Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
978-83-111192-46
basiagie

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski. Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu...

Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele.

Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

Sławomir Koper na 480 stronach podjął się przedstawić życie prywatne najgłośniejszych artystów Drugiej Rzeczypospolitej. Mamy więc literatów: członków Skamandra, siostry Kossakówny, Leśmiana, Boya-Żeleńskiego, Dołęgę-Mostowicza; muzyków: Szymanowskiego, Rubinsteina, Kiepurę; malarzy/plastyków: Kossaków, Witkacego, Brunona Schulza, Zofię Stryjeńską, czy gwiazdy kabaretu, m.in. Hankę Ordonównę. Jak sam autor napisał na wstępie, głównym problemem z tym okresem jest mnogość źródeł i informacji do wykorzystania, co może przeszkodzić w rzetelnej pracy. A czy jemu to przeszkodziło?

Przyznam się bez bicia. Pana Kopera (Kopra? - jak to się odmienia?) do niedawna w ogóle nie znałam, a jego książkę kupiłam, bo była w twardej oprawie za dziesięć złotych w Biedronce, więc mnie natchnęło. Dopiero po fakcie zauważyłam, że w biblioteczce taty stoi inna jego pozycja, "Polskie Piekiełko", po które też pewnie sięgnę po jakimś czasie. Lubię okres międzywojenny. Jest to mój trzeci ulubiony okres w...

Breaking_Bad | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Tym razem Sławomir Koper charakteryzuje elity artystyczne II RP: pisarzy, poetów, malarzy, pianistów, kabareciarzy. Nie jest to jakaś przekrojowa analiza tego środowiska na tle epoki. Mamy wybór kilkunastu nazwisk, których życiorysy autor streścił, najwięcej uwagi skupiając na pikantniejszych szczegółach.
Odniosłem wrażenie, że podstawowym kryterium doboru bohaterów tej książki była ich odpowiednia kontrowersyjność wyrażająca się w liczbie kochanek i kochanków obu płci, pijaństwie, narkomanii, czy chociaż w hazardzie. W związku z tym jest ogólne odczucie zdeprawowania tych elit i brak przykładów jednostek prowadzących jakieś normalne rodzinne życie. Taka epoka? Być może, ale moim zdaniem podejście autora jest bardzo subiektywne. Wprawdzie cytuje wiele źródeł, ale wszystko to jakieś jednostronne. Dla mnie sprawiało to czasem wrażenie pisaniny godnej jakiegoś podniecającego się ekscesami gwiazd licealisty, a nie poważnego historyka - np. "Biorąc pod uwagę liczbę jego przygód...

Agacha | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Gdy przeczytałam poprzednią książkę pana Kopera stwierdziłam, że mam przesyt i zrobię sobie przerwę. Jednak długo nie wytrzymałam i nie żałuję. Świetna książka. Czyta się ją doskonale. Dla mnie zaletą jest ogromną, że nie ma tu odrobiny polityki. Samo życie, trochę sensacji, szczypta skandalu. Tak sobie dumałam, czytając to dzieło, że gdyby w tamtych czasach istniał Internet i tabloidy, to dopiero miałyby tematy na pierwsze strony.

Piotr | 2011-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2011

To druga książka tego autora, którą ostatnio czytałem i powiem szczerze że i tym razem autor cofnął mnie w czasie i sprawił że chciałem tam się pojawić, obcować z tymi ludźmi. Myślę że człowiek XXI wieku jest uboższy o to że nigdy nie dozna klimatu z tamtych lat. A ludzie potrafili się doskonale bawić, śpiewać, tańczyć i bywać w modnych miejscach. Mimo trudnej sytuacji w kraju ludzie byli ze sobą zżyci. W tej książce autor serwuje nam aż 13 rozdziałów, opowiadając o tych bardziej lub mniej znanych artystach, ale nie tylko. Sławomir Koper sprawił że znowu ożywiło się moje zainteresowanie historią. Cieszę się że są tacy ludzie, którzy potrafią tak barwnie i z takim przejęciem pisać o tym co było, o tym co ważne. Przecież historia jest częścią nas i musimy się orientować nie tylko pobieżnie. Autor przeniosi nas w różne miejsca, nie tylko w kraju. ja sam z początku opornie podchodziłem do tego typu książek, ponieważ w życiu przeczytałem wiele opasłych tomów historycznych przy których...

ira | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Jedna z tych książek, które czyta się i czyta ze smakiem, żeby po - jakże krótkiej! - chwili odkryć, że dotarło się właśnie do ostatniej strony.
Kopalnia ciekawostek o skamandrytach i okolicach, przedstawionych lekkim stylem, uzupełnionych o kilka fotografii. Polecam.
PS. Zawsze czułam, że pan Kleks istniał naprawdę. :)

Magdalena Noir | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Jak już w którejś z poprzednich recenzji wspominałam uwielbiam okres dwudziestolecia międzywojennego. Te niezwykłe czasy, w których tworzyła niespotykana liczba wybitnie utalentowanych artystów jest swego rodzaju ewenementem w historii naszego kraju. Niepowtarzalny klimat jaki otacza owe czasy sprawia, że z wielką przyjemnością zagłębiam się w książki traktujące o okresie międzywojnia. O autorze już wcześniej oczywiście słyszałam, trudno, żeby osobie o takich zainteresowaniach jak ja to nazwisko nie obiło się o uszy, ale jakoś wcześniej nie miałam okazji zaznajomić się z jego twórczością. W końcu jednakże nadeszła ta wiekopomna chwila i w moje ręce wpadła książka o tytule: "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej".

Zdecydowanie muszę stwierdzić, że się nie zawiodłam. Autor sprostał zadaniu i stworzył tak wciągającą książkę, że ani na chwilę nie byłam się w stanie od niej oderwać. Pisarz w swoim dziele przedstawił życie wielu polskich artystów lat 20 i 30 XX...

Eniutek | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Książka bardzo interesująca ,poszerzyła bardzo moją wiedzę o niewątpliwie pięknych czasach DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO. Znajdziemy tu ludzi ,o których niewątpliwie każdy z nas słyszał.Poznamy ich z bardzo ludzkich ,acz artystycznych dusz.Wiem ,że niektórzy mają za złe pisarzowi ,że wybrał akurat te postacie na bohaterów swojej książki ,a pominął innych :) Jest tu Ordonówna ,Tadeusz Boy Żeleński ,Karol Szymanowski, Artur Rubinstein i wielu ,wielu innych, więc na nudę i bezbarwność postaci nie można narzekać . Moim skromnym zdaniem takich elit artystycznych jak w latach 20-tych XX w do tej pory nie było, pomijając milczeniem dzisiejszych CELEBRYTÓW :)

Emsi | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 marca 2016

Koper z niezwykłą lekkością opisał barwne zyciorysy artystów II RP, świetne archiwalne, pamiątkowe zdjęcia dopełniają tekst, jest to też całkiem zgrabny minipodręcznik dla osób zainteresowanych tytułowym środowiskiem.

I tak jak często się komentuje się te książkę; to swoisty Pudelek.pl odniesiony do artystów poprzedniego stulecia. Ach, te skandale, tajemnice, intrygi...!

W ramach rekomendacji zapewniam, że w ostatnim tygodniu wstawałam pół godziny wcześniej, niż powinnam, tylko po to, by poczytać tę książkę :)

magdalena | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Świetna pozycja, dla mnie jako historyka pozycja niemal obowiązkowa. W lekki, zabawny i niezobowiązujący sposób zabiera czytelników w podróż w czasie i bardzo przystępnie przedstawia minioną epokę. Nie szczędzi przy tym smaczków, uszczypliwości i drobnych ploteczek.
Fantastycznie oddany klimat elit, i urok dawnych lat.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-09-21

Życie artystów polskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego miało wiele odcieni. Często publiczny wizerunek gwiazdy diametralnie różnił się od prywatnego. Dzięki książce Sławomira Kopra mamy możliwość poznania właśnie tej skrywanej strony życia elity polskich twórców kultury.

Odkrywanie tajemnic śmietanki artystycznego światka rozpoczynamy od wizyty w kawiarni Ziemiańskiej, w której królował legendarny Franciszek Fiszer. Lokal ten to żelazny punkt niemal każdego opracowania poświęconego kulturze i sztuce lat międzywojennych, dlatego nie zabawiamy tu zbyt długo i przenosimy się wraz z autorem na sceny rewiowe i kabaretowe. Tu prym wiódł Fryderyk Jarosy, słynny konferansjer, którego urokowi uległo wiele gwiazd i który wylansował m.in. Hankę Ordonównę. O pani Hance, jej problemach uczuciowych oraz o postawie podczas wojny również znajdziemy w książce wiele informacji.

Więcej na: