposób się oderwać.

Pierwsza połowa XIX stulecia. Porucznik trzeciego pułku ułanów Kazimierz Kosa otrzymuje rozkaz wyjazdu do leżącej nieopodal Stopnicy wsi Grzymała. Młody oficer z niechęcią udaje się wraz z plutonem ułanów na letnie kwatery do maleńkiej wioski. Jest pewien, że nie będzie mógł tam liczyć na żadne atrakcje, a o pięknych kobietach, balach i zabawach musi na dłuższy czas zapomnieć...

Więcej na:

Książka będąca połączeniem powieści kryminalnej i historycznej. Atmosfera bliska angielskim powieściom grozy, tyle że w polskich realiach Księstwa Warszawskiego. W oryginalnym wydaniu właściwie nieosiągalna.

• #WyzwanieLC2023
  • 52 book challenge 2017
  • Egzemplarz recenzencki
  • Podarowana książka do recenzji od Wydawnictwa
  • Wydawnictwo CM

Dodaj cytat z książki Rubin wezyrski