Córka czarownicy na huśtawce

Okładka książki Córka czarownicy na huśtawce Izabela Stachowicz
Okładka książki Córka czarownicy na huśtawce
Izabela Stachowicz Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1960-01-01
1960-01-01
biografia polska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie jest to książka aż tak bardzo zabawna jak druga część jej wspomnień (Salamandra i Król Węży) ale nadal wesoła i bardzo pogodna. Faktycznie, niektóre z dziecięcych przygód autorki wyglądają wręcz na zmyślone, nie dziwi więc, że wielu ludzi nazywało ją "mitomanką" bo ona takich historii opowiadała bardzo wiele. Przy tym z Czajką to nigdy nie wiadomo, bo te jej "przygody", które znamy od innych ludzi, są równie fantastyczne...

Mnie strasznie imponują wspomnienia takich ludzi, którzy już w dzieciństwie mieli szczęście spotykać wyjątkowe osoby, które potem były ważne. Tu rzuca się w oczy wspomnienie o Alfredzie Lampe (komunista ale i wyjątkowy człowiek),o Henryku Glincensteinie, czy o Irenie Krzywickiej.

Jednak szczególnym smaczkiem są tu historie o książkach. Jedna - podana wprost - to tytułowa książka o "Córce czarownicy na huśtawce". Nawet jeśli Czajka ją zmyśliła to zmyśliła ją bardzo dobrze. Fascynacja książkami może być bardzo głęboka, szczególnie tymi, które bardzo chcemy przeczytać.

Drugim smaczkiem jest wspomnienie o jej dziadku Isucherze Szwarcu ze Zgierza. Jest to, prawdę mówiąc, historia nieco ukryta, bo nie napisana tak ze szczegółami wprost w tej książce, trzeba sięgnąć dalej. Isucher Szwarc był bardzo znanym syjonistą i znawcą kultury żydowskiej. Uczestniczył w międzynarodowych konferencjach syjonistycznych i sam takie organizował w Zgierzu. Miał niezwykle bogaty księgozbiór dzieł w językach hebrajskim i żydowskim (jidysz). A zginął zastrzelony (lub zmarł na zawał serca - nie jest to do końca pewne) w grudniu 1939 roku, kiedy bronił przed żołnierzami hitlerowskimi swoich książek przed spaleniem. Za niektóre sprawy warto poświęcić życie...

Historia Belusi a właściwie Izabeli. Autorka wspomina czasy młodości. Sosnowiec, Warszawa, letniska... chińska sypialnia rodziców, płaszczyki na zamówienie ... czasy sprzed wojny, kiedy to żyli w czasach dobrobytu.
Czasy do, których teraz znów wracamy... gdy dzieci mają wszystko. Musiało minąć prawie 100 lat ... Polska to jednak "biedny" kraj.

Na "Córkę czarownicy" trafiłam przypadkiem i ten przypadek okazał się strzałem w dziesiątkę. Przeczytałam ją chyba już dziesięć razy ale za każdym razem kiedy do niej wracam odkrywam ją na nowo.
Opowieść dzieje się w czasach zaborów, główna bohaterka prowadzi czytelnika przez swoje życie od narodzin, poprzez szkołę, pierwszą miłość itd...
Narracja jest bardzo przyjemna przez co książkę czyta się bardzo szybko i prawie na jednym tchu.

Narracja jest bardzo przyjemna...

Czajka - moja miłość. Uwielbiam ją.

Czajka - moja miłość. Uwielbiam ją.

Historia życia Belusi, opowiedziana przez nią po latach, ale z fantazją i humorem. Poza tym pojawia się koza Szmula, babcia Szwarc ze Zgierza, Miss "Medżidżore", rzeźbiarz Henryk Glicenstein. A wszystko na tle Polski z początku XX wieku.

Opowieść o dzieciństwie Belusi, dziecka, dziewczynki i pannicy z fantazją, bo kto wmawia wujostwu, że na kolacje w rodzinnym domu je ogórki kiszone i popija czarną kawą? Albo (panną na pensji będąc) myli się i zamiast włożyć miłosny wiersz do kieszeni palta ukochanego profesora rosyjskiego, obdarowuje nim starego matematyka? Sporo barwnych wspomnień z początku wieku, przetykanych współczesnymi refleksją starszej pani, plus jak zwykle pięknie odmalowana postać Tatusia.

• Literatura piękna
  • Biografia