Balans

Wydawnictwo: Psychoskok
Monika

Po wypadku Sönke Petersen próbuje odnaleźć balans we własnym życiu. W trakcie rehabilitacji szuka go w ciele. Balansuje pomiędzy radością jeżdżenia na motocyklu żużlowym, a smutkiem jaki dostał w postaci wózka inwalidzkiego. Niegdyś balansował na granicy życia i śmierci, teraz balansuje na granicy mocy i niemocy, odnajdując siebie pomiędzy szczęściem i nieszczęściem. Utrzymanie życiowej równowagi ma inną granicę u każdego z nas. Często chwiejemy się stąpając po cienkiej linii nad przepaścią, przesuwając granicę zdrowego rozsądku. Treść jaką niosą słowa Sönke, jego bliskich i przyjaciół w zestawieniu z moim postrzeganiem świata pokazuje, że przez życie należy kroczyć odważnie, bez kompleksów i z zachowaniem balansu świadomości.

„Nigdy nie zwątpiłem w moją podróż po sprawność. Wiem, że przeznaczenie odebrało mi zdrowie i wierzę, że gdzieś tam w gwiazdach, zapisany jest dzień, kiedy wstanę. Nie wiem jak długo będę na to czekał, ale się doczekam. Nie wiem, czy po śmierci ludzie mają nogi, czy też nie, ale nawet jeśli tam miałbym biegać, to ja sobie poczekam. Oczywiście wolałbym stąpać tu po ziemi.”

Sönke Petersen

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Magda | 2018-04-11

Balans to niecodzienna biografia niemieckiego żużlowca który w 2009 roku podczas Półfinału Mistrzostw Świata Juniorów doznał wypadku w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Czym różni się ta książka od innych? Nie uświadczycie w niej ani krzty użalania się. Sönke Petersen nie żyje przeszłością, nikogo nie obwinia o swój wypadek, skupia się za jasno sprecyzowanym celu, którym jest odzyskanie sprawności. Dla niego liczy się to co jest tu i teraz.

"Nie da się uciec od marzeń i od sportu, który kocha się całym sercem. Choć czasem człowiek woli udawać, że jest w nim więcej nienawiści, to prawdziwej miłości i pasji nie da się ukryć. (...)"

Balans to zbiór bardzo szczerych rozmów w których nie ma tematów tabu. Sönke należy do osób otwartych, zaraża optymizmem i nie brak mu poczucia humoru. W książce krok po kroku został przedstawiony proces rehabilitacji żużlowca. Dodatkowo Sönke dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi z pozyskiwaniem...

Monika | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

„Balans” – wymowny tytuł dla książki, opowiadającej historię młodego człowieka – sportowca, który uległ poważnemu wypadkowi. Sonke Petersen, żużlowiec, przed którym drzwi do kariery stały otworem, uległ poważnemu wypadkowi na torze. Sport żużlowy, jak każdy sport motorowy, naraża zawodników na niebezpieczeństwo w razie upadków czy zderzeń. W przypadku żużla jest to szczególnie częste, ze względu na bliski kontakt zawodników.

Nagle, w ułamku sekundy, życie młodego, dwudziestoletniego mężczyzny legło w gruzach... Kiedyś balansował na granicy życia i śmierci – dziś na granicy mocy i niemocy... Niepełnosprawność – słowo, określenie, z którym musiał się oswoić i zaakceptować.

To książka dla wszystkich... Jest w niej dużo o sporcie, o tym, jak sport pomaga odnaleźć w sobie pokłady energii, które ciężko jest znaleźć takim osobom, którym zdarzają się wypadki.

Jest tutaj wszystko, wspomnienia, porady, wskazówki, a także ciekawostki np. jak osoba niepełnosprawna radzi sobie z...

Zdzisław | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Ryk silnika, wibracje motoru, adrenalina krąży w żyłach i START. Zakręty, jazda i nagle… szok, okrzyki zdziwienia i brak czucia w nogach. Dla młodego człowieka planującego wspaniałą karierę na żużlu wypadek na torze był zaskoczeniem, ale nie załamaniem. Sportowiec znalazł się na granicy niemocy fizycznej i potęgi optymizmu, napędzanej nadzieją. Tak chwycił w swoje dłonie „Balans”, by utrzymać równowagę między ambicjami i pokorą. Ta piękna opowieść Angeliki Nowak niesie przekaz do wszystkich ludzi zrozpaczonych: kiedy jest czas na intensywna rehabilitację i modlitwę, to nie ma czasu na depresję. Przyjaźń, miłość, otwartość i pomocne dłonie są remedium na łzy. Przecież chłopaki też płaczą. Polecam gorąco tę książkę tym, którym wydaje się, że choroba to koniec życia. To jest start w nową przyszłość, o którą trzeba walczyć.

Semrau | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Opowieść o balansie, harmonii, szczęściu, granicy między być i nie być. To historia Sönke, który niegdyś odnajdywał radość z życia w przejażdżkach żużlowych, a teraz, po wypadku, zamiast świetnego dwukołowca o zawrotnej szybkości, porusza się na wózku inwalidzkim. Ta książka to zderzenie poglądów głównego bohatera, który niekoniecznie stawa delikatne i zadbane, dokładnie wyliczone kroki po cienkiej linii, z naszymi przekonaniami. Serdecznie polecam każdemu, kto chce się przekonać i uwierzyć, że przez życie można kroczyć z wysoko podniesioną głową, bez zmartwień, kompleksów i z zachowaniem balansu świadomości.

Iliana | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

„Mam taką moją prawdę, że największa wiedza jest tam, gdzie boimy się zajrzeć. Najwięcej nauki jest między wierszami, a pokochać życie bardziej pozwalają szczegóły, które na co dzień mijamy i nie umiemy zauważyć, choćbyśmy sobie o nie wybili zęby”

Czas spędzony przy „Balansie” Angeliki Nowak, to dla mnie czas ogromnych inspiracji. Książka absolutnie nie jest żadnym dokumentem, czy zapisem momentu wypadku lecz stanowi głębokie źródło mądrych i szczerych obserwacji – siły, determinacji, ogromnego hartu ducha i walki o siebie. Bohaterem nie jest fikcyjna postać, ale człowiek, który uległ poważnemu wypadkowi w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa, co ze sprawnego fizycznie sportowca przykuło do wózka inwalidzkiego. To zapis drugiej szansy od losu, by nam - pełnosprawnym uświadomić powagę życia, ale też jego chwiejność i kruchość, a niestety bywa on złudny i nawet się nie spodziewamy tego, że w najmniej oczekiwanym momencie może wszystko nam odebrać, jak w zabawie w kotka i...

FCBTVpl | 2017-11-21

Jego ambicja, siła, wola walki, wiara, determinacja i stawianie czoła rozmaitym przeciwnością stała się inspiracją dla autorki do napisania o nim książki. Nie jest to jednak typowa biografia, ani także książka o żużlu. Nie znajdziemy tu danych, statystyk, opisów meczów itd. To głębsza opowieść o życiu.

Dla autorki, jej własna książka stała się terapią. Pokazała, jak łatwo jest zrobić generalny remont w życiu. Angelice udało się wejść do świata Sonke, do jego uczuć, bólu, łez i radości. Poznała jego prawdziwe cierpienie, zobaczyła co to jest depresja i jak z nią walczyć.

Tytuł oczywiście nawiązuje do bohatera. Petersen niegdyś balansował pomiędzy życiem a śmiercią, teraz balansuje na granicy mocy i niemocy, pomiędzy szczęściem a nieszczęściem. Balansu były żużlowiec szuka we własnym życiu. Również tego życzy nam autorka.

Książkę oprócz zdjęć wzbogacają wypowiedzi między innymi przyjaciół Sonke, siostry, rehabilitanta, polskich pracowników ośrodka czy Maxa Dilgera, który co...

Mateusz | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Żużel
Przeczytana: grudzień 2017

Bardzo poruszająca historia żużlowca walczącego o powrót do zdrowia po ciężkim wypadku na torze.Autorka opisuje codzienność Sonke Petersena.Przeczytać można o jego codziennym życiu,rehabilitacji,marzeniach, celach.Imponuje mi postać byłego żużlowca,który nie rozpacza po wypadku tylko przyjmuje to co jest.Sonke pewnie zawstydziłby nie jednego w pełni sprawnego człowieka.
Dobrze opowiedziana historia, nie tylko dla fanów żużla.Polecam

Katarzyna Piasecka | 2018-12-12
rino99 | 2018-12-26