MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa

Okładka książki MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
Okładka książki MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa
Joanna KoszewskaGrzegorz Mika Wydawnictwo: Centrum Architektury sztuka
sztuka
Centrum Architektury
2015-09-17
2015-09-17
architektura warszawa mokotów modernizm historia Warszawy

Okładka książki MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
MOK PD. Ilustr... Joanna Koszewska, G...
Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy. Część 2 Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Joanna Rolińska, Jarosław Zieliński
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...
Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Jarosław Zieliński
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...

Rewelacja:)

Rewelacja:)

Mini przewodnik po charakterystycznych i wartych uwagi budynkach Mokotowa z zarysem historii dzielnicy na wstępie. Wszystkie opisy także po angielsku. Dobra baza do dalszego pogłębiania wiedzy. Olbrzymi plus za estetykę całej serii.

Świetna pozycja. Aż ma się ochotę wziąć książkę w rękę i zrobić sobie turnee po Mokotowie śladami wybitnych architektów.
Książka ta ma jeszcze jeden niewątpliwy plus - profesjonalny język.

Książka ta ma jeszcze jeden niewątpliwy plus - profesjonalny język.

Książka jest przewodnikiem po warszawskim Mokotowie. Na bogatym rynku przewodników wyróżnia nowatorski pomysł z umieszczeniem komputerowych grafik przy krótkim opisie charakterystycznych miejscach, budynkach. Poszczególne opracowania są zrobione rzetelnie, zachowaniem słownictwa specjalistycznego. Na plus książki przemawia umieszczenie współczesnych budynków oraz tych z lat 90, które niekiedy są pomijane a tworzą specyfikę dzielnicy. Jest to pozycja, którą można zabrać w kieszeń i wybrać się na spacer po Mokotowie. Polecam książkę, mimo, że wolę książki o Warszawie pokazujące miasto na zdjęciach lub szczegółowe ich opisy. Ta jest próbą połączenia opisu i grafik (zdjęć) jednak wyżej cenię np Warszawa najpiękniejsze fotografie stąd "tylko" 6 gwiazdek.

Lektura dla wszystkich spragnionych wiedzy o warszawskim Mokotowie.

Na Mokotowie zadomowiona jestem już od ponad 20 lat. Zawsze z zainteresowaniem obserwuję następujące tu zmiany przyjmując je czasem z radością, a czasem ze smutkiem. Każdy artykuł czy publikacje dotyczącą mojej dzielnicy pochłaniam z zapałem. Dlatego też za pozycję obowiązkową uznałam MOK Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa wydany w 2015 przez Centrum Architektury. Jest to jedna z czterech propozycji Centrum Architektury w tej serii. Oprócz MOK Centrum Architektury wydało jeszcze „SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy”, „ŻOL Ilustrowany atlas architektury Żoliborza” oraz najnowsze „OCH – ilustrowany atlas architektury Ochoty”

Nie zawiodłam się. Atlas jest pięknie wydany – szyty nieklejony, a na okładce wytłoczono bryłę symbolu już, moim zdaniem Mokotowa, kina Iluzjon. Atlas opatrzony jest kilkunastostronicowym wstępem stanowiącym rys dziejów dzielnicy od XIII wieku do czasów współczesnych. Właściwa część MOK zawiera mapkę oraz opis 60 obiektów architektonicznych położonych północnej części dzielnicy – tj. między ulicą Batorego, a Odyńca. Opisy obiektów skupione są na kwestiach architektonicznych zachęcając wycieczki na miejsce i samodzielnej obserwacji detali. Z książki dowiemy się między innymi, co to było Lex Wedel i dlaczego przyczyniło się ono do rozwoju zabudowy Mokotowa, fragmenty fasady, którego z budynków przypominać miały tabliczkę czekolady oraz kiedy zawisł neon słynnej już kawiarni Mozaika przy ul. Puławskiej.
Opis każdego obiektu opatrzony jest graficznym rysunkiem budowli. Całość książki utrzymana jest w ciepłej beżowej stylistyce. Jedyne, co zmieniłabym w książce to wielkość liter, moim zdaniem trochę większa czcionka była by czytelniejsza w odbiorze.

Atlas wydany jest w poręcznym formacie, dzięki czemu bez problemu można zapakować go do torebki i ruszyć na letnią wycieczkę po Mokotowie.

Lektura dla wszystkich spragnionych wiedzy o warszawskim Mokotowie.

• Architektura
  • Warszawa