Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura faktu
Ag2S

Pornografia? Wtedy nikt nie znał tego terminu. Rozpusta? Przecież człowiek nie po to ma ciało, by się go wstydzić. Starożytni Grecy dali nam demokrację. Rzymianie - zapoczątkowali rządy prawa. Czy także ich poglądy na sprawy erotyki przetrwały próbę czasu? Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Zagląda...

Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Zagląda do sypialni ateńskich arystokratów, do łaźni Wiecznego Miasta i na cyrkowe areny, pośród gladiatorów. Odkrywa najintymniejsze sprawy małżeństw sprzed dwóch tysiącleci. Demaskuje prawdę o zmysłowych greckich ucztach, na które spraszano wyłącznie mężczyzn. Ale też o życiu heter, o zakazanej miłości rzymskich legionistów i smutnym losie ludzi antyku, którzy ośmielili się przyprawić rogi sąsiadowi.

O seksie w starożytności nikt nie pisał jeszcze z taką swadą i dociekliwością. Naga prawda o tym, jak kochali się ludzie antyku. Epoki pozbawionej wstydu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Epoka-bezwstydu/8094

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,106334,W...»

Magda | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Kojarzycie strony czy nawet fanpage, które oferują swoim czytelnikom ciekawostki historyczne? Zawsze uwielbiałam takie miejsca. System szkolny katował nas nudnym obliczem historii, ukrywając przed nami fakty, które mogłyby niejednego gimnazjalistę zachęcić do poszukiwania wiedzy w innych źródłach. Stąd zawsze pragnęłam poznać tę wiedzę mniej oczywistą. Z pomocą przyszedł mi Adam Węgłowski i jego książka Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności.

Osoby, które spodziewają się w tej książce znaleźć Greya starożytności od razu ostrzegam - rozpusta Greków i Rzymian nawet sławnego Christiana mogłaby zawstydzić. Jednak to nie tylko książka o seksie. Przybliża nam życie miłosne ludzi w tamtych czasach czy samo działanie społeczeństwa. Muszę przyznać, że nie sądziłam, że tak mało wiem o starożytności. Nawet to co wiedziałam okazało się był zakłamane. Starożytni ludzie skrywają przed nami wiele tajemnic, na które niekoniecznie chcemy znać odpowiedź.

Po przeczytaniu wielu książek...

_Chimena_ | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

To nie jest pierwsza książka z serii "Ciekawostki historyczne", którą mam w ręku. Wcale nie planowałam po nią sięgnąć, ale moją uwagę przykuła okładka (Antonie-Jean Gros "Bachus i Ariadna"). Jest piękna, tak po prostu. Autor książki również nie był mi obcy - wydał m.in. "Żywe Trupy. Prawdziwa historia zombie". Od Tanatosa do Erosa, bo nie od dziś wiadomo, że nic tak nie przyciąga uwagi ludzi, jak miłość i śmierć.
Starożytność to nie jest zbytnio "mój" okres historyczny, ale nie oznacza to, że jest dla mnie obcy, czy nie uważam go za nieciekawy. "Wieki Bezwstydu" nie należy rozpatrywać w kontekście pracy stricte z zakresu, przeżywającej ostatnimi czasy olbrzymi rozkwit, antropologii historycznej. Jej autor nawet do tego nie aspiruje. Ta książka to zbiór ciekawostek dotyczących seksu i erotyki w starożytności. Autor niezbyt zagłębia się w analizy przyczynowo - skutkowe poszczególnych zjawisk, ot, bawi się raczej w gawędziarza opowiadającego czytelnikowi, jak to bywało dawniej z tym...

mirabelka01 | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Starożytność nigdy nie była moją ulubioną epoką. Na lekcjach historii, czy języka polskiego wszystkie te mity, starożytne pieśni, nie wzbudzały we mnie większych emocji. Czas greckich i rzymskich bogów był dla mnie raczej nudny i miałam wrażenie, że już nic więcej w tym temacie nie da się powiedzieć, że już wszystko zostało spisane i omówione po tysiąc razy. Ogromnie więc zdziwiła mnie książka Adama Węgłowskiego, który pokazał mi, że starożytność wcale nie musi być nudna, a ówcześni ludzie w wielu kwestiach wcale nie różnili się od tych współczesnych.

W Wiekach bezwstydu autor nie skupia się tylko i wyłącznie na seksie, jakby wskazywał na to podtytuł książki. Oczywiście ten temat tu dominuje i dowiadujemy się wielu rzeczy na temat związków erotycznych dojrzałych mężczyzn z młodymi chłopcami, o ucztach pełnych orgii i starożytnych gadżetach erotycznych. Jednak dla mnie najciekawszą kwestią było ukazanie społeczeństwa starożytnej Grecji i Rzymu. Autor pisze o roli kobiety w tych...

Vemona | 2018-09-08
Przeczytana: 07 września 2018

Jeśli ktoś, sugerując się tytułem, oczekuje opisów orgii, to mocno się pomyli. Autor w sposób bardzo rzetelny opowiada, jak do kwestii seksu podchodzono w starożytnej Grecji i Rzymie, pokazuje różnice między greckimi polis i zmiany zachodzące z czasem.
Można się dowiedzieć o rodzaju kontaktów między eromenosem a erastesem (wbrew obiegowej opinii nie była to typowa pedofilia), o różnicach w podejściu do żon w Atenach i Sparcie, o tym, co Rzymianie przejęli z Grecji, a co wyglądało u nich zupełnie inaczej - uważam, że zdecydowanie godna polecenia lektura.

Maja | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

W starożytności nikt nie słyszał o pornografii. Czerpanie przyjemności z doznań cielesnych nie było też czymś bardzo złym. Przecież człowiek nie po to ma ciało, by się go wstydzić. Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Pokazuje, jak wtedy wyglądało życie erotyczne. Co można było, a czego nie można było robić. Nawet małżonkom nie wszystko było dozwolone. Jeśli chcecie przekonać się, jak wyglądało życie erotyczne Greków i Rzymian, sięgnijcie po tę książkę.

Nie wiem, czy wiecie, ale swoją pracę licencjacką pisałam o perwersjach seksualnych za czasów Młodej Polski. Dlatego niespecjalnie wahałam się, gdy zaproponowano mi lekturę tej książki.

Ja jestem starą wyjadaczką tego tematu, więc niespecjalnie mnie tutaj coś zaszokowało, ale jeśli nie czytaliście zbyt wiele książek o tym, jak podchodzono do seksualności w starożytności, to będzie to publikacja w sam raz dla Was.

Nie musicie obawiać się...

Smuggler | 2018-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Wydaje się nam, że starożytny Grek czy Rzymianin to w sumie ktoś taki, jak my. Tylko w todze, czy chlamidzie. Ale okazuje się, że pod względem kulturowym są nam nieraz bardziej obcy niż np. samurajowie. Także w wypadku podejściu do seksu - i o tym jest ta książka. Czyta się świetnie, bo stale dowiadujemy się czegoś nowego i często szokującego.

Pewnie wiecie, że Grecy akceptowali homoseksualizm? Otóż nie, dwaj panowie uprawiający seks byli dla nich czymś odrażającym. Chyba, że jeden z nich jest dojrzałym mężczyzną, a drugi dorastającym chłopcem, a do tego ściśle trzymają się zasad dotyczących np. metod współżycia. Wtedy w porządku, ba nawet bardzo w porządku, bo taki związek był uznawany za coś dużo lepszego i szlachetniejszego niż miłość do kobiet. Skoro o kobietach mowa panna młoda w Sparcie w noc poślubną goliła... głowę i przyprawiała sobie... brodę.

I tak co strona - ciągle coś nowego i zaskakującego dla mnie. Do tego dobrze napisane. Jedyne, o co się mogę czepić, to fakt,...

Kasia | 2018-12-04
Przeczytana: 17 marca 2018

Wieki bezwstydu nie są opracowaniem stricte naukowym czy historycznym, to przede wszystkim bardzo dobra literatura popularnonaukowa. Jej charakter i zawartość doskonale podsumowuje tytuł serii, w ramach której została wydana – „Ciekawostki historyczne”. Tym bowiem jest przede wszystkim, zbiorem interesujących, czasem szokujących, a czasem przyprawiających o wypieki na twarzy ciekawostek i interesujących faktów, o których nie usłyszy się na lekcjach historii z racji ich erotycznego charakteru.

Adi | 2018-11-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2018

Książka napisana zwięźle i na temat, dostarcza wystarczającej ilości wiedzy. Autor zostawił dla czytelnika obszerną bibliografię i podał propozycje stron internetowych, jeżeli ma ktoś ochotę dowiedzieć się więcej, co jest bardzo pozytywne i ułatwia przyszłe poszukiwania wiedzy w tym zakresie. Również obrazy i rzeźby pokazane na zdjęciach dodają książce wiarygodności i są ciekawe.

Czytając książkę trzeba tą wiedzę przyswajać, ale nie oceniać, niektóre jak nie większość starożytnych obyczajów mogą wydawać się szokujące i bulwersujące w dzisiejszych czasach. Od niektórych momentów aż skręca na przykład opisany poród, dla dzisiejszej cywilizacji rozwiniętej jest to niewyobrażalne jak kobiety w tamtych czasach rodziły i co przechodziły. Poród w starożytności ze współczesnego punktu widzenia był czymś ekstremalnym.

Książka pokazuje jak bardzo różniły się prawa kobiet oraz mężczyzn, co komu wypadało robić, a co nie, ciekawa lekcja historii.

W książce również opisane były kanony...

Paweł Buczkowski | 2018-05-01
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Uwaga, jeśli czerwienisz się podczas oglądania scen łóżkowych w kinie a widok całującej się pary na ulicy cię denerwuje, przestań to czytać, bo ta książka nie jest dla ciebie. Miej jednak świadomość, że dużo stracisz. Szczere wyrazy współczucia.

Podstawą do zrozumienia seksualnych zachowań starożytnych Greków czy Rzymian jest uświadomienie sobie, że nijak nie da się ich porównywać do dzisiejszych czasów. Były inne, niekiedy bardzo dla nas gorszące. Za niektóre z nich teraz idzie się do więzienia. I słusznie. Starożytni jednak sobie na nie pozwalali. Książka Adama Węgłowskiego w przystępny sposób pozwala chociaż trochę zrozumieć dlaczego.

Warto też pamiętać, że nie wszystkie ich praktyki były takie straszne. Pocałunek w naszej kulturze nie jest zarezerwowany wyłącznie do aktu seksualnego. Pocałunkiem witają się kochankowie ale i przyjaciele czy rodzina. A jak przytacza autor, Rzymianin całował na powitanie żonę niekoniecznie z czułości, a bardziej z chęci sprawdzenia czy nie piła...

Erzaw | 2018-04-23

Coś dla fanek ciekawostek, przyjemnie napisane, nie ma tu jednak jakiejś dogłębnej analizy.