Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura faktu
Ewelina

„HABIT ZAMIAST SZMINKI, czyli zakonnice zabierają głos” to czternaście niezwykle interesujących rozmów z zakonnicami. Mówią o sobie, swojej pracy, wierze i niewierze, Kościele i o rzeczywistości świeckiej. Książka przełamuje stereotypy i ukazuje siostry jako niezwykłe osobowości, pełne pasji i chęci pomocy innym. Są wśród nich: lekarki (w tym ginekolog położnik i psychiatra), prawnik, misjonarki w rejonach działań wojennych (Aleppo), siostry wykładające na wyższych uczelniach, rekolekcjonistki, autorki książek, blogerki itp.
To wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, bowiem nie zdarza się często, aby siostry zakonne pod imieniem i nazwiskiem godziły się opowiedzieć o swoich wyborach, o tym jak postrzegają współczesny świat i jego wyzwania, w czym upatrują swoją rolę.

Rozmowy z zakonnicami przeprowadziła Ewelina Tondys (ur. 1983), mieszkająca w Berlinie doktor nauk politycznych, germanista i redaktor.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

fianiebieska | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Książka bardzo ciekawa, okazuje się, że moje wyobrażenie na temat życia zakonnic miało niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najbardziej podoba mi się ile te kobiety mają w sobie pasji, energii i radości życia i jak różne jest ich życie - nie ma tu mowy o nudzie. Mamy tu siostrę, która jest ginekologiem, inna - katechetką i muzykiem, dalej siostrę, która pracuje w środowisku prostytutek, siostrę - lekarza psychiatrę, a także siostry wyjeżdżające na misje i co dla mnie najciekawsze - siostrę z zakonu klauzurowego...
Po przeczytaniu tej książki już zawsze uśmiechnę się z sympatią do każdej siostry zakonnej jaką spotkam na ulicy :)

kuzo | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

„Habit zamiast szminki“ to dokladne przeciwienstwo ksiazki „Zakonnice odchodza po cichu“, w ktorej wypowiadaly sie kobiety nie znajdujace swojego miejsca w zakonie. W „Habicie zamiast szminki“ sa przedstawione zakonnice, ktorym „bardzo wyszlo“ w zakonie – nieprzecietne kobiety, robiace nieprzecietne rzeczy. Sa wsrod nich misjonarki, z tego jedna pracujaca w zbombardowanym Aleppo, lekarki, ktorych habit wywoluje zdziwienie („to teraz katechetki odbieraja porody?“), zakonnica bezhabitowa, pomagajaca kobietom wyjsc z prostytucji, filozofka – habilitowana prof. dr., psychiatra, prawnik, blogerka. W sumie 14 wywiadow, z ktorych 1-2 troche ciezkawo sie czytaly, reszte polknelam.
Interesujace byly dla mnie sytuacje powolania do tego rodzaju zycia, rozne drogi dojscia do zakonu. Mysle, ze komus, kto sam tego nie przezyl, nielatwo jest zrozumiec, dlaczego wybiera sie zakon. Niektore dziewczyny zerwaly z tego powodu zareczyny, ktoras poszla w polowie studiow do zakonu i dopiero tam, za...

SKR | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Na jednym z portali społecznościowych moją uwagę przykuła okładka pewnej książki. Kiedy przeczytałam opis, wiedziałam od razu – to jest książka dla mnie. Jakiś czas temu, zapoznałam się z publikacją, hmm totalnie odmienną od tej. Tym bardziej z wielką niecierpliwością czekałam na kuriera z moim zamówieniem. Aż w końcu doczekałam się!

„Habit zamiast szminki czyli zakonnice zabierają głos”, bo o tę książkę chodzi - to czternaście wywiadów przeprowadzonych przez autorkę, z zakonnicami kościoła katolickiego.

Ewelina Tondys to doktor nauk politycznych, germanista, redaktor, znawca niemieckiego rynku wydawniczego. Jak sama mówi, inspiracją do napisania książki były słowa „polskie zakonnice, nigdy nie zgodzą się na rozmowę o swoim życiu”. Postanowiła to sprawdzić. Po wielu trudach i staraniach znalazła czternaście sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, które z chęcią opowiedziały o swoim codziennym życiu. Spodziewalibyśmy się, że książkę wyda jakieś kościelne wydawnictwo. Nic bardziej...

Agnieszka | 2018-03-09

Dobrze, ze ksiazka powstala, zle ze jest taka nudna. Autorce zdecydowanie zabraklo talentu litrerackiego, a takze niestety - dziennikarskiego. Siostry z latwoscia unikaja wszystkich pytan, ktore by mogly naruszyc idealny obraz swiata we wspolnotach zakonnych. Ale z uwagi na to, ze jest taka malo ksiazek o zakonnicach, mozna przeczytac rowniezte. Przynajmniej jeden wywiad (z siostra z syrii) jest tego wart.

Aga | 2017-10-20
Przeczytana: 18 października 2017

Świeże spojrzenie i żwawy styl pisania. Jedną gwiazdkę dodaję za wybór wydawcy, czyli niekościelne wydawnictwo.

Monika Katarzynska | 2018-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Zgrabna laurka na temat życia zakonnego, bez poruszania trudniejszych tematów.

Ewelina Tondys | 2017-05-30
Darciatko | 2017-09-22