Mistyczki. Historie kobiet wybranych

Ewa K. Czaczkowska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-10-02
2019-10-02
literatura polska kościół stygmatyczka kobieta stygmaty mistyczka Bóg wiara

Kobiety desygnowane przez samego Boga

Bardzo interesująca książka, zaczerpnęłam z niej kilka wskazówek. Napisana bardzo przystępnie i ciekawie. Polecam

Spodziewałam się czegoś bardziej opartego na faktach - dla mnie zbyt dużo miejsca w tej książce poświęcone religijnej stronie. Za mało historii - za dużo mistycyzmu.

Doceniam za zebrany materiał i brak oceny postaw opisywanych postaci. Autorka opisuje fakty bez natrętnej interpretacji, tę bowiem pozostawia czytelnikom. Jeśli zaś chodzi o same objawienia, jestem do nich bardziej sceptyczna, niż przed lekturą tej książki.

Jeśli kogoś interesuje kontemplacja i duchowość, to polecam. Pani Ewa ma dobre pióro.

Pojęcie mistyka występuje w wielu różnych tradycjach duchowych. W Kościele posiada jednak swoje szczególne miejsce, wskazując na osoby, które Bóg obdarzył pewnym wyjątkowym darem, nie do końca zrozumiałym dla innych. Nie bez powodu więc słowo mistyk czy mistycyzm należy łączyć z tajemnicą. To, co dany mistyk przeżywa, jest w jakiś sposób nią owiane i niedostępne dla pozostałych.

Mistycy to osoby raczej tajemnicze. Nie można się im dziwić – żyją jakby w dwóch światach, częściowo w ludzkim, częściowo w duchowym. Ich zjednoczenie z Bogiem jest tak bliskie, że mają trudności z pozostawaniem w ludzkiej rzeczywistości. Z każdą chwilą, coraz bardziej pragną znajdować się jeszcze bliżej Boga.

Ewa Czaczkowska zdecydowała, że w swojej książce opisze cztery niesamowite kobiety, mistyczki, które żyły w Polsce, we współczesnych nam czasach. Wanda Boniszewska , Alicja Lenczewska, Wanda Malczewska, Maria Franciszka Kozłowska. Kościół oficjalnie uznał na razie jedynie wizje Wandy Malczewskiej, córki znanego malarza Jacka Malczewskiego. W stosunku do osoby Boniszewskiej i Lenczewskiej trwają przygotowania do wszczęcia procesów beatyfikacyjnych. Zupełnie inna, ciekawa historia związana jest z Marią Franciszką Kozłowską, za sprawą której objawień doszło do rozłamu w Kościele.

Autorka pisząc książkę korzystała z archiwalnych materiałów, ale również z tekstów napisanych przez mistyczki. Każdy rozdział książki poświęcony jest innej mistyczce. Każdy z wielką precyzją dopracowany,
„Będziesz całe życie za nic mianą, będziesz prześladowana i zwątpią najbliżsi”

Wanda Boniszewska cierpiała za księży i osoby zakonne. Niekiedy wręcz imiennie wskazane przez Jezusa, chociaż mistyczka osobiście nigdy ich nie poznała. Cierpiała również za dusze czyśćcowe, a także w intencji nawrócenia grzeszników, największych zbrodniarzy, jak Hitler, czy Stalin.
Choć uznana przez siostry swojego zgromadzenia za histeryczkę, głupią, zgorszenie, opętaną dziwaczkę, pasożytem zgromadzenia była wielką mistyczką, znoszącą w ciszy wszystkie obelgi, nigdy się nie broniła.
Ciężko sobie to wyobrazić. Duchowa rzeczywistość przerasta naszą ziemską wyobraźnię. Dla nas po ludzku nawrócenie Hitlera jest niemożliwe, ale dla Chrystusa nie ma rzeczy niemożliwych…

Alicja Lenczewska była nauczycielką pochodzącą ze Szczecina. Jej proces nawrócenia nastąpił, gdy miała 51 lat. Pewnego dnia w zastępstwie za koleżankę poszła na spotkanie Odnowy w Duchu Św.
Na tym spotkaniu 8 marca 1985 roku doświadczyła bliskości Boga. Wtedy w jej życiu zmieniło się wszystko. Hierarchia wartości, potrzeby, cel życia. Już nie podróże i zainteresowanie światem, ale Jezus był w centrum jej życia. Alicja prowadziła dialogi z Jezusem, otrzymywała odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Wzrastał duchowo, a Jezus wychowywał jej duszę. Obdarzył darem widzeń ocznych, niewidzialnych stygmatów, darem prorokowania. Nakazał również aby Alicja spisywała swoje wewnętrzne przeżycia. A poza tym miała kochać, żeby pokazać, że każdy człowiek może być świętym i że nie trzeba wyjątkowego życia.

Wanda Malczewska urodziła się 15 maja 1822 roku. Pierwsze widzenia Jezusa miała jako siedmioletnia dziewczynka. Jako 50-latka widziała mękę Pańską. Sprzeciw rodziny, a także różne sytuacje życiowe spowodowały, że do zakonu nie wstąpiła, choć miała wielkie pragnienie. Całe życie była wolontariuszką i pomagała innym w miarę swoich możliwości. Opiekowała się biednymi, doglądała chorych, uczyła czytać dzieci itp. Przeżycia mistyczne nie kolidowały z jej aktywnością charytatywną. Malczewska miała dar prorokowania, w szczególności przyszłych losów Polski, ale nie tylko, a także zdolność rozeznawania stanu dusz.

Franciszka Kozłowska, dla Mariawitów święta, dla Katolików heretyczka. Urodziła się 27 maja 1862 roku. Z natury żywa i wesoła, uparta i inteligentna, bardzo pobożna. W 1884 roku poznaje bł. ojca Honorata Koźmińskiego, twórcę bezhabitowych wspólnot zakonnych, ze względu na represje w zaborze ruskim. Wraz z ojcem założyła Zgromadzenie Sióstr Ubogich Świętej Matki Klary, gdzie została, przyjęła śluby i posługiwała. Według tego co mówiła Franciszka miała objawienia, w których niby Jezus nakazał jej założyć zakon księży mariawitów, który miało doprowadzić do odrodzenia duchowego i moralnego duchowieństwa. Ona miał być głową zakonu i rządzić wszystkim co budziło sprzeciw w środowisku kościelnym. Bardzo ciekawy w tym rozdziale jest wątek porównawczy osoby siostry Kozłowskiej i św. Faustyny.

Cztery kobiety, a każda z nich inna, o innej duchowości, różnym temperamencie. Autorka historię każdej z nich opisała w sposób emocjonujący i ciekawy. Wszystkie ubogaciły moja wiedzę, a pierwsze trzy dały kilka cennych wskazówek, na dalsze dni mojego życia.

Pierwsza książka, do której przeczytania zainspirowała mnie tutejsza recenzja. Nie podzielam zachwytów. Ciężko to nazwać biografiami -to w zasadzie literatura religijno-hagiograficzna, nie nazbyt subtelna. Brak jakichkolwiek prób podejścia krytyczno-analitycznego ( tylko w warstwie teologicznej i to w odniesieniu do jedynej z czterech mistyczek-tej potępionej przez kk),Odkrycia typu " w roku tym i tym Lenczewska otrzymała stygmaty ukryte" - litości !
Książka wyłącznie dla osób wierzących ( a i to zapewne nie dla wszystkich).
Kartki poświęcone obłożonej ekskomuniką Feliksie Kozłowskiej wyróżnione beżowym marginesem - "milutkie".

Ewa Czaczkowska, autorka pasjonującej biografii s. Faustyny Kowalskiej, którą czyta się jak kryminał, napisała kolejną bardzo dobrą książkę, tym razem o polskich mistyczkach. Dobrze udokumentowana, z bogatą bibliografią i zdjęciami. Cztery postacie, wybrane subiektywnie przez autorkę spośród dziesiątek kobiet w historii Polski, przekonanych, że przemawiał do nich Bóg. Postacie nam współczesne, „których życie i przesłanie mocno oddziałuje na dzisiejsze pokolenia. Dwie z nich zmarły w XXI wieku – siostra Wanda Boniszewska w 2003, a Alicja Lenczewska zaledwie siedem lat temu, w 2012 roku.(...) Kościół oficjalnie uznał do tej pory jedynie objawienia Wandy Malczewskiej” (cyt. ze wstępu) w 2008 roku, ale dzienniki duchowe dwóch pozostałych - Boniszewskiej i Lenczewskiej, ukazały się za zgodą władz kościelnych, czyli po pierwszej teologicznej ocenie w 2016 roku. Trwają przygotowania do wszczęcia procesów beatyfikacyjnych obu ostatnich mistyczek. Franciszka Kozłowska uważana jest przez Kościół rzymskokatolicki za heretyczkę, a przez mariawicki – za świętą. W ebooku rozdział jej poświęcony wyróżnia się graficznie ( aby nie stawiać jej w tym samym rzędzie co pozostałe mistyczki?),a przeprowadzone przez autorkę porównanie jej objawień i działalności z objawieniami i dziełem s. Faustyny Kowalskiej przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Mojej bojowniczej, upierającej się przy swoim duszy ciężko czasem było zrozumieć gotowość mistyczek do poświęceń i cierpienia . Najbliższa memu sercu i najbardziej dla mnie zrozumiała była postać Alicji Lenczewskiej, która późno, bo w wieku 50 lat się nawróciła, emerytowanej nauczycielki z niewielką emeryturą, borykającej się ze współczesnymi problemami emerytów, a jednocześnie żyjącej tak głęboką wiarą. Mam koleżankę, wcale nie ideał, której modlitwa - podobnie jak modlitwa Lenczewskiej - ma moc i rozwiązuje w cudowny sposób skomplikowane problemy.
Interesująca książka, warto przeczytać, polecam.

Nie jest to arcydzieło literatury, ale też nie tego się spodziewałam. To bardziej reportaż przybliżający sylwetki czterech kobiet, które żyły inaczej, poza światem który widzimy i czujemy. Opisywane tam sytuacje, przeżycia mistyczne tych kobiet to wielka tajemnica dla nas, zwykłych ludzi, również dla ludzi kościoła. Z tych czterech mistyczek największe wrażenie zrobiła na mnie Alicja Lenczewska, a raczej to, co zapisała, jako głos Chrystusa. Ekstaz, które przeżywały Wandy - Boniszewska i Malczewska - nie rozumiem i nie czuję, ale cieszę się, że mogłam dzięki tej książce poznać te kobiety. Dowiedziałam się również o istnieniu kościoła mariawitów, o czym nie miałam pojęcia, a to kawał bardzo interesującej historii, niemal nam współczesnej. Bardzo warto sięgnąć po tę książkę, czyta się świetnie i sprawnie, zostaje się z solidną porcją wiedzy i refleksji. Polecam

Bardzo dobrze opracowana, z przypisami i bibliografią. Świetnie się czyta.

Bardzo dobrze opracowana, z przypisami i bibliografią. Świetnie się czyta.

• Religia
  • Rok 2020