Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego

Okładka książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki
Ewa K. CzaczkowskaTomasz Wiścicki Wydawnictwo: Edipresse biografia, autobiografia, pamiętnik
Edipresse
2017-09-13
2017-09-13

Jeden z najbardziej znienawidzony przez władzę duchowny. Prześladowano go już w seminarium, zakładając specjalną teczkę...

Charyzmatyczny duchowny gromadził wokół siebie tłumy, był dla nich autorytetem. A to się dygnitarzom nie podobało, podobnie jak odważne kazania.

Skandale obyczajowe, zarzuty o rzekomym handlu bronią już się narodowi znudziły. Ideologia marksistowsko-leninowska przestała być atrakcyjna. Postanowiono ten problem rozwiązać inaczej. Ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał zginąć....

Warto pamiętać, że jednym z inicjatorów kampanii nienawiści wobec kapłana był Jerzy Urban, który produkował liczne paszkwile: '' ma swoją klientelę ks. Jerzy Popiełuszko i wzięciem się cieszą jego czarne msze, do których Michnik służy i ogonem dzwoni''.
Następnie: '' zdychanie upiorów żoliborskiego kapłana".

Rozważyć też można rzeczywistą rolę Adama Michnika w tamtych wydarzeniach i późniejsze bratanie się z Urbanem. I z gen. Czesławem Kiszczakiem, który ukrywał sprawców tej zbrodni.

Zapoznajcie się z tą wyczerpującą biografią: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/02/biografia-ks-jerzego-popieuszki.html

2002

Ponad 500 stron szczegółów momentami aż za dużo,historie znałam pobieżnie bardzo zależało mi aby poznać ją głębiej dostałam to co chciałam czyta się szybko minus za zbyt wiele polityki która kompletnie mnie nie interesuje

Powoli odkrywam księdza Popiełuszkę. Postać niezwykłą w swej prostocie. Człowieka okrutnie zamordowanego przez PRL-owskie władze...
Bardzo lubię narrację autorki (za mną już lektury innych jej książek, było mi też dane poznać ją osobiście, gdy gościła w Łodzi na zaproszenie mojego Klubu "TP").
Kawał porządnej pracy. I niech Was nie przeraża liczba ponad 800 stron. W ogóle się ich nie czuje.

Książka pt.'' Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara. Nadzieja, Miłość'' wyszła spod pióra znanych historyków Ewy K. Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego. To obszerna i szczegółowa biografia błogosławionego księdza – męczennika.

W tę opowieść autorzy wpletli bardzo dużo wspomnień rodziny księdza, kolegów, znajomych, współpracowników i przełożonych. Mottem życiowym dla niejednego czytelnika mogą być słowa, które ksiądz Jerzy wpisał w książce podarowanej Grażynie Miłosz: ''Nie żyj poniżej tego, co w nas najlepsze''. (ze wspomnień).

Autorom udało się stworzyć wierny obraz tej charyzmatycznej postaci, z jej słabymi i mocnymi stronami, niczego nie tuszując, ani nie pomijając. Wszystkie fakty z życia księdza są skrupulatnie udokumentowane. Bardzo szczegółowo opisane jest uprowadzenie księdza, przedstawione są różne hipotezy na temat okoliczności Jego śmierci i motywów tej zbrodni.

Autorzy odsłonili przed czytelnikiem wiele skomplikowanych kwestii związanych ze śledztwem oraz z wymierzeniem kar zabójcom księdza Popiełuszki.

W ostatnich rozdziałach książki przedstawili różne formy kultu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, świadectwa cudów doznanych za Jego wstawiennictwem oraz dotychczasowe kroki poczynione w kierunku kanonizacji.

Książka ma twardą oprawę, zawiera 560 stron, Wydawnictwo Edipresesse Książki, 2017.

Na okładce zamieszczono zdjęcie księdza Popiełuszki.

Za każdym razem, gdy sięgałam po tę książkę lub gdy ją odkładałam po przeczytaniu kilkunastu czy kilkudziesięciu stron, zatrzymywałam na dłuższą chwilę wzrok na tej uśmiechniętej twarzy, na oczach patrzących w lepszą przyszłość.

Zachęcam do przeczytania tej książki i do zadumy nad jej Bohaterem.

• Przeczytane w 2019
  • Chrześcijaństwo