Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności

Okładka książki Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności Adam Węgłowski
Okładka książki Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności
Adam Węgłowski Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Ciekawostki historyczne.pl reportaż
reportaż
Ciekawostki historyczne.pl
Znak Horyzont
2018-02-26
2018-02-26
literatura polska starożytność bogowie seks Grecja antyk

Świetnie napisana książka, bardzo szybko się czyta, mnóstwo informacji, a co ważniejsze punkt wyjścia do dalszych, bardziej szczegółowych źródeł.
Autor zdecydowanie umie pisać, i kilka razy, mnie starożytnika, miło zaskoczył.

Autor zdecydowanie umie pisać, i kilka razy, mnie starożytnika, miło zaskoczył.

Zajrzyjmy do łóżek starożytnych Greków i Rzymian! Czy faktycznie Grecja była rajem dla ówczesnych homoseksualistów? Jak funkcjonowały ówczesne burdele? Jakie rodzaje antykoncepcji stosowali starożytni? Jak bardzo niebezpieczna dla kobiet była ciąża? I który z cesarzy był największym seksualnym szaleńcem? Na te i inne pytania odpowiada ta książka. Napisana lekkim językiem, jest pozycją jak najbardziej POPULARNO-naukową. Polecam więc wszystkim zainteresowanym historią starożytną i po prostu zainteresowanym...wiadomym tematem ;)

Łatwo i lekko się czyta, bardzo dużo ciekawych przykładów. Książka nie wymaga wcześniejszej wiedzy z danego zakresu, opisy są humorystyczne i wciągające. Polecam :)

Przeczytane w czasie jakis wakacji, wiecej grzechow nie pamietam!

Przeczytane w czasie jakis wakacji, wiecej grzechow nie pamietam!

Starożytni Grecy i Rzymianie nie wstydzili się swojego ciała. Wręcz przeciwnie - podziwiali je i dumnie prezentowali. Autor ze swadą i dociekliwością opowiada o miłości i seksie ówczesnych arystokratów, zagląda do małżeńskich sypialni, podgląda życie heter i słynne rozpustne uczty, w których uczestniczyli tylko mężczyźni - ich żony pozostawały w domu. Oczywiście warto też zajrzeć do łaźni i koszar legionistów.
Same ciekawostki ☺ Naga prawda o antycznej sztuce kochania.

Trochę mam problem z tą książką. Podoba mi się to, że mamy wiele odniesień i przykładów ze sztuki, aczkolwiek mam wrażenie, że każdy z podejmowanych tematów był przedstawiany w sposób okrojony. Na szczęście, dla ciekawskich mamy z tyłu książki pięknie rozpisaną i rozbudowaną bibliografię dzięki, której możemy poszerzyć wiedzę.

Adam Węgłowski urodzony w 1975 roku. Dziennikarz i pisarz historyczny. Jest redaktorem magazynu "Focus historia", w którym zajmuje się, m.in. tropieniem historycznych zagadek. Współpracuje również z Przekrojem. Wydał kilka powieści, a także książki popularnonaukowe. Prowadzi bloga Historyjki.

Epoka starożytności, albo mówiąc dokładniej epoka grecko-rzymska często jest utożsamiana z bezwstydnością. A to nie jest do końca prawdą. Autor książki daje na samym początku przykład pocałunku. Nikt w czasie ślubu w starożytności się nie całował. Było to niemoralne i można było się narazić na drwiny. Tylko Rzymianin całował swoją żonę, żeby sprawdzić, czy złamała zakaz picia alkoholu pod jego nieobecność. W starożytności nie ma pojęcia homoseksualizm. Zabawianie się starszych mężczyzn z młodymi chłopcami było na porządku dziennym i nikogo nie gorszyło. Seks dla starożytnych to dobra zabawa. Książka nie tylko porusza kwestie seksualne, ale również rodzinne, obyczajowe i kulturowe. Wydawało by się, że wiemy dużo na temat tej odległej epoki, ale to jest błędne myślenie. Dla nas ludzi współczesnych ta epoka jest wielką tajemnicą, którą nadal odkrywamy.

Książka bardzo ciekawa. Autor porusza kwestie seksualne, ale robi to z niezwykłą dociekliwością i delikatnością. Nie ma w lekturze wulgarności. Dzięki niej mogłam pogłębić wiedzę historyczną, na temat życia rodzinnego, seksualnego, partnerskiego w antycznej sztuce kochania. To co nam się wydaje dzisiaj, jakieś „zbereźne” to w Starożytności jest na porządku dziennym. Mieli totalną wolność i nie byli niczym skrępowani. My ludzie współcześni, możemy uczyć się od naszych przodków, że seks i namiętność nie jest niczym brudnym, ani złym. Spełniajmy swoje pragnienia, nawet w sferze seksualnej.

Opinie można znaleźć na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Epoka starożytności, albo mówiąc dokładniej epoka grecko-rzymska często...

"Wieki bezwstydu" to książka która jest skierowana do osób nie zgłębiających się zbytnio w historie,dla czytelników którzy lubią poczytać rózne anegdoty z przeszłości bez zbędnych ceregieli.
Całość napisana jest językiem prostym,potocznym.Nie mam z tym jakiegośc problemu jednak w kilku miejscach były to wyrażnie drażniące.
Powyższa publikacja została podzielona na kilka rozdziałów,autor opisał życie seksualne Greków,Rzymian kwestie podejscia do spraw antykoncepcji,ciąży,prostytucji a także pozycji kobiet w społeczeństwie.
W książce znajduje się także spora liczba przypisów i dość obszerna bibliografia,w dobie książek pseudohistorycznych uważam że jest to rzecz dobra ponieważ bardzo podnosi wartość merytoryczną publikacji.

Powyższa publikacja została podzielona na kilka...

Wieki bezwstydu nie są opracowaniem stricte naukowym czy historycznym, to przede wszystkim bardzo dobra literatura popularnonaukowa. Jej charakter i zawartość doskonale podsumowuje tytuł serii, w ramach której została wydana – „Ciekawostki historyczne”. Tym bowiem jest przede wszystkim, zbiorem interesujących, czasem szokujących, a czasem przyprawiających o wypieki na twarzy ciekawostek i interesujących faktów, o których nie usłyszy się na lekcjach historii z racji ich erotycznego charakteru.

Książka napisana zwięźle i na temat, dostarcza wystarczającej ilości wiedzy. Autor zostawił dla czytelnika obszerną bibliografię i podał propozycje stron internetowych, jeżeli ma ktoś ochotę dowiedzieć się więcej, co jest bardzo pozytywne i ułatwia przyszłe poszukiwania wiedzy w tym zakresie. Również obrazy i rzeźby pokazane na zdjęciach dodają książce wiarygodności i są ciekawe.

Czytając książkę trzeba tą wiedzę przyswajać, ale nie oceniać, niektóre jak nie większość starożytnych obyczajów mogą wydawać się szokujące i bulwersujące w dzisiejszych czasach. Od niektórych momentów aż skręca na przykład opisany poród, dla dzisiejszej cywilizacji rozwiniętej jest to niewyobrażalne jak kobiety w tamtych czasach rodziły i co przechodziły. Poród w starożytności ze współczesnego punktu widzenia był czymś ekstremalnym.

Książka pokazuje jak bardzo różniły się prawa kobiet oraz mężczyzn, co komu wypadało robić, a co nie, ciekawa lekcja historii.

W książce również opisane były kanony piękna, co się podobało, jak dbano o swoje ciała. Był poruszony temat rozrywki, gdzie ludzie chodzili, jak się bawili, ciekawie poruszony temat, aby przekonać się, że może starożytni ludzie aż tak się od nas nie różnili? Ciekawa pozycja, aby wysunąć własne wnioski.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności