Sekretne życie krów

Czarna Owca
The Secret Life of Cows
popularnonaukowa
Piotr Kaliński

Napiszę krótko: autorka na pewno zna się na hodowli zwierząt, ale za pisanie książki według mnie nie powinna się brać. Uwielbiam książki o zwierzętach i przyrodzie, ale trzeba jeszcze umieć zachęcić czytelnika. Ja do tej książki nie chciałam wracać, a opisywanie zwierząt z imienia niestety było chaotyczne. Niewiele wyniosłam z tej książki.

Autorka, jakby nie patrzeć, prowadzi farmę zwierząt przeznaczonych ,koniec końców, do zjedzenia. Książka trąci więc hipokryzją, bo traktuje o życiu krów i ich wspaniałych zwyczajach, które mają szansę zaistnieć, gdy krowy żyją w nieskrępowany sposób. Po czym jednak ich życie się kończy (o czym, rzecz jasna, mało się opowiada w tej ładnej książeczce).

Tak czy inaczej, w...

Okładka: 7,75/10
Treść: 6,5/10

Autorka, która prowadzi farmę, opisuje przygody i ciekawostki dotyczące swoich podopiecznych. Okazuje się, że krowy zawierają przyjaźnie, podtrzymują więzi rodzinne, potrafią porozumiewać się zarówno ze sobą nawzajem jak i z ludźmi, mają swoje przyzwyczajenia i preferencje a także bardzo zróżnicowane charaktery.

Lekka i całkiem przyjemna...

Sekretne życie krów, o wow sobie myśle. W końcu porównam swoje spostrzeżenia z tymi zawartymi przez autorkę w jej książce.
Książka napisana źle, infantylna, wręcz głupia. A autorka to wstrętna hipokrytka.

A co Wy na to? Taka książka?
Mam prywatną 🙂
Naprawdę warto.
Zwierzęta, tu krowy maja dużo z nami wspólnego, na pewno nasi przodkowie parający się rolnictwem dobrze o tym wiedzieli, że krowy się przyjaźnią, pomagają sobie i tak dalej.

Wiedziałam, że rzecz będzie okrowach, ale oczekiwałam czegoś w rodzaju Sekretnego życia drzew, a nie zbioru średnio śmiesznych anegdotek o Mućkach i Meczkach.. Rosamund tak bardzo kocha swoje krówki, że choduje je na rzeź.
To tak, jakby strażnik więzienny spisywał zabawne historyjki o ukochanych i podziwianych skazanych na krzesło elektryczne więźniów. Trochę to makabryczne.

Książka skupia się na osobistych spostrzeżeniach autorki odnośnie jej prywatnych zwierząt hodowlanych. Kobieta nie jest profesjonalną pisarką, co od razu widać po przeczytaniu kilku stron, jednak jej opowieść jest pewnym "dziedzictwem", które chce po sobie zostawić.

W każdej kolejnej opowiastce wyczuwamy więź między ludzkimi, a zwierzęcymi mieszkańcami farmy. Więzi te są...

Hipokryzja w najczystszej postaci. Najpierw wywód o hodowli masowej. Jakie to okrutne i złe. Później o tym, jak to krowy/kury/owce maja dobrze na jej farmie, jak to ona z nimi rozmawia, jakie to są wspaniałe, delikatne zwierzęta. Ta sama autorka kilka zdań niżej: bardzo mi było szkoda wysyłać moje krowy na ubój, postanowiłam więc zabijać je na mojej farmie. To sprawia mniej...

Krowa, jaka jest, każdy widzi lub widział, a jak nie widział - sięga po „Sekretne życie krów”, żeby się więcej o krowim życiu, zwyczajach i sekretach dowiedzieć. Kupiłam, przeczytałam i nic specjalnego się o krowach nie dowiedziałam. Bo to, że poszczególne osobniki różnią się od siebie i że mają różne charakterki, to nic odkrywczego. Nie rozwinęło mnie też poznanie drzewa...

Krótka i przyjemna opowieść, łącząca w sobie wiele różnych historii z życia autorki i jej zwierząt. Zmienia pogląd na krowy czy owce, daje inny obraz życia na farmie, uczy o życiu zwierząt. W pewien sposób również wpłynęła na moją dietę oraz to, jakie produkty wybieram w sklepach podczas zakupów. Nie jest to jednak wywód o tym, by nie jeść mięsa, a o innym typie hodowli...

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • E-book
  • 2017
  • 2019
  • 2021

Dodaj cytat z książki Sekretne życie krów