rozwiń zwiń

Salambo

Okładka książki Salambo
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne klasyka
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne
Tytuł oryginału:
Salammbô
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1926-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374487764
Tagi:
salambo flaubert wojna punicka kartagina
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
890
226

Na półkach:

Po raz kolejny muszę obnażyć swą ignorancję: za arcydzieło Flauberta uważa się powszechnie „Panią Bovary”, tymczasem „Salambo”, jak mnie pouczono, to ledwie „’Ogniem i mieczem’ w starożytności”. Ale nic nie poradzę - odnajduję w tym dziewiętnastowiecznym blockbusterze spore wartości artystyczne.

Historia buntu najemników przeciw Kartaginie, rozgrywająca się w III wieku przed naszą erą, rozpisana jest na kilka głosów. Właścicieli tych głosów różni perspektywa, w oczywisty sposób zależna przede wszystkim od pozycji społecznej, łączą zaś niepohamowane namiętności, skutkujące wiecznym niepokojem i pchające do szalonych czynów.

Do tych namiętności dostosował Flaubert narrację: miejscami jest ona sucha i stonowana, szczególnie w naturalistycznych opisach wyszukanych okrucieństw, by rozpalić się wielkim płomieniem w ustępach oddających gwałtowne choć nieskomplikowane życie wewnętrzne bohaterów. Niczym w starożytnych eposach są oni bowiem naczyniami wypełnionymi po brzegi wrzącymi uczuciami i stanowią ledwie igraszkę w rękach bogów. Ci nie pojawiają się tu wprawdzie we własnej postaci, ale ich obecność jest przez cały czas wyczuwalna.

Struktura powieści opiera się na przeciwieństwach: zaznaczona jest nie tylko opozycja między sacrum a profanum, przede wszystkim mocno i po mistrzowsku zarysowuje Flaubert nieustanny konflikt między pierwiastkiem żeńskim, życiotwórczym, uosabianym przez boginię Tanit, a męskim i destrukcyjnym, przedstawionym w postaci Molocha. Nieustanność konfliktu wiedzie zaś automatycznie do wniosku o cykliczności dziejów, wynikającego z naprzemiennych tryumfów przeciwstawnych żywiołów.

Starcie nieubłaganych sił i burzę namiętności trzeba zaś było oddać stosownym językiem. I język ten, piękny, pełen smakowitych określeń, znakomicie oddany przez tłumacza Wacława Rogowicza, istotnie jest podniosły, epicki, bombastyczny, przerysowany. Ten ton wydaje się bardzo adekwatny do czasów, kiedy bohaterowie byli prawdziwymi herosami, bez wsparcia technologii, farmakologii czy budżetów marketingowych.

Warto przy tym przypomnieć, że termin „epicki” nie jest synonimem słowa „rozdęty”; Flaubert mieści się na trzystu stronach z okładem, mimo że nie stroni od bogatych opisów. Te portretują nie tylko sceny batalistyczne, ale i codzienne życie Kartagińczyków, dzięki czemu czytelnik łatwo znajduje się wewnątrz powieści, oddychając jej specyficzną atmosferą.

„Salambo” okazuje się zatem uniwersalną opowieścią o potędze namiętności i gryzącym, niewyrażalnym niepokoju, całkowicie obezwładniającą swą siłą ekspresji. Z tym wszystkim jest to również historia szaleństwa; bo każda wojna jest szaleństwem.

Po raz kolejny muszę obnażyć swą ignorancję: za arcydzieło Flauberta uważa się powszechnie „Panią Bovary”, tymczasem „Salambo”, jak mnie pouczono, to ledwie „’Ogniem i mieczem’ w starożytności”. Ale nic nie poradzę - odnajduję w tym dziewiętnastowiecznym blockbusterze spore wartości artystyczne.

Historia buntu najemników przeciw Kartaginie, rozgrywająca się w III wieku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    281
  • Przeczytane
    201
  • Posiadam
    62
  • Literatura francuska
    9
  • Teraz czytam
    7
  • Klasyka
    6
  • Historyczne
    4
  • Powieść historyczna
    4
  • Ulubione
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Salambo


Podobne książki

Przeczytaj także