Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Marcin

Dzika reprywatyzacja albo rewitalizacja. Kawiarnie Starbucks i wakacje w Toskanii. Podpalenie klubu Jadłodajnia Filozoficzna, czy zatrważająca epidemia celiakii, choroby uniemożliwiającej spożycie glutenu. Co łączy te zjawiska? Czym jest gentryfikacja, w jaki sposób się rozwija oraz jak należy ją mierzyć? Odpowiedzi na te pytania kreśli książka Łukasza Drozdy, będąca rzetelnym kompendium wiedzy o tym zjawisku, charakterystycznym dla współczesnej przestrzeni zurbanizowanej, a coraz bardziej widocznym również w Polsce. „Uszlachetniając przestrzeń” opowiada o tym jak rodzi się i przebiega proces rugowania mniej zamożnych mieszkańców ze zdegradowanych sąsiedztw, kto za niego odpowiada, oraz jakie to przynosi skutki: społeczne, ekonomiczne i przestrzenne. Książka ta pokazuje jak badać gentryfikację, aby dokonywać jej trafnych pomiarów i ocen, przygląda się różnym kontekstom „uszlachetniania” (dotyczącym także pomijanych w wielu gentryfikacyjnych debatach obszarów wsi), czy sprawdza w jaki sposób proces ten postępuje w Polsce. Ta pozycja z zakresu studiów miejskich stanowi ważny głos w dyskusji o przekształceniach osadnictwa w naszym kraju oraz popularnej w ostatnim czasie tematyce rewitalizacji.

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl

źródło okładki: www.monde-diplomatique.pl

Marcin | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Książka z gatunku rozpraw naukowych. Doceniam erudycyjny styl pisania autora, mnóstwo przypisów i bogatą bibliografię. Niestety jest to też wadą tej książki. Mam wrażenie, że jej napisanie sprowadziło się do zgromadzenia ogromnej liczby książek, a następnie przepisywania znalezionych tam opinii i faktów.
Bardzo zainteresowała mnie informacja - przytoczona zresztą z innej, angielskojęzycznej publikacji - o bardzo nikłych dowodach na pozytywne skutki tzw. "social mixing". Okazuje się, że niesie to więcej problemów i konfliktów, które badacze socjologii miasta dotąd ignorowali.

wendrowca | 2018-01-02
Jakub | 2017-10-29