Koreańczycy. W pułapce doskonałości

2018-03-14
Aleksandra Czwojdrak
Korea Korea Południowa Koreańczycy Daleki Wschód podróże reportaż

Korea Korei nierówna

Więcej o samym autorze i samochodach niż o Koreańczykach (co sugeruje oryginalny angielski tytuł "Seoul Man: A Memoir of Cars, Culture, Crisis, and Unexpected Hilarity Inside a Korean Corporate Titan").
Książka dla kogoś, kogo interesują memuary oraz przemysł motoryzacyjny.

Książka dla kogoś, kogo interesują memuary oraz przemysł motoryzacyjny.

Mocno umiarkowana - na długie nudne wieczory

Mocno umiarkowana - na długie nudne wieczory

Tytuł i wydawnictwo sugerowały, że jest to pozycja, z której będzie się można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o historii, kulturze i zwyczajach Korei. I rzeczywiście takie elementy pojawiają się, ale... zmieściłyby się prawdopodobnie na 15 niezbyt odkrywczych stronach. Pozostałe 300 stron to mało interesujące i niezbyt ciekawie podane opisy życia autora, jego pracy i rodzinnych wydarzeń. Gdyby autor był jakąś istotną w dziejach świata osobą, to może poświęcenie kilku godzin na poznanie jego życiorysu miałoby sens. W mojej opinii, w tym przypadku to jednak strata czasu.

Bardzo mylący tytuł, książka wogóle nie opowiada o Koreańczykach, ale o stereotypowym Amerykaninie, który dostał pracę w Korei. Nie miał on kompletnie zamiaru poznawać tamtejszej kultury, ale jednak z jakiegoś powodu postanowił napisać książkę o swoim wyjeździe.

Połowę pobytu przesiedział w amerykańskiej bazie wojskowej, otaczając się amerykańskością, a gdy musiał ją opuścić, zrobił zapasy amerykańskiego papieru toaletowego, co samo w sobie zakrawa na absurd. Przez trzy lata pobytu w Seulu podjął znikome próby zrozumienia języka i kultury goszczącego go kraju.

Jedyny pozytywny aspekt stanowi opis branży motoryzacyjnej od środka, jeżeli kogoś taki temat ciekawi. Jest on jednak przeplatany zupełnie zbędnymi historiami z życia autora, jakby książka chciałabyć równocześnie o wszystkim i o niczym.

Poznaję Azję Wschodnią. Mam już trochę za sobą Chiny, teraz czas na Koreę i Japonię. Lubię serię Mundis. Coś jak reportaże wydawnictwa Czarne tylko może z większym zacięciem naukowym. Ta jednak pozycja mnie odrobinę rozczarowała – może dlatego, że oczekiwałem dużo do dużo. Jest to opowieść zachodniego managera o pracy i życiu w Korei. Niestety pisana raczej z perspektywy biznesowej, więc za dużo nie mogłem się dowiedzieć o życiu i kulturze tego kraju. Dowiedziałem się za to o prowadzeniu biznesu, ale tutaj dostałem nic poza sloganami jak skutecznie prowadzić korporację. Zresztą te wątki przerabiałem kiedyś na studiach MBA. Znów rzeczywistość nie sprostała moim oczekiwaniom.

Cóż, książka nieco mnie zawiodła. Owszem, liznęłam dzięki niej trochę południowokoreańskiej kultury, ale więcej jednak dowiedziałam się na temat Hyundaia i samego autora, a przecież nie całkiem na tym mi zależało. Książka przeznaczona bardziej dla zainteresowanych biznesem i pracą w seulskim korpo, niż Koreą Południową jako taką.

Gdyby wyrzucić z tej książki smętne, osobiste rozważania autora na swoim losem i dotyczące jego rozterek emocjonalnych, a także podkreślaną co chwila gorliwą wiarę (przejawiającą się wieczornym pacierzem i niedzielnymi wizytami w kościółku) - mogłaby to być całkiem niezła książka o Korei i pracy w koreańskiej korporacji.
Ale może wtedy nie byłoby po amerykańsku...
Jak na dziennikarza przeciętnie, a wręcz słabo...

Ale może wtedy nie byłoby po amerykańsku...
Jak na...

Bardzo podobała mi się ta książka, swobodny sposób operowania słowem przez autora i nie rozumiem, skąd taka niska ocena na LC, ale... No, być może stąd, że nie jest to do końca książka o Koreańczykach. W takiej samej mierze to książka o autorze, gdzie opisuje on nie tylko swoje życie osobiste i pracę w Korei, ale także poświęca sporo miejsca rynkowi motoryzacyjnemu i kolejnym modelom Hyundaia. Choć jest to ciekawe, to jest tego za dużo w kontekście głównej tematyki, o jakiej miała być ta publikacja. Oczywiście dowiemy się również z niej jak się żyje w Korei, trochę o jej historii, mentalności Azjatów, czy o najważniejszych różnicach pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu. Tyle, że proporcje są tu trochę zachwiane - za mało o Koreańczykach (czuję tu niedosyt),za dużo o autorze. Gdyby autor trochę popracował nad tym, żeby nie pisać tyle o samochodach, a skupił się bardziej na ludziach, byłoby idealnie.

Autor ma straszny kompleks wyższości. Wg tego jak piszę można pomyśleć, że Ameryka jest cudowna a każdy inny kraj i kultura są gorsze.

Za dużo rozdziałów i opisów jego prywatnego życia. Piszę też bardzo dużo i technicznie o samochodach (zdaje sobie sprawę, że autor pracował w Hyundai) ale liczyłam na więcej opisów Korei i Koreańczyków.

NA USŁUGACH SAMOCHODOWEGO TYTANA, CZYLI W KOREAŃSKIEJ PUŁAPCE NIE-DOSKONAŁOŚCI

Ahrens, z wykształcenia mechanik, zna się na swoim fachu. Stawiam tezę, że książka spodoba się nawet bardziej fanom samochodów niż Korei. Mnóstwo w niej detali technicznych i motoryzacyjnych nowości. Gorzej, jeśli chodzi o seulskie realia.

Pełna recenzja na blogu:

NA USŁUGACH SAMOCHODOWEGO TYTANA, CZYLI W KOREAŃSKIEJ PUŁAPCE NIE-DOSKONAŁOŚCI

Pełna recenzja na blogu:...

• Azja
  • Korea