Zamek i klucz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Lock and Key
978-83-10-11704-5
Literatura młodzieżowa

Ruby, nastolatka porzucona przez matkę i zdana tylko na siebie, dostaje szansę od losu. Wydaje się, że zamieszkanie w luksusowym domu siostry, piękny pokój, prywatna szkoła oraz modne ciuchy pozwolą jej zostawić za sobą dawne życie i wszelkie troski. Jednak dziewczyna nie dopuszcza nikogo do siebie i nie potrafi nawiązać relacji z siostrą. Do głosu dochodzą mroczne rodzinne sekrety… Tylko Nate, miły chłopak z sąsiedztwa, zdaje się ją rozumieć. Sam również skrywa tajemnicę.

ZARAZA | 2014-01-23
Przeczytana: styczeń 2014

Zaskoczyła mnie ta książka, bo okazała się bardzo dobrą powieścią. Tego, czego się obawiałam nie było, a co często jest spotkane w tego typu powieściach m.in banalność, naiwność, przewidywalność od A do Z. Oczywiście nie jest ideałem, gdyż na przykład niektóre wątki są do przewidzenia. Najbardziej podoba mi się, że nie jest przesłodzona. Nie ma lukrowych, szczęśliwych zakończeń, gdzie wszystko jest takie jak powinno być. Mimo wszystko bohaterowie żyją dalej i borykają się z niektórymi jeszcze problemami. Niemniej polecam bardzo serdecznie, bo to dobrze napisana powieść o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich i pokonywaniu kłopotów, własnych słabości.

nadzieja1925 | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

To kolejna ciekawa książka skierowana do młodzieży. Autorka opisuje życie młodej zbuntowanej dziewczyny, Rubby - porzucona przez matkę i zdana tylko na siebie - dostaje szansę od losu. Opuszczona dziewczyna podejmuje próby usamodzielnienia się, ale wszystkie kończą się niepowodzeniem. W pewnym momencie okazuje się, że jedynym wyjściem z tej zagmatwanej sytuacji może być kontakt ze starszą siostrą. Rubby wprowadza się więc do nowoczesnego i bogatego domu siostry i jej męża, ale wzniesiony przez nią samą mur niepewności, nieufności i różnych lęków nie pozwala jej na otwarcie się i nawiązanie wzajemnej serdecznej relacji z siostrą. Jedyną pokrewną duszą i przyjacielem okazuje się w tych trudnych chwilach Nate, chłopak z sąsiedztwa, czuły i zarazem opiekuńczy towarzysz.

„Zamek i klucz” to powieść pełna kłopotów. Na każdym kroku spotyka się tu rozmaite patologie – alkoholizm, narkomania, przemoc domowa – bohaterka w tej powieści doświadcza życia w sposób, jakiego nikt nie będzie...

Ruby główna bohaterka książki nastolatka porzucona, niekochana przez matkę zdana na siebie i swój los.
Ma wszystko luksusowy dom, eleganckie modne ciuchy, własny pokój żyje w luksusie i w wygodzi, lecz nie to daje szczęście dziewczynie.
Poznaje chłopaka Nate, który jedyny ją rozumie to miły, sympatyczny chłopak z sąsiedztwa mieszkający blisko niej.
Historia ciekawa z życia wzięte napisana, fabuła bardzo dobra, a trzyma
w napięciu od początku książki do ostatniej strony.
Ujęła mnie, wzruszająca...wspaniała.

CherryBlossomGirl | 2010-11-11
Przeczytana: 2009 rok

Ciekawa opowieść dla młodzieży, o akceptacji, miłości, rodzinie, otwieraniu się na innych. Historia jest przyjemna i nie nudzi. Warto poświęcić chwilę i przeczytać.

Fleur | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubiona!
Przeczytana: 14 lipca 2014

Balkon, wieczór po upalnym dniu, lampka wina i książka Sarah Dessen.
Jest to moja trzecia z nią przygoda i tak jak nie mogłam się doczekać tej, to tak samo nie mogę doczekać się kolejnych, nieprzetłumaczonych niestety na język polski.
Uwielbiam powieści tej autorki, odpowiada mi jej styl, poruszane wątki, brak wszechobecnej u innych autorów banalności i przewidywalności. Nie próbuje się ona na siłę przypodobać, tworzy wiarygodną i poruszającą historię, która na długo pozostaje w pamięci.
Największym plusem wszystkich książek są bohaterowie. Ich naturalność, prawdziwość i wiarygodność sprawiają, że bez problemu można się z nimi utożsamiać. To nie są wyidealizowane i odrealnione postacie, których nigdy nie da rady spotkać na ulicy. Nie, to są osoby, które mogą być każdym z nas, naszym przyjacielem lub znajomą, a najlepsze jest to, że każdy z nich jest inny. Każdy ma swoje potrzeby, pragnienia i obawy. Są oni tak realni, jakby faktycznie stali obok nas, a nie spoglądali tylko z kartek...

estarie | 2015-03-06

Genialna, fenomenalna powieść! Naprawdę nie wiem, kto wpadł na to, aby dla tej książki przypisać okładkę w paski w kolorze majtkowego różu no, ale cóż... okładka pasuje do treści powieści jak sernik do kamienia!
Dlatego wiele osób może być zniechęconych, ale treść tejże książki jest fantastyczna!
Ruby to siedemnastolatka, która za chwilę stanie się pełnoletnia. Wychowywana przez patologiczną matkę, nauczyła się dbać jedynie o siebie. Niestety, któregoś dnia matka po prostu znika, zostawiając córkę na łaskę i niełaskę losu. Ruby radzi sobie całkiem świetnie bez niej, w końcu niedługo osiągnie wiek pełnoletni! Niestety w wyniku pechowych okoliczności brak jej opiekunki wychodzi na jaw i dziewczyna trafia w ręce opieki społecznej, a stamtąd pod opiekę od wielu lat niewidzianej, starszej siostry. Jej siostra mieszka w pięknym domu, w bardzo bogatej dzielnicy u boku cudownego męża. Jej życie jest mocnym kontrastem dla życia Ruby, która nie ma zamiaru zostać pod jej dachem ani chwili...

Myślałam, że ta historia będzie trochę naiwna i infantylna, a to naprawdę świetna, dojrzała powieść o dorastaniu. Polecam!

Gabrielle_ | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: luty 2012

„Potrzebowanie kogoś jest łatwe, przychodzi naturalnie, jak oddychanie. Ale gdy ktoś ciebie potrzebuje- to właśnie okazuje się trudne. Lecz tak jak z pomaganiem innym i przyjmowaniem pomocy, musimy robić obie te rzeczy, aby stworzyć całość- niczym zachodzące jedno na drugie ogniwa tworzące łańcuszek albo zamek, który znajduje właściwy klucz”

Los płata nam różne figle. Jedni są bogaci, ale brak im w życiu szczęścia i spełnienia. Inni są biedni, ale potrafią cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy. Każdy z nas jest inny lecz wszyscy pragniemy miłości, przywiązania, akceptacji, jak i względnie spokojnego życia.

Tego również chce Ruby, główna bohaterka książki pt. „Zamek i klucz”. Jest to dziewczyna niedawno porzucona przez matkę alkoholiczkę, dziewczyna próbująca odnaleźć się w trudnej rzeczywistości samotnego życia. Mogłoby się wydawać, że problemy nastolatki kończą się wraz z przeprowadzką do domu swojej starszej, zamożnej siostry. Jednak jak można zaufać osobie, która na...

marcia | 2011-04-22
Przeczytana: styczeń 2011

Czytałam tą książkę kiedy była zima, opatuliłam się kocem i zrobiłam sobie ciepłą herbatę. Pamiętam tę książkę, ponieważ jest dla młodzieży lecz porusza tematy gdzie nastolatki pokonują swoje ograniczenia. Dlatego naprawdę gorąco polecam.

mroowkojad | 2011-01-22
Przeczytana: lipiec 2010

Czytałam ją już dość dawno... Wiem,że bardzo mnie wciągnęła i czytałam ją pewnej nocy aż do 4,nie mogąc się od niej oderwać. Warto.