Binio Bill kręci western i… w kosmos

Cykl: Binio Bill (tom 3)
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
humor, przygoda, western
komiksy

Binio Bill tak naprawdę nazywał się Zbigniew Bilecki. Komiksowy świat usłyszał o nim po raz pierwszy w 1980 roku, gdy jego przygody wydrukował „Świat Młodych”. Perypetie dzielnego szeryfa z Rio Klawo z zapartym tchem śledziły setki tysięcy czytelników harcerskiej gazety.Co ich tak zachwycało? Znakomite ilustracje, dynamiczne plansze, pełne humoru historie, w których Binio Bill nie tylko przemierzał.
prerię, walczył z bandytami, ale także został gwiazdą filmową westernu i poleciał w kosmos.Autorem scenariuszy i rysunków do serii „Binio Bill” był Jerzy Wróblewski, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego komiksu, stawiany w jednym rzędzie z Papciem Chmielem, Januszem Christą, czy Grzegorzem Rosińskim. Wielką popularność przyniosły mu 24 zeszyty z cyklu „Kapitan Żbik”, albumy „Hernan Cortes i podbój Meksyku”, „Cena wolności”, a także sensacyjne „Figurki z Tilos”, czy „Skradziony skarb”. No i „Binio Bill” oczywiście.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2016

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/

Pawello | 2018-05-03

W kolejnym recenzowanym przeze mnie albumie Binio Bill zmienia się w aktora jednocześnie musi uważać na konkurencję wysadzonego z siodła amanta ;) Nietrudno się domyślić, że wychodzi mu to sprawnie a przy okazji romansuje z aktorką Dolly Donsey. Wróblewski w swoim humorystycznym stylu pokazał "światek" Hollywood i sparodiował zachowania aktualne do dzisiaj.
Więcej ->

Wspomnienie z dzieciństwa, które teraz powróciło :)

(...) po 33 latach od gazetowej premiery, mamy okazję zapoznać się z historią „Binio Bill kręci western i… w kosmos!”. Albumowe wydanie komiksu, który wcześniej był dostępny tylko w prasie, to w Polsce ewenement. Jestem przekonany, że bardzo wiele osób sięgnie po niego z czystego sentymentu dla samego Wróblewskiego i „Świata Młodych”. To miłe, jednak przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, czy Binio Bill przetrwał próbę czasu? Czy nadal jest „żywy”? Czy jego przygody mogą być atrakcyjne dla kolejnych pokoleń czytelników? Ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ Kultura Gniewu wydała album w imprincie Krótkie Gatki, w którym publikowane są komiksy przeznaczonym dla młodszych wielbicieli opowieści obrazkowych.

Rio Klawo to dość senne miasteczko na Dzikim Zachodzie, gdzie lokalnym przedstawicielem władzy jest nasz rodak - Zbigniew Bilecki. Członkowie niewielkiej społeczności mieli trudność z wymawianiem jego nazwiska, dlatego mówiono na niego Binio Bill. Akcja prezentowanej...

Wkp | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

BINIO BILL KRĘCI NOWE POKOLENIE CZYTELNIKÓW

Jerzy Wróblewski to jeden z najbardziej kultowych twórców polskich komiksów, ale w ostatnich latach jakby zaniedbany przez wydawców. Bo papcio Chmiel wciąż ma wznowienia, Christa, Baranowski, że już o Rosińskim nie wspomnę, też radzą sobie znakomicie. A on? A on teraz znów jest (i to jak jest!) w albumie po raz pierwszy drukującym historię wcześniej znaną tylko z łam „Świata Młodych” i to liczy się najbardziej!

Tym razem do Rio Klawo zawitała ekipa filmowa kręcić western. Kiedy jednak wytwórnia Natron Golden Bayer odkrywa, że aktor grający główną rolę nijak się do niej nie nadaje, jej przedstawiciel, Lee Moon, zatrudnia na jego miejsce nikogo innego, jak samego Binio Billa. Ten zaś pokazuje przed kamerą co potrafi, zdobywając uznanie, ale nawet nie ma pojęcia, jak daleko doprowadzą go te wydarzenia i że może spotkać… Kosmitów!

Można Binio Billa nazywać polski „Lucky Luckiem”, ale byłoby to wielkie uproszczenie dla tej serii. Owszem,...

GrublukTheGrim | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Ponad trzy dekady przyszło dzisiejszemu pokoleniu Świata Młodych czekać na wydanie tego komiksu w formie albumowej. I było zdecydowanie warto! Historia ciekawi i śmieszy tak samo jak w latach dzieciństwa, a łza nostalgii słodko kręci się w oku, przypominając o najlepszych czasach podstawówki.
Dodatkową atrakcją albumu jest posłowie Macieja Jasińskiego, który odsłania kulisy pracy J. Wróblewskiego nad komiksem, oraz trudy drogi jego dzieła na strony prasy lat 80-tych.
Słowem - klasyka dla wszystkich. Tych co znają i takich którzy poznać zdecydowanie powinni.