Górecki. Geniusz i upór

Znak
2017-11-22
2017-11-22
Inne

Może nie jestem obiektywna, bo Góreckiego kocham nie tylko za Jego muzykę , ale też wyjątkowość i prostolinijność duszy i charakteru. Jak dla mnie ta książka oddaje te wszystkie aspekty w pełni. Doskonale mi się ją czytało.

Owszem, odczuwa się postać maestro Góreckiego i to jest najważniejsze. Czuje się również inne postacie związane z katowicką uczelnią muzyczną, która nadal jest – jak sądzę – tak znakomita. Więc mniej istotne są rzeczy, które mnie drażniły: wahania z chronologią, bezzasadnie wplatany język śląski, nazywanie mężczyzn „facetami”, czy zdania lub określenia, których nie mogłem zaakceptować – „Chłonął Podhale ile sił w nozdrzach”, „Kompozycję dedykowaną Ojcu Świętemu kończył dzień i noc”. (str. 215, 230.)

Dobra biografia, opisująca zarówno trudne, młodzieńcze, lata kompozytora jak i późniejszy okres jego życia - szlifowanie talentu, miłość do muzyki i rodziny, trudny charakter, bezkompromisowość i żarliwą wiarę. Geniusz i upór.

Rzetelna, napisana wspaniałym językiem biografia wybitnego polskiego kompozytora ze Śląska - Henryka Mikołaja Góreckiego - człowieka, który do końca pozostał sobą. W tle - wydarzenia historyczne powojennej Polski. A przede wszystkim fenomenalnie opisane życie człowieka, który tracąc matkę w wieku dwóch lat, zdrowie w wieku pięciu i po drodze dostając wiele razy życiowym kijem baseballowym po plecach, mimo to - daje radę. I to jak daje! Książka do refleksji, do poukładania sobie w głowie, a miejscami tak wzruszająca, że łzy leciały same.

W książce zawarta jest piękna myśl /Jana XXIII/ którą zanotował sobie Górecki: "rzecz zwyczajna, ale sposób niezwykły". Biografię Henryka Góreckiego pani Marii Wilczek-Krupy określił bym: bohater niezwykły, książka zwyczajna.

• Muzyka
  • Polska