Salambo

powieść
klasyka
shaloma

Inne wydania

Akcja powieści rozgrywa się w czasie wojny Kartagińczyków z najemnikami w III w. p.n.e.

Siemomysła | 2014-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Polecono mi, więc poszłam do biblioteki i wzięłam. Pani bibliotekarka patrzyła na mnie z ewidentnym wzruszeniem. Jak przyszłam do domu i otworzyłam, to zobaczyłam skąd ono - książka ostatnio była wypożyczana w sierpniu 1999 roku.
Książka z jednej strony historyczna, tło - a raczej jak dla mnie jednego z ważnych bohaterów - stanowi bunt najemników przeciwko Kartaginie po pierwszej wojnie punickiej, z drugiej obyczajowa, w takim sensie, że pokazuje rytuały, życie domowe, budowę miast i tak dalej. A jeszcze z innej strony jak dla mnie książka o totalnej obsesji, która zżera i niszczy bezlitośnie. No i jest jeszcze narracja. Zupełnie inna od tej, do której przyzwyczajają dzisiejsi autorzy. Narrator jest z boku. Opisuje, przekazuje i tak totalnie nie ocenia! Niczym, kompletnie niczym nie sugeruje, czy bohatera mamy lubić, czy nie, czy to dobra, czy zła strona. Ja miałam wrażenie, jakby to było opisywanie obrazu niewidomemu. Tak bardzo dokładne, do najmniejszego szczegółu, lecz bez...

Gatsby | 2011-06-19
Przeczytana: 1993 rok

Uwielbiam u Flauberta to, ze czytajac go musze sprawdzac znaczenie niektorych slow - polskich slow - to takie piekne i rzadkie. Powiesc historyczna, ale inkrustowana pieknym poetyckim jezykiem.

GrzegorzDe | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Dla mnie ta książka jest wybitna. Akcja toczy się wśród starożytnej Kartaginy (ok. III w. p.n.e.). Z początku wokół jej murów gromadzą się liczne wojska najemników oczekujących na zapłatę za lata walki dla tej afrykańskiej potęgi. Gdy starszyzna zwodzi najemników i nie chce im wypłacić żołdu, postanawiają odtąd walczyć przeciw swoim dawnym mocodawcom. Jednym z najemników-barbarzyńców jest Matho, który zakochuje się w tytułowej Salambo, córce Hamilkara, czczonej niemal jak bóstwo. I się zaczyna: ona z początku ma do niego odrazę, nienawidzi go, chce jego zguby, on zakochany bez pamięci staje na czele wojska barbarzyńców i walczy tylko po to, by wziąść ją w posiadanie. Zwroty akcji są nie do przewidzenia i zaskakują swoją liczbą. Raz wygrywają barbarzyńcy, innym razem wojska wodza Kartaginy - Hamilkara, trudno jest kalkulować o końcowym wyniku. Całą książkę charakteryzują dwie główne rzeczy: niespotykana erudycja Flauberta, który niczym znawca epoki posługuje się takimi terminami, że...

timbwolf3 | 2016-03-11
Przeczytana: 23 lutego 2016

Akcja powieści "Salambo" osadzona jest w starożytności, w czasach wojen punickich. Tytułowa bohaterka jest córką słynnego wodza kartagińskiego Halmikara Barkasa, kapłanką bogini Tanit, żyje w pałacu swego ojca, otoczona towarzyszkami wiary. Na pierwszych kartach dzieła przedstawiona jest wielka uczta wydana w ogrodach pałacu Halmikara, sfinansowana przez niego (jednak bez jego wiedzy), której uczestnikami są, oczekujący na wypłatę zaległego żołdu, barbarzyńcy. Nie trudno się domyślić, jak się kończy świętowanie wojska, dochodzi do zdemolowania ogrodów, sytuację w części ratuje pojawienie się pięknej i tajemniczej Salambo. Od tej chwili w sercu i w mózgu dowódcy Libijczyków, Matho, zakwita fascynacja kobietą i będą go to uczucie i pasja prześladowały do końca życia. Fabuła powieści nie jest skomplikowana i obszerna, ogranicza się do wojny między barbarzyńcami a Kartaginą, której szala zwycięstwa przechyla się raz w jedną, raz w drugą, stronę, ostatecznie kończąc się pogromem...

AshEater | 2014-09-22

Właśnie przeczytałam to wspaniałe dzieło po raz drugi. Akcja dzieje się w starożytnej Kartaginie i można w niej znaleźć bogactwo różnych wątków. Mamy tu wątek miłości ( a także poniekąd nienawiści ) między córką kartagińskiego wodza Hamilkara, Salambo, a wodzem wrogich Kartaginie najemników, Matho. Jest to motyw przewodni, lecz Flaubert zarysowuje nam także historię Kartaginy, opis życia codziennego mieszkańców, ich rytuały, obyczaje, opis ich religii, opis ich państwa (bardzo szczegółowe opisy architektury Kartaginy i opisy jej okolic)....Jeśli ktoś uwielbia orientalne klimaty na pewno spodoba mu się ta książka. Jest napisana w bardzo poetyckim, bogatym języku. Jedna z moich ulubionych.

talkingroot | 2016-08-21
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Większość współcześnych autorów militarnego fantasy nie dorasta Flaubertowi do pięt. Do połowy jest dość nudno, ale druga część to wynagradza.

Kassandra | 2014-10-26
Przeczytana: 26 września 2014

misia | 2014-03-24
Przeczytana: 01 stycznia 2014

taka tam ksiazka flauberta o filistynach.

Rozmieniony | 2016-12-01
Anna | 2016-11-23