Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury

Okładka książki Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury Grzegorz Mika
Okładka książki Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury
Grzegorz Mika Wydawnictwo: Skarpa Warszawska historia
402 str. 6 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2017-11-29
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-29
Liczba stron:
402
Czas czytania
6 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363842673
Tagi:
warszawa architektura urbanistyka historia Warszawy
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
Ocena 8,0
MOK PD. Ilustr... Joanna Koszewska, G...
Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy. Część 2 Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Joanna Rolińska, Jarosław Zieliński
Ocena 0,0
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...
Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Jarosław Zieliński
Ocena 0,0
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...
Okładka książki MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
Ocena 7,7
MOK. Ilustrowa... Joanna Koszewska, G...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
716
106

Na półkach:

Myśle, ze lektura obowiązkowa dla słoików i Warszawiakuf, tylko że trochę nudna. Na plus dobór zdjęć, które pokazują szeroki obraz miasta!

Myśle, ze lektura obowiązkowa dla słoików i Warszawiakuf, tylko że trochę nudna. Na plus dobór zdjęć, które pokazują szeroki obraz miasta!

Pokaż mimo to

avatar
836
554

Na półkach: , , , , ,

Nie wiem właściwie od czego zacząć, bo mam w sobie wiele sprzecznych emocji związanych z książką pt. Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury autorstwa Grzegorza Miki. Wiązałam z nią ogromne nadzieje. Tytuł mnie zachwycił, więc spodziewałam się wciągającej epopei na temat architektury Warszawy. Dostałam spis budynków, ulic, dat i szczegółów technicznych, przeważnie nudnych jak flaki z olejem.

HISTORIA KROK PO KROKU, DOM PO DOMU

Od wielkich idei do wielkiej płyty to książka, która szczegółowo opisuje okoliczności rozwoju Warszawy, późniejszych ogromnych zniszczeń oraz odbudowy tego, co udało się zrealizować przed powstaniem oraz odtwarzania zabytkowych części miasta. Jak na mój gust zbyt szczegółowo. Choć faktycznie muszę przyznać, że przeczytanie jej naświetliło mi dość dokładnie obraz zniszczeń po II Wojnie Światowej i pozwoliło na wyobrażenie sobie, jak wielkie one były.

PRZEDE WSZYSTKIM TYTUŁ

Ten, kto wymyślił tytuł tej książki, ma na pewno talent do tworzenia chwytliwych, krótkich haseł, ale książki raczej nie czytał (jeśli sam autor go wymyślił, chylę czoła). Od wielkich idei do wielkiej płyty sugeruje, że treść wyjaśni dlaczego wydarzyło się tak, jak się wydarzyło i skąd te wielkie płyty się wzięły. Natomiast na ten temat jest właściwie kilkanaście zdań. Wszystkiego pewnie zebrałaby się jedna strona. No może dwie.

Książka bardziej przypomina znane mi ze studiów monografie, w których zebrana była ogromna ilość wiedzy. Niestety nie czyta się takich rzeczy dla przyjemności. Cały czas miałam wrażenie, że autor nie chce zgubić ani jednego budynku, ulicy, czy placyku. Żaden szczególik mu nie umknął, nawet coś takiego jak kąt pochylenia padoku toru wyścigowego na Służewcu… 😉

PARYŻ PÓŁNOCY

Na szczęście jest w tej książce kilka momentów, które są fajne. Pierwszym fragmentem jest (dosłownie) kilka zdań o tym, dlaczego powiedzenie, że w latach trzydziestych Warszawa była Paryżem Północy, jest prawdziwe. Aczkolwiek trudno mi się do tego odnieść. Paryż widziałam i faktycznie, być może niektóre uliczki w Warszawie nawet teraz mogłyby go przypominać. Natomiast, czy można generalizować? Mika twierdzi, że tak. Ja tego nie wiem.

Autor wyjaśnia też, dlaczego mit o wspaniałości dwudziestolecia międzywojennego w Polsce jest tylko mitem. Niestety to także jest bardzo krótkie wyjaśnienie. Pisze również o kilku ciekawostkach tj. Mokotowskie Pola Wojskowe czy planowane osiedle im. Piłsudskiego, które ostatecznie nie zostało wybudowane. Mika wyjaśnia także bardzo ładnie i na wielu przykładach, czym różni się modernizm od socrealizmu.

Dużym plusem tej książki są ciekawe fotografie, plany i szkice. Natomiast zaskakiwało mnie to, że poszczególne eseje, bo z nich właśnie składa się książka, były tak chaotycznie poukładane. Nie potrafiłam znaleźć klucza, którego autor użył do ustawienia ich kolejności i trochę przyznam szczerze mnie to irytowało.

Nie ma też indeksów, a przydałby się choćby do nazwisk, których w książce są setki. Może dlatego, że zajmowałby połowę książki? 😉

DOBRA ROBOTA?

Muszę oddać autorowi, że odrobił pracę domową. Dla architektów i dla potomności jest to dzieło wartościowe. Mika przetworzył ogromną ilość wiedzy. Szanuję go za to bardzo. Ale niezależnie od tego, jak długo bym tę książkę czytała, nie sądzę, żebym przyswoiła o wiele więcej wiedzy, niż mi się dotychczas udało. Trzeba by było chyba wkuć wszystko na pamięć. A wydaje mi się, że to jednak chyba nie o to chodzi.

Nie wiem właściwie od czego zacząć, bo mam w sobie wiele sprzecznych emocji związanych z książką pt. Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury autorstwa Grzegorza Miki. Wiązałam z nią ogromne nadzieje. Tytuł mnie zachwycił, więc spodziewałam się wciągającej epopei na temat architektury Warszawy. Dostałam spis budynków, ulic, dat i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
269
203

Na półkach: , , , , ,

Książka opowiadająca o 100 latach w historii Warszawy. Autor rozpoczyna podróż od czasów Sokratesa Starynkiewicza w 1875 roku a kończy na budowie Ursynowa i 1975 roku (ta data jest tak trochę w przybliżeniu ponieważ czasem "wyjeżdża" poza te ramy. Praca jest zbiorem esejów pokazanych w sposób chronologiczny i spójny. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Dodatkowo jest bogato ilustrowana w czarno-białe ilustracje (zdjęcia budynków, planów, projektów etc.),co bardzo ułatwia odbiór, szczególnie dla osób gorzej zorientowanych w temacie. Widać też, że autor jest specjalista w dziedzinie architektury, o czym świadczą specjalistyczne opisy. Przy lekturze książki drażniły mnie trzy rzeczy. Po pierwsze błędy merytoryczne. Jeżeli chodzi o pomyłkę w dacie i napisanie, że dworzec warszawsko-wiedeński powstał 1944 anie w 1844 można wybaczyć (pewnie pomyłka edytorska - chochlik) tak nagminne pisanie o Pradze Północ w XIX wieku i 20-leciu międzywojennym nie przystoi varsavianiście a tak autor o sobie pisze na tylnej okładce. Kolejną rzeczą, która wynika bardziej z kompozycji pracy jest powtarzalność myśli w różnych esejach (sprawdza się to gdy czytamy tylko wybrany fragment, drażni jak czytamy ciągiem całość). Ostatnią rzeczą mnie szczególnie wkurzającą jest brak przypisów. Serce boli jak czyta się porządną książkę o Warszawie, w której (kolejny raz, kolejny badacz) nie daję odnośników do tego z czego korzystał (nie wspomnę już o rozbudowanej bibliografii czy indeksów). Niemniej książka jest warta uwagi i przeczytania. Polecam

Książka opowiadająca o 100 latach w historii Warszawy. Autor rozpoczyna podróż od czasów Sokratesa Starynkiewicza w 1875 roku a kończy na budowie Ursynowa i 1975 roku (ta data jest tak trochę w przybliżeniu ponieważ czasem "wyjeżdża" poza te ramy. Praca jest zbiorem esejów pokazanych w sposób chronologiczny i spójny. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Dodatkowo jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    61
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    17
  • Varsaviana
    3
  • Architektura
    3
  • Warszawa
    3
  • Historia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Art&Architecture
    1
  • REPORTAŻE/FAKTU/BIOGRAFIE
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne