Zamek i klucz

2009-01-01
978-83-10-11704-5
Anna Klingofer
Literatura młodzieżowa

Dawno już chciałam przeczytać tę książkę,ale jakoś mi się nie składało.Co prawda w katalogu bibliotecznym widniała,jednak nie było jej na półce.Swoje musiałam odczekać,ale zapisałam sobie tę książkę jako pozycję wartą przeczytania.Właściwie to pozycja nadprogramowa...
Książka opowiedziana jest z punktu widzenia siedemnastolatki,która porzucona przez matkę samotnie zmaga się z trudami codzienności,by w końcu rzeczywistość zderzyła ja z siostrą,z którą od lat nie miała żadnego kontaktu.Problem porzucenia,próby pogodzenia się z rzeczywistością,ułożenie na nowo relacji z osobami,które wydaja się być sobie obce to tylko niektóre problemy poruszone w tej książce.Znajdziemy tu też opowieści o dysfunkcyjnych rodzinach,przemocy w rodzinie czy o życiu na krawędzi...Książka opisuje jednak głównie proces akceptacji-siebie i otoczenia.Próbuje też odpowiedzieć na pytanie czym jest rodzina...to dużo zagadnień na tak w sumie niepozorna książeczkę,ale autorka bardzo ciekawie i wnikliwie przedstawia te tematy.Brak tu banalności czy naiwności,choć niektóre rzeczy nietrudno przewidzieć.Patologia społeczna,alkoholizm czy narkomania, dotykają bohaterów i ich nie oszczędzają.Jednak mimo wielu przeszkód ci nadal walczą-o akceptację,o zgodę z samym sobą...Autorka nie oszczędza postaci,ale dzięki lekkiemu optymizmowi książka nie brzmi przygnębiająco,lecz wydaje się być optymistyczna.To książka o poszukiwaniu własnej drogi,o dojrzewaniu,miłości i przyjaźni oraz o otwieraniu się na innych.Bohaterowie są wiarygodni,łatwo się z nimi utożsamić.Nie są postaciami wyidealizowanymi,łatwo sobie wyobrazić,że spotykamy ich gdzieś niedaleko,wydają się bardzo realni.Każde z nich ma swoje potrzeby,pragnienia i problemy.Autorka nie podkreśla fizyczności postaci,woli się skupić na uśmiechu chłopaka,który wbrew przeszkodom uważa,że szklanka jest do połowy pełna i z pełnym optymizmem stara się patrzeć w przyszłość.Pokazuje też dziewczynę,która choć sporo przeszła nadal wierzy że najważniejsze to dawać.Również bohaterowie drugoplanowi są dobrze nakreśleni,są to osoby,które nie pozostają w tle,lecz wiele wnoszą do fabuły.
Samo zakończenie nie jest cukierkowe i przesłodzone,wydaje się być naturalnym następstwem wcześniejszych wyborów.
I na koniec cytat,który dobrze oddaje te książkę:
"Potrzebowanie kogoś jest łatwe, przychodzi naturalnie, jak oddychanie. Ale gdy ktoś ciebie potrzebuje- to właśnie okazuje się trudne. Lecz tak jak z pomaganiem innym i przyjmowaniem pomocy, musimy robić obie te rzeczy, aby stworzyć całość- niczym zachodzące jedno na drugie ogniwa tworzące łańcuszek albo zamek, który znajduje właściwy klucz".

Bardzo interesująca powieść, wciąga, ale to nie wszystko. Jest powieścią dojrzałą, niebanalną i wzruszającą. Bardzo polecam.

Myślałam, że ta historia będzie trochę naiwna i infantylna, a to naprawdę świetna, dojrzała powieść o dorastaniu. Polecam!

Jak często spotykamy uśmiechniętych, pełnych entuzjazmu ludzi myśląc, że mają idealne życie? Mijamy się z przystojnymi chłopakami, witamy z sąsiadami, przyglądamy ładnym dziewczynom. Jak często się mylimy. Jak wiele tragedii rozgrywa się tuż pod naszym nosem.
Książka przedstawia bardzo trudną historię rozbitej rodziny, która powoli stara się poskładać. Rodzina. Słowo mające tyle znaczeń, ile ludzi na świecie. Bohaterka stara się odkryć czym jest dla niej. Autorka przedstawia nieprzesłodzoną historię, z postaciami tak prawdziwymi, że nietrudno uwierzyć, że gdzieś tam istnieją naprawdę.

Bardzo szybko i miło mi się czytało.
Dzięki niej zmieniłam sposób postrzegania świata i problemów.
Moim zdaniem warta przeczytania :)

Bardzo szybko i miło mi się czytało.
Dzięki niej zmieniłam sposób postrzegania świata i problemów.
Moim zdaniem warta przeczytania :)

Bardzo zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się, że porzucę ją po 50 stronach. Myliłam się! Przeczytałam prawie całą w jedno popołudnie, dokończyłam dzisiaj. To dobra książka o problemach, choć może ciężko było mi się z nimi utożsamić i zrozumieć bohaterów. Nie rozumiałam, ale współczułam, byłam z nimi do samego końca - a to w książkach ważne. Poruszyła mnie w pewnym sensie. Warto po nią sięgnąć.

Ruby główna bohaterka książki nastolatka porzucona, niekochana przez matkę zdana na siebie i swój los.
Ma wszystko luksusowy dom, eleganckie modne ciuchy, własny pokój żyje w luksusie i w wygodzi, lecz nie to daje szczęście dziewczynie.
Poznaje chłopaka Nate, który jedyny ją rozumie to miły, sympatyczny chłopak z sąsiedztwa mieszkający blisko niej.
Historia ciekawa z życia wzięte napisana, fabuła bardzo dobra, a trzyma
w napięciu od początku książki do ostatniej strony.
Ujęła mnie, wzruszająca...wspaniała.

Historia ciekawa z życia...

Książka która daje nam dużo do myślenia.
Ukazująca życie rodzinne i jego problemy, miłość która czasem nie jest taka prosta jak nam się wydaje.

Bardzo mi się podobała!

Książka która daje nam dużo do myślenia.

Bardzo mi się podobała!

Książka na pozór łatwa , jednak opowiada o bardzo ważnych sprawach . Natolatka Ruby mieszka z mamą , jednak ta niedługo porzuca córkę . Dziewczyna trafia do starszej siostry . Nowe życie , a mianowicie : duży dom , piękny ekologiczny ogród , bogata dzielnica i prywatna szkoła . Dziwczyna nie może się odnaleźć w nowym otoczeniu do tego poznaje interesującego sąsiada Nate'a . Jednak i on skrywa tajemnice ..

Zastanawiałeś/aś się kiedyś czym jest dla ciebie rodzina? Jak ją postrzegasz? Jakie masz wymagania? Co sam/a jej dajesz od siebie?
Bardzo fajna lektura mówiąca o tym, jak zaskakujące mogą być drogi na które możemy zostać zepchnięci, jak ważne jest aby być przy kimś pomimo/bez względu na/ od tak, po prostu. Zmiany są potrzebne, mogą nas uleczyć, mogą nas zranić, ale ważne jest, żebyśmy za każdym razem nie bali się podjąć próby, aby to zmienić, aby ruszyć do przodu, aby schować się na dnie.
Rodzinę sami budujemy, tworzymy, wybieramy, pomimo tego, że nie które osoby są w nią wpisane czy nam się to podoba czy nie.
Zawsze to nasz wybór, nasze życie, nasza rodzina.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa