Kilar. Geniusz o dwóch twarzach

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Pierwsza biografia wybitnego kompozytora. Człowiek zagadka – ogień i woda w jednej osobie. Pierwsza biografia Wojciecha Kilara. Żył poza schematami, miał naturę pełną sprzeczności. Mówił o sobie: jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde. Zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood – gdzie spełnił swój american dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z...

Pierwsza biografia wybitnego kompozytora.

Zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood – gdzie spełnił swój american dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiał żarliwie różaniec. Angażował się w życie polskiego Kościoła, choć nigdy nie założył moherowego beretu.
Serce oddał swojej żonie Basi. Nazywano ich najpiękniejszą parą w polskim świecie artystycznym, chociaż przeżyli także trudne, pełne rozczarowań chwile.

Człowiek z krwi i kości. Uwielbiał drogie perfumy, eleganckie krawaty i podróże po świecie. Kochał książki i koty.
Był jednym z największych twórców epoki. W muzyce pozostał wierny przede wszystkim sobie. Pisał dla kina i szczerze przyznawał, dlaczego to robi. Cierpiał, czując lekceważenie ze strony środowiska muzycznego, ale był niezłomny.
Owoce jego współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Francisem Fordem Coppolą na trwale zapisały się w historii światowego kina.
Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z Mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy – może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

justyna3421 | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 lutego 2019

Mimo iż bardzo długo czytałam tę książkę, to aż żal mi że to już koniec. Piękna opowieść miłości do muzyki a jeszcze większa do swej żony. Bardzo wzruszył mnie Wojciech który był przy Basi do samego końca, z wiarą że wszystko będzie po staremu, że Basia wyjdzie z choroby, a gdy sam zachorował nic sobie z tego nie robił. Świetnie jest opisana jego bogata twórczość autorka opisując największe dzieła, świetnie ujęła emocje towarzyszące artyście w trakcie aktów twórczych. Moim zdaniem Wojciecha Kilara można uznać za kompozytorskiego wieszcza Narodowego. Polecam książkę każdemu choć jest dużo technicznych muzycznych pojęć.

dota85 | 2017-09-15
Przeczytana: listopad 2015

Po przeczytaniu zaczęłam słuchać niefilmowej muzyki Wojciecha Kilara. Piękny portret Mistrza.

gumby | 2017-05-15
Przeczytana: 04 maja 2017

Musicus | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Biografię można pisać/czytać/ o człowieku z takim talentem i życiorysem.

Żył poza schematem, pełen sprzeczności. Wojciech Kilar mówił o sobie: Jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde.
Zawsze budził emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood, gdzie spełnił swój American Dream. Jeździł mercedesem z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, żarliwie odmawiał różaniec. Serce oddał żonie Basi. Nazywano ich najpiękniejszą para artystycznego świata.
Człowiek z krwi i kości. Uwielbiał perfumy, eleganckie krawaty, kochał książki i koty. Był jednym z największych twórców epoki, wiernym przede wszystkim sobie.

Człowiek zagadka- ogień i woda w jednej osobie. Pierwsza pełna biografia Wojciecha Kilara.

Owoce jego współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Francisem Fordem Coppolą zapisały się w historii światowego kina.

Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy- może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej.

Wojciech Artur...

Lissa | 2016-06-23
Przeczytana: październik 2015

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Wojciech Kilar: Dr Jekyll i Mr Hyde

Kilar jako geniusz o dwóch twarzach, pełen sprzecznych cech, a jednocześnie fascynujący - w pierwszej pełnej biografii kompozytora.

Autorka biografii kompozytora "Krzesanego" konsekwentnie przedstawia go jako człowieka dwoistego, łączącego liczne sprzeczności. Z jednej strony niezwykle rzetelnie opowiada o nim i jego korzeniach - począwszy od lwowskiego dzieciństwa, a kończąc na pogrzebie swego bohatera. Z drugiej zaś jest to biografia zbeletryzowana - z typową dla tego gatunku narracją i dialogami.
Już we wstępie Maria Wilczek-Krupa nie tylko odsłania przed nami kulisy powstania biografii, ale także jej zasadniczy zamysł:
Od początku chciałam się przekonać, co drzemie pod powłoką jego świętości. Bo że coś drzemie to było widać od razu.
Spotkania i rozmowy z kompozytorem trwały dwa lata. Po tym czasie autorka biografii stwierdziła "odkrywczo",
... że pod powłoką świętości kryje się ... człowiek. Barwny i...

Janek Królikowski | 2016-05-06
Przeczytana: 05 maja 2016

Skrupulatna, syntetyczna a przede wszystkim dokładna biografia jednego z najważniejszych polskich twórców muzyki poważnej XX wieku. Skupiona nie tylko na kolejach życia Wojtka z perspektywy twórczej ale również życiowej, zahaczającej zarówno o bieżącą politykę jak również relacje między artystami i artystkami polskiej sceny muzyczno-filmowej. Całość stanowi bardzo dokładną (ogromna i kompletna praca biograficzna autora), przyjemną (przystępny język) lekturę, w której nudy nie zaznałem ani na chwilę.

agata | 2016-03-29
Przeczytana: 21 marca 2016

Książkę przeczytałam przede wszystkim dlatego dlatego, że od lat jestem wielbicielką muzyki filmowej W. Kilara. Napisana ciekawie, zawiera mnóstwo ciekawych historii związanych z kompozytorem jak i ze środowiskiem muzycznym w Polsce. Polecam !

Kamey | 2015-12-21

Świetnie napisana, barwna i wciągająca opowieść nie tyle o samym Kilarze, ile o całym środowisku muzycznym. Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz i inni twórcy nie są mdłymi wizerunkami znanymi z fotografii. Nie spędzają życia w ciasnych i dusznych pokojach ślęcząc jedynie nad swoimi dziełami. To zadziorni, awanturujący się, mający poczucie humoru i absurdu pełni życia ludzie.
Jest to książka dla każdego, bardzo polecam!

Elżbieta | 2015-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Podróż przez życie jednego z bardziej znanych kompozytorów, dla amatorów (nie znających się na muzyce poważnej) to przede wszystkim człowiek, który napisał muzykę do wielu znanych filmów. Wystarczy przytoczyć chociaż trzy tytuły: "Ziemia obiecana", "Rodzina Połanieckich" czy "Pan Tadeusz" i każdy już przywołuje sobie cudowną muzykę.
Człowiek pełen sprzeczności, od szalonych, suto zakrapianych alkoholem imprez w młodości, a w jesieni życia człowiek niepijący, blisko Boga, o poglądach politycznych, które nie do końca były akceptowane przez przyjaciół.
Miłośnik kotów....., w ogóle ciekawa postać. Jak ktoś lubi tego typu książki to warto przeczytać.
Spotkałam pana Kilara parę lat temu na poczcie w Katowicach- Brynowie, nucił sobie coś pod nosem, nawet zamieniłam z nim parę słów, bardzo miło ten moment wspominam.