Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach

Okładka książki Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach Emmy Abrahamson
Okładka książki Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach
Emmy Abrahamson Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Hur man foralskar sig i en man som bor i en buske
Rebis
2017-08-18
2017-08-18
2018-04-20
Bratumiła Pawłowska-Pettersson

Jestem miło zaskoczona tą powieścią. Sam tytuł wydawał się dość intrygujący i jednocześnie zapowiadał, że książka będzie typowym romansidłem. A jednak okazało się, że autorka w zabawny sposób przedstawiła życie pewnej nauczycielki angielskiego - nota bene Szwedki - w Austrii (dokładniej w Wiedniu). Spodobała mi się fabuła tej książki, gdyż poniekąd mogłam się utożsamiać z Julią - główną bohaterką, dziewczyną dobrze ułożoną i do bólu rozważną. A jednak to ta nudna dziewczyną poznaje bezdomnego Bena, który jest tak różny od niej i próbuje zaszczepić w niej otwartość na przygody, na innych ludzi, próbuje pokazać jej, że w każdym człowieku może być coś dobrego, coś ciekawego i nie należy kogoś przekreślać tylko dlatego, że wygląda jak żebrak lub nie ma odpowiedniego wykształcenia.
Kibicowałam tej parze od samego początku a czy był happy end musicie się sami przekonać 😁

Na półkach: , , , , , ,

Zdarza się i tak, że sięgam po nieco lżejsze lektury, aby odrobinę „przewietrzyć” głowę z mocno absorbujących na różnych płaszczyznach lektur. Okazja, żeby właśnie tak zrobić nadarzyła się jakiś czas temu przy książce autorstwa Emmy Abrahamson o intrygująco brzmiącym tytule „Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach”.

Akcja powieści osadzona jest w Wiedniu, gdzie mieszka Julia wraz ze swoim kotem Optimusem. Kobieta uczy angielskiego w szkole dla dorosłych i ma pewne marzenie – Jakie? - Przeczytacie w powieści.

Pewnego dnia Julia przypadkowo poznaje Bena. Okazuje się, że świetnie się dogadują i stają się sobie coraz bliżsi… Jednak wszystko znacząco komplikuje fakt, że Ben jest kloszardem… Co wyniknie z wzajemnej relacji tej dwójki? Zajrzyjcie na karty „Jak się zakochać w facecie…”.

Historia napisana jest z dużym poczuciem humoru i choć czyta się ją nieco z przymrużeniem oka to według mnie tkwi w niej przekaz dotyczący tego, iż nie należy oceniać ludzi po pozorach, co niestety wciąż zbyt często się zdarza.

Autorka w sposób bardzo lekki pokazała jak miłość może wymykać się konwenansom i różnego typu utartym schematom.

Książka jest idealna na ciepły, słoneczny dzień lub czas, kiedy będziecie potrzebować po prostu chwili relaksu z lekturą. Czyta się ją szybko, a perypetie bohaterów wielokrotnie wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Ciekawe dla odbiorcy mogą być również porównania między Szwedami (główna bohaterka jest Szwedką),a Austriakami, które obserwuje i dzieli się nimi w książce Julia.

Jeśli poszukujecie lektury z kategorii lekkich, łatwych i przyjemnych to powieść Emmy Abrahamson bardzo dobrze dopasuje się do takich właśnie potrzeb.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Akcja powieści osadzona jest w Wiedniu,...

Nigdy w życiu nie przeczytałabym tej książki, gdyby nie fakt, że moja przyjaciółka wygrała dwa egzemplarze i jeden wysłała do mnie. Tak jak napisałam wcześniej, główna bohaterka Julia poznaje Bena totalnie przez przypadek. Siedząc na jednej z ławek zostaje zagadana przez bezdomnego z czego wywiązuje się przedziwna rozmowa.

W ogóle cała ta sytuacja wydawała mi się abstrakcyjna i dziwna w swojej prostocie. Nie potrafię sobie wyobrazić, by ktoś obcy dosiadł się do mnie i bez wielu wstępów, zaczął wypytywać mnie o moje dane personalne, a na sam koniec bez pytania mnie o zdanie powiedział, o której mamy spotkać się kolejnym razem.

Tak właśnie było w przypadku Julii i Bena, a co dziwniejsze, kobieta zaczynała zakochiwać się w mężczyźnie. Być może nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nie zajęło im sporo czasu, by wylądowali w łóżku, a potem ich relacja przyśpieszyła w zawrotnym tempie.

"Za nami znów dzwoni tramwaj. Moje ciało nagle staje się rozgorączkowane, a podbrzusze rozżarzone.
- Chodź - mówię."
Ben z bezdomnego, nagle zamieszkał u Julii, kobieta pracowała, a mężczyzna zajmował się domem. Głównie gotował i sprzątał, by po powrocie głównej bohaterki do domu zjeść z nią obiad i spędzić resztę dnia.

Bardzo wyraźnie widać było różnice w zachowaniu między tą dwójką. Ben jako ktoś, kto nie tak dawno był bezdomnym, nie chciał rozstawać się ze swoimi starymi, brudnymi ciuchami. Często nie dbał o swój wygląd, ani o to, że pachnie dosyć nieprzyjemnie, co często było powodem kłótni między parą.

O ile na początku jakoś wszystko się układało, o tyle z biegiem czasu zaczęło się psuć. W końcu mężczyzna nie wytrzymał ciągłego narzekania Julii i wyniósł się z jej domu, nie mówiąc gdzie się wybiera i czy ma zamiar wrócić.

Główna bohaterka starała się ułożyć życie bez niego, jednak długo nie dała rady i poleciała do Kanady gdzie miała nadzieję odnaleźć ukochanego. Wydaje mi się, że jej droga do obcego kraju była tutaj niebywale ważna, ponieważ poznając kraj, w którym, wychował się Ben, krocząc tymi samymi ścieżkami co on, w końcu zrozumiała to, co przez cały czas próbował jej wytłumaczyć mężczyzna.

Czy Julia odnajdzie Bena? Czy mężczyzna będzie chciał wrócić do kobiety? Co na temat ich związku uważali ich przyjaciele? Jak zakończy się historia dwójki osób tak bardzo nie pasujących do siebie, a jednak darzących się silnym uczuciem jakim jest miłość?

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGU:

W ogóle cała ta sytuacja wydawała mi się...

Intrygujący tytuł. Do tego stopnia, że książka chodziła za mną już od bardzo długiego czasu. Kupiłam ją. Niestety były to najgorzej wydane pieniądze. Zdecydowanie najgorsza książka, jaką przeczytałam w tym roku, a może i w ostatnich latach. Po tak fajnym tytule spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Tytuł ma potencjał. Niestety został zmarnowany. Książka jest nudna. Główna bohaterka denerwująca. Tytułowy facet z krzaków jeszcze ujdzie, ale to tyle. Dziwię się, że w ogóle dotrwałam do końca. Na szczęście ostatnich kilka rozdziałów nieco ratuje całą historię, bo wówczas naprawdę z zaciekawieniem czekałam na to, co się może wydarzyć, niestety wciąż jest to książka na bardzo niskim poziomie. Teraz już mnie nie dziwi jej niska ocena tutaj na portalu.

Lekka pozycja do poczytania na zluzowanie, bez męczących opisów, bez skomplikowanej fabuły, ciekawe postacie z wciągającą historią, lecz mam małe ale... Koniec jakby pisany na szybko, czegoś brakuje, jakoś tak jakby pisarce nie chciało się zbytnio rozkręcać samej końcówki... Osobiście czuję niedosyt.

Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale mimo wszystko ciepła i przyjemna książka, akurat na leniwe popołudnie. Nie spotkałam do tej pory w książkach o takich postaciach czy wątkach jak: Szwedka mieszkająca w Wiedniu czy poznanie bezdomnego i zakochanie się w nim, więc był to dla mnie miły powiew świeżości. Wiadomo... niektóre sytuacje nierealne, ale w niczym mi to nie przeszkadzało.

"Jak zakochać się w facecie, który mieszka w krzakach" to książka, która intryguje samym swym tytułem. Lektura o miłości wykształconej, pracującej kobiety to przypadkowo spotkanego bezdomnego? Co ona może w nim widzieć? Sięgnęłam po tę książkę z kilku powodów. Po pierwsze, bo miałam po prostu ochotę na lekką, niewymagającą lekturę, a że przy okazji trafiło się coś szwedzkiego, to nawet lepiej. Po drugie - główna bohaterka to Szwedka mieszkająca w Wiedniu i nieraz z uśmiechem czytałam jej obserwacje. W końcu sama też zamieniłam Szwecję na Wiedeń i trudno mi się czasem nie zgodzić z niektórymi zabawnymi komentarzami. Jest to dla mnie taka osobista ciekawostka - obserwować austriacką stolicę ze szwedzkiego punktu widzenia.
Jednak pominąwszy wiedeńskie wątki, książka jest przystępna w odbiorze i - zgodnie z oczekiwaniami - niewymagająca. Romans, który na logikę nie ma racji bytu, więc na pewno musi skończyć się happy endem. Cała historia widziana oczami głównej bohaterki, irytującej czasem swoim zachowaniem, ale czego innego oczekiwać od zakochanej? W końcu miłość jest ślepa i tak dalej… ;) Mnie czasem nieracjonalne zachowania obojga irytowały, ale może po prostu się czepiam ;). Mimo że to lektura z serii tych przeciętnych, czyta się dobrze… I zapewne szybko się zapomina.

Świetne czytadło na leniwe popołudnie :)

Świetne czytadło na leniwe popołudnie :)

Taki troszkę tylko inny romans...A przy okazji można rozszerzyć nieco znajomość angielskiego.

BARDZO DOBRA

BARDZO DOBRA

• 2017

Emmy Abrahamson Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach Zobacz więcej