Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji

Wydawnictwo: Muza
8,12 (26 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
3
8
9
7
6
6
1
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328704657
liczba stron
512
język
polski
dodała
nawka

Przedmowa: Michał Pieńkowski Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny. Książka...

Przedmowa: Michał Pieńkowski

Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny.

Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji. Są to: Renata Radojewska, występowała m.in. w „Zapomnianej melodii”, zmarła w Nowym Jorku, nie miała dzieci, nie wiadomo gdzie jest pochowana; Tamara Wiszniewska, zagrała m.in. w „Trędowatej”, „Ordynacie Michorowskim”, „Dziewczętach z Nowolipek”, zmarła w Rochester , żyje jej córka Irena Race i wnuki; Nora Ney, fenomen polskiego kina przedwojennego, wystąpiła m.in. w filmach: „Gorączka złotego”, „Policmajster Tagiejew”, „Głos pustyni”, „Doktór Murek”, zmarła w 2003 roku w Encinitas w Kalifornii, żyje córka Joanna Ney; Zofia Nakoneczna, nie miała szczęścia, zaginęły wszystkie filmy, w których zagrała, w USA przez pewien czas występowała w Polskim Teatrze Artystów, zmarła w 1979 roku, nie została żadna pamiątka po utalentowanej aktorce i jej mężu, potentacie prasowym z Krakowa Mieczysławie Dobiji, małżeństwo nie miało dzieci, rozmyła się historia ich życia.; Lena Żelichowska, zaliczana do największych gwiazd filmu i teatru, była wszechstronna, wystąpiła m.in. w filmach: „Granica”, „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „O czym marzą kobiety”, „Szpieg w masce”, żona malarza Stefana Norblina, zmarła w 1958 roku, żyje jej syn Andrzej Norblin. Prochy aktorki i jej męża zostały sprowadzone do Polski i złożone na warszawskich Starych Powązkach (2012 rok); Janina Wilczówna, zagrała m.in. w filmach: „30 karatów szczęścia” i „Doktór Murek”, zmarła w 1979 roku w Dallas. Ostatnia bohaterka książki to Jadwiga Smosarska , jej biografia jest ogólnie znana, autor publikacji wypełnił pewną lukę w emigracyjnym życiu aktorki przedstawiając jej korespondencję z Janem Lechoniem.

W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.

 

źródło opisu: Muza S.A.

źródło okładki: Muza S.A.

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (92)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1465
Nelyt | 2017-09-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

"Skazane na zapomnienie" przedstawia historię przedwojennych polskich aktorek, których bardzo obiecującą karierę przerwała II wojna światowa. W wyniku czego znalazły swoje miejsce na emigracji w Stanach Zjednoczonych.
Powodziło im się różnie, przeważnie stać je było na minimalne potrzeby, zapominając o luksusach.

Książka jest napisana niezwykle ciekawie. We wstępie autor opisuje ogólnie o kinematografii w Polsce jak i o aktorach popularnych w tych czasach. W tej pozycji przedstawionych jest jedynie siedem autorek, ale ich życie i kariera pokazana jest bardzo wnikliwie. Wyjątkiem jest Jadwiga Smosarska - o której podobno napisano już wiele i pokazana jest w bardzo okrojony sposób - czego nie mogę darować, bo niestety nie spotkałam się do tej pory z żadną książką o niej.
Oprócz tego zawiera multum zdjęć, fotosów z filmów, czy plakatów, co dodało wiele uroku książce i umilało czytanie. Autor przytacza różne ciekawostki ze świata filmowego i anegdotki z czasów kręcenia danego...

książek: 219
Arturion | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Bardzo wartościowa i konieczna dla naszej kultury książka. Ba, nawet dla dziedzictwa narodowego! Bo przed wojną polski film rozwijał się wspaniale, zaś po tej katastrofie prawie utonął w niepamięci. Także aktorki, które były popularne nie mniej niż dzisiejsze celebrytki. Książka przypomina te z nich, które zmarły na emigracji w niemal całkowitym zapomnieniu.
W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Książka przede wszystkim przypomina niektóre polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji w zapomnieniu. Są to: Renata Radojewska, Tamara Wiszniewska, Nora Ney, Zofia Nakoneczna, (zaginęły wszystkie filmy, w których grała!), Lena Żelichowska, Janina Wilczówna i Jadwiga Smosarska. Tej ostatniej...

książek: 5999
AnnaSikorska | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane

Czas jest naszym największym wrogiem. Powoli dorastamy, później robimy kariery i… odchodzimy. Mało osób uznawanych za wybitne pamięta się dłużej niż jedno lub dwa pokolenia (15-30 lat). Ten proces przyspieszają zmiany polityczne. Tak właśnie było w Polsce na początku XX wieku. Kształtowanie się nowej technologii, eksperymentowanie z nią przynosiło aktorom sławę. Film, jako nowość bawił tłumy, był małym oderwaniem się od codzienności i zapewniał sławę, o której nie mogli marzyć aktorzy teatralni, którzy nie mogli pojawić się w kilku teatrach jednocześnie. Film to, co innego…rządził się innymi prawami.
Grzegorz Rogowski w swojej publikacji „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji” zabiera nas w świat przedwojennej produkcji filmowej w Warszawie, pokazuje niezwykły, zapomniany świat i jego bohaterów, uświadamia, jak wyglądało ówczesne życie artystyczne, które w Polsce Ludowej skazano na zapomnienie. Powojenne władze zadbały, by produkcja filmów oraz bohaterzy...

książek: 373
Łukaszo | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Przedwojnie jest dla mnie okresem niezwykle barwnym i intrygującym, a samo kino przedwojenne stało się wręcz moją miłością. Nic więc dziwnego, że sięgnąłem po kolejna książkę o tej tematyce. Książka Grzegorza Rogowskiego to historia życia takich aktorek jak: Zofia Nakoneczna, Nora Ney, Renata Radojewska, Jadwiga Smosarska, Janina Wilczówna, Tamara Wiszniewska i Lena Żelichowska. Jest to biografia kobiet a przede wszystkim artystek których życie jest ukazane poprzez ich wchodzenie w dorosłość, karierę, sukcesy na scenach teatralnych czy planie filmowym ale także nadejście wojny, która całkowicie i drastycznie zniszczyła ich cały świat. Czytając każdy rozdział poświęcony naszym aktorkom odczuwałem swoistą więź z bohaterkami, które już po lekturze znalazły szczególne miejsce w moim sercu (w sumie podobnie jak i większość innych naszych przedwojennych gwiazd). Całe to dzieło zawiera również dwa dodatkowe rozdziały, które niech będą niespodzianka dla czytelników. Pozostaje teraz pytanie...

książek: 1321
Sandra Jasona | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Pozycja obowiązkowa dla kochających kino. W pierwszej części napisanej przez Michała Pieńkowskiego mamy krótką historię naszego przedwojennego Hollywood nad Wisłą. Opowiada on o aktorach, ich drodze do sal kinowych, o pierwszych celebrytach, o reklamie, o lokowaniu produktu, o tym, że teatr był dla aktorów zawodem, a kino zarabianiem pieniędzy.
W części drugiej autorstwa Grzegorza Rogowskiego mamy biogramy aktorek zapomnianych, Któż nie zna Poli Negri, Eugeniusza Bodo, Hanki Bielickiej czy Adolfa Dymszy, są znani podziwiani, filmy z ich udziałem można oglądać i dziś. Autor przed którym chylę czoła wykonał heroiczną pracę, zamieścił informacje o 7 aktorkach zapomnianych, które po wojnie albo już w czasie wojny udały się na emigrację. Spisał ich dzieje, od początku kariery po śmierć już na emigracji, ukazał ich losy dla potomnych. Całość jest okraszona mnóstwem zdjęć, z filmu, teatru - wspaniale jest oglądać tamte czasy na fotografii. Wspaniała pozycja.

książek: 212
Pawello | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane

Czas na parę wrażeń ;) Książka rozpoczyna się od części ogólnej, którą opracował Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej (czuć, że temat mu bardzo leży, zresztą G. Rogowskiemu również - fan fana zawsze pozna). Bardzo przyjemne wprowadzenie, nie tylko dla nowicjuszy w temacie. Ogólnie o kinie nad Wisłą, "produkcji" gwiazd i filmów, aktorach, prasie (z wykorzystaniem prasy oczywiście z epoki), sławie, kawiarniach, dancingach, balach mody, reklamie. Potem następuje właściwa część, również zgrabnie skomponowana (sporo reprodukcji, fotosów, programów, szkoda, że wszystko czarno-białe). Kogoż mamy? Zofię Nakoneczną, Norę Ney, Renatę Radojewską, Jadwigę Smosarską, Janinę Wilczównę, Tamarę Wiszniewską, Lenę Żelichowską. Na koniec parę uwag o starym kinie, rekonstrukcjach i odkurzaniu przedwojennych staroci i "modach."
Chętnie przeczytałbym coś jeszcze, napisanego podobnie, np. o aktorkach i aktorach przedwojennych i ich losach w PRL-u (może być przekrojówka lub monografia), ewentualnie...

książek: 4448
Montgomerry | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Polecam bardzo gorąco, bo to szczególna i wciągająca lektura:
http://slowemmalowane.blogspot.com/2018/06/grzegorz-rogowski-skazane-na.html

książek: 873
Brulion_kulturalny | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Bardzo niedawno, dosłownie chwilę temu, nakładem Wydawnictwa Muza ukazała się książka będąca rarytasem dla każdego kinomana (Hello!). Ale na szczęście nie tylko kinomana, ponieważ Grzegorzowi Rogowskiemu, autorowi książki, zawodowo filmografowi z Filmoteki Narodowej, udało się stworzyć dzieło absolutnie fascynujące dla laika, dla kogoś, kto nie widział w życiu być może ani jednego przedwojennego polskiego filmu.
Przedwojenne polski aktorki błyszczały jasno na firmamencie artystycznego nieba. Dziś pewnie blisko byłoby im do celebrytek, ale z tą różnicą, że każda kobieta, o której opowiada nam Rogowski, miała coś, czego celebrytom zazwyczaj brakuje, a mianowicie talent. Do tego urodę, entourage w postaci pięknych fotosów, wywiadów, toalet i wianuszka przystojnych mężczyzn.
Niestety, czas jest nieubłagany a pamięć ludzka krótka i zawodna. Dziś nazwiska takie jak Lena Żelichowska, Nora Ney czy Jadwiga Smosarska nie budzą już nie tylko drżenia serc, ale stały się ledwo rozpoznawalne....

książek: 382
agnieszka | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2017

Znamy ich twarze z takich choćby filmów jak "Czy Lucyna to dziewczyna","Jadzia" czy "Dziewczęta z Nowolipek",ale chyba mało kto zna ich nazwiska.Aktorki z okresu tuż przed II wojną światową.Po niektórych nie pozostał nawet jeden film jak choćby po Zofii Nakoniecznej.A jednak miały swój wkład w rozwój polskiej kinomatogafii. Autor podjął się olbrzymiego zadania ,dotarcia do osób na rożnych kontynentach,które mogły jeszcze cokolwiek pamiętać o tych pięknych kobietach, zmuszonych do emigracji u progu II wojny.Książka okraszona mnóstwem zdjęć aktorek ,ale także plakatów filmowych.Sprawia to ,że czyta się szybko i z zaciekawieniem.

książek: 1215
MoznaPrzeczytac | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Świat lat dwudziestolecia międzywojennego jest stale odkrywany i „odbudowywany” w naszej świadomości. Poznajemy jak funkcjonowała Polska po okresie ponad stuletniej niewoli, zarówno w sferze politycznej, gospodarczej jak i kulturalnej. Jedną z takich „cegiełek” wiedzy postanowił dołożyć Grzegorz Rogowski publikując wartościową książkę „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/skazane-na-zapomnienie-polskie-aktorki-filmowe-na-emigracji-grzegorz-rogowski/

zobacz kolejne z 82 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd