Wanda Półtawska. Biografia z charakterem

Wydawnictwo: WAM
slawrus

Mało jest w Polsce osób, które wzbudzają tak skrajne opinie. Ona jednak wydaje się tym zupełnie nie przejmować. Taki ma charakter, podobno niełatwy. Ponad 60 lat temu jako młoda kobieta, była więźniarka obozu w Ravensbrück, podeszła do konfesjonału Karola Wojtyły w bazylice Mariackiej w Krakowie. Szybko zostali przyjaciółmi. Połączyła ich niezwykła duchowa i intelektualna więź. Wielu...

Ponad 60 lat temu jako młoda kobieta, była więźniarka obozu w Ravensbrück, podeszła do konfesjonału Karola Wojtyły w bazylice Mariackiej w Krakowie. Szybko zostali przyjaciółmi. Połączyła ich niezwykła duchowa i intelektualna więź. Wielu twierdzi, że Wanda Półtawska stała się z czasem jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Jana Pawła II – miała współtworzyć encykliki, inspirować papieską teologię ciała i wpływać na personalne roszady w polskim Kościele.

Prawdziwe oblicze Wandy Półtawskiej. Pierwsza pełna biografia.

"Ukazana w książce historia życia Wandy Półtawskiej to hymn na cześć bohaterskich dziewcząt z Lublina i tylu niezwykłych polskich kobiet. Należała ona do tych dziewcząt w przedwojennej i wojennej Polsce, które „musiały być bohaterkami”. Dalsze karty jej pięknego, ofiarnego życia pokazały, że potrafiła być wierna swoim ideałom także w okresie powojennym".
Abp Józef Michalik, były Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

"Jest jedną z najbardziej fascynujących kobiet w najnowszej historii Polski. Twarda, bezkompromisowa, waleczna. Ocalała z piekła Ravensbrück, a misją swojego życia uczyniła walkę o człowieka, który jeszcze się nie narodził. Walczyła również o wielu innych – jak o pewnego studenta z Krakowa, który dziś jest uznanym profesorem... Czekałam na tę książkę".
Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24, autorka książek

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.wanda-poltawska.10642.htm?sku=74448

źródło okładki: Wydawnictwo WAM

monika5555 | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Pewnie spodziewałam się czegoś wyjątkowego ponieważ znam wiele książek Pani Półtawskiej. Biografia jest dobra ale można byłoby ją napisać lepiej biorąc pod uwagę jak pełne doniosłych wydarzeń jest długie życie bohaterki tej książki, która zdecydowanie jest prawdziwą bohaterką w dzisiejszym świecie - zawsze mówi to co powinna, nie boi się oceny tego świata. Ciekawe jak wiele pogubionych ludzi dzięki niej odnalazło właściwą drogę, która zaprowadziła ich do celu jakim jest zbawienie, na pewno wielu.Biografię oceniam jako bardzo dobrą chociaż miałam podczas lektury mały niedosyt, ale zdecydowany plus za podjęcie tego tematu. Wanda Półtawska jest wielką osobą i powinna być znana przez jak największą liczbę ludzi szczególnie Polaków ponieważ najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju złożyły się na jej życie- walka z okupantem, więzienie, obozy i później przyjaźń z największym Polakiem Janem Pawłem II.

książek: 1921
Agnieszek | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Jeśli ktoś nie zna postaci Wandy Półtawskiej, sporo się dowie. Jeśli zna i w dodatku interesuje się życiem społecznym ostatnich kilkudziesięciu lat - przypomni sobie to i owo.
Autor wybrał dość ciekawą konwencję, wplatając drobiazgi codzienności w tok opowieści, wyszukując osoby mające coś do powiedzenia o bohaterce. Trochę mówi, trochę przypuszcza...

Cóż poradzę - dla mnie to są zaledwie okruszki, a chciałoby się posmakować chleba.

Karo | 2017-12-16
Przeczytana: 27 listopada 2017

Początek pełen niewiadomych. "Ravensbruck" wciąga do końca, tak że czyta się jednym tchem.