antologia, relax, humor
komiksy
czomicz

Drugi tom antologii prezentującej wybór prac artystów z magazynu „Relax”. „Relax” to najważniejsze pismo w historii polskiego komiksu. Ukazywało się w latach 1976–1981 i ukształtowało całe pokolenie miłośników opowieści obrazkowych. Przedstawiane były w nim komiksy o rozmaitej tematyce – humorystyczne, fantastyczne, wojenne, historyczne. Na jego łamach publikowali najważniejsi polscy rysownicy, których komiksy są czytane do dziś, m.in. Janusz Christa, Grzegorz Rosiński, Marek Szyszko, Jerzy Wróblewski.
Dla dawnych czytelników „Relaxu” antologia ta będzie wspaniałym powrotem do czasów dzieciństwa, młodszym przybliży dzieła ze złotego okresu polskiej sztuki komiksowej.

źródło opisu: https://egmont.pl

źródło okładki: https://egmont.pl

Krzysiek | 2017-12-07
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Czytałem z łezką w oku, bo RELAX to czasy mojej młodości :)

eR_ | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 października 2017

„Relax. Magazyn opowieści rysunkowych”, mimo że wydano ledwo parę numerów zyskał status kultowego. Przede wszystkim jest to zasługa twórców, którzy brali udział w tworzeniu tej gazety, wśród nich takie tuzy jak Christa, czy Rosiński, ale dlatego też, że był to pierwszy pełnoprawny magazyn poświęcony komiksowi w Polsce. Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazał się już 2 tom zbiorczy komiksów zamieszczanych na łamach tejże gazety.

W tym numerze możemy przekonać się między innymi, co sprawiło że załoga statku kosmicznego uległa znaczącej przemianie. W kilku odcinkach śledzimy śledztwo oraz rozwiązanie, tego nietypowego incydentu. W kolejnym śledzimy czasy trzeciego historycznego władcy Polski, oraz zmagania z najazdem Wikingów. W jeszcze innej spotykamy pewnego chłopaka, który szykanowany w szkole okazuje się być niezwykle utalentowany. Możemy także przekonać się o wspaniałym poczuciu humoru Christy, który przedstawia nam różne typy palacza, oraz prezentuje rodzaje ryb. Tego autora są...

Danielista | 2018-01-07

Druga z antologii zbierających komiksy publikowane w PRL-u w kultowym magazynie "Relax" (u progu 2018 wiemy już, że planowana jest kolejna). Sporo fantastyki ("Vahanara", "Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo", "Opowieści nie z tej ziemi", "Zaginiona załoga"), historii (komiksy Grzegorza Rosińskiego do scenariusza Leszka Moczulskiego nawiązujące do początków Polski i wojenna "Barykada na Woli"), jest nawet coś z pogranicza historii i fantastyki ("Pięć kroków wstecz"), sensacja (trącący propagandową myszką "Świat wiedzie w przeszłość" z niezapomnianą kreską Jerzego Wróblewskiego), sporo humoru (w tym nieco mniej znane dziełka Janusza Christy). Cudownie sentymentalna podróż w przeszłość dla średniego i starszego pokolenia, a dla młodszych ciekawa nauka, czym kiedyś był polski komiks.

Edama | 2017-12-11

Miło znów zajrzeć do starych komiksów! Lecz pierwszy tom powtórki z "Relaxów" był jednak trochę lepszy. Mam nadzieje na kolejne części. Może znajdzie się w nim miejsce na dosyć niedoceniony i często hejtowany cykl "Bionik Jaga"?

Jarosław Kus | 2018-07-30
Przeczytana: 02 sierpnia 2018