Brat Elia. Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu

Okładka książki Brat Elia. Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu Fiorella Turolli
Okładka książki Brat Elia. Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu
Fiorella Turolli Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
Esprit
2017-10-17
2017-10-17
Joanna Bątkiewicz-Brożek, Joanna Ganobis

Biografia współczesnego stygmatyka.

Biografia współczesnego stygmatyka.

Fiorella Turolli opisuje dokonania głównego bohatera- brata Elii za sprawą Boga oraz stygmaty i przeżywaną przez brata Elii mękę Jezusa Chrystusa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Są książki, które zostają z nami do śmierci, które sprawiają, że poczujemy zachwyt, smutek, szczęście. "Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu" jest jedną z takich pozycji.

Tytułowym aniołem jest brat Elia. Włoski stygmatyk, mistyk. Człowiek niezwykły, z bardzo ciekawą historią życia. Z tego, co przeczytałam w tej książce, brat Elia nie miał łatwego dzieciństwa. Zresztą i późniejsze jego życie nie należy do życia, które większość z nas by sobie wymarzyła. A jednak ten człowiek wydaje się szczęśliwy. Ba, sprawia wrażenie człowieka niesamowicie dobrego, którego pragnie się poznać.

Zanim sięgnęłam po tą książkę, nie słyszałam o bracie Elia. Żałuję nieco tego. Szczególnie, że na youtubie można znaleźć mnóstwo materiałów o nim, Podobnie jak w sieci, artykułów na jego temat. Z drugiej strony, dzięki temu mogłam poznać brata Eli takim jakim go widziała autorka - Fiorella Turolli.

Fiorella opisuje brata Eli ze swojej perspektywy. Przeczytamy więc o pierwszym spotkaniu brata Eli i autorki, o następnych spotkaniach, o uczuciach, którymi dążyła brata Eli. Poznamy taką historię życia brata Eli, jaką poznała Fiorella.

Czytając, czułam, iż dla autorki ta książka jest bardzo osobista. Czułam więź autorki z bratem Eli i nawet nieco jej tego zazdrościłam. Ale też poczułam dobro płynącej z tej lektury. Czułam wiele, gdyż ta pozycja jest pełna emocji. Ją nie da się czytać, niczego nie czując.

Zawsze myślałam, że niewielu było stygmatyków. Nigdy nie zastanawiałam się, czy współcześnie jakiś żyje. W ogóle nie zastanawiałam się za wiele nad współczesnymi świętymi (że to tak ujmę). Dla mnie jedynym, wielkim stygmatykiem (i człowiekiem) zawsze był ojciec Pio. O nim słyszałam, o nim wiedziałam i jakoś tak wierzyłam, że jego stygmaty są prawdziwe. W przypadku innych osób było różnie, choć bardziej sceptycznie. Poza o. Dolindo Ruotolo i właśnie bracie Eli. Nie wiem, czy to sprawka autorki, ale uwierzyłam w jego głęboką wiarę, dobro i stygmaty.

Książkę tą polecam każdemu. Dobrze się ją czyta, nie zanudza, a raczej zaciekawia. Sprawi, że nieco inaczej spojrzymy na świat. Ja przynajmniej po tej książce inaczej spojrzałam na to, co mnie otacza.

Nie wiem, czy ta książka zmieni coś realnie w moim życiu. Mam nadzieję, że tak. Przeważnie książki, które mnie zachwyciły, bądź poczułam coś przy nim, zostawały już przy mnie czy też we mnie na zawsze. Mam nadzieję, że z tą będzie podobnie. Na pewno zaś teraz poszukam jakiś filmików bądź artykułów o bracie Elim i pogrążę się w lekturze. Być może dowiem się o nim coś nowego. Bądź usłyszę czy tez przeczytam jego słowa, które jakoś wpłyną na moje życie.

Zakupiłam tę książkę w nadziei, że dowiem się więcej o bracie Elii. Przeczytałam o tym stygmatyku w internecie, oglądałam wywiad z nim na yt i pomyślałam, że "oficjalna" książka o bracie Elii da mi więcej wglądu w jego osobę, jego wizje, nauczanie itd. Nic z tego. Pani Fiorella napisała książkę o sobie, o tym, jak poznała Elię, jak stała się jego bliską przyjaciółką, zaufaną pomocniczką i biografką. Z tym, że czytając tę książkę niewiele dowiedziałam się o Elii, więcej o tym, w jaki sposób ze skromnego nowicjusza z zakonu kapucynów stał się bratem Elią od Apostołów Bożych.
Sprzedając te książkę na Allegro umieściłam ją w dziale "wspomnienia", bo tym w istocie jest - wspomnieniami, swoistym pamiętnikiem pani Turolli z tych wydarzeń.
Czekam na drugą książkę i mama nadzieję, że okaże się lepsza.

Fantastyczna pozycja! W postaci wciągającej opowieści bezpretensjonalnie opisane młode lata współcześnie żyjącego niezwykłego mistyka i stygmatyka przez matkującą mu bliską przyjaciółkę Fiorellę Turolli. Urzekło mnie przede wszystkim ukazanie zwykłej codzienności końcówki lat dziewięćdziesiątych człowieka wybranego, "utkanego ze światła", a jakże zwyczajnego... Wciągająca lektura ze wszech miar godna polecenia!

Przesłanie książki: "Nie skąpmy prawdziwej miłości dla bliźnich. I stawiajmy Boga w centrum naszego życia".

Wspaniała książka. Zachwyciła mnie i gdyby nie przerwy na obowiązki przeczytałabym od razu całą.

Książka opisuje czym są stygmaty ze strony duchowej.

Książka opisuje czym są stygmaty ze strony duchowej.

• Przeczytane 2019
  • 2015-2018