Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm

Okładka książki Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm Grzegorz W. Kołodko, Andrzej K. Koźmiński
Okładka książki Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm
Grzegorz W. KołodkoAndrzej K. Koźmiński Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Prószyński i S-ka
2017-10-03
2017-10-03
literatura polska humanistyka

Okładka książki Management matters Dariusz Jemielniak, Elżbieta Jendrych, Andrzej K. Koźmiński, Halina Wiśniewska
Management mat... Dariusz Jemielniak,...
Okładka książki Trzy oblicza przywództwa Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Trzy oblicza p... Mary Jo Hatch, Moni...

"Ekonomiści podchodzący w tradycyjny sposób do gospodarowania ogarniają coraz mniej z tego, co powinni ogarnąć. Nowy pragmatyzm jest wiedzą interdyscyplinarną w zakresie ekonomii".
Trudno nie zgodzić się z pierwszym zdaniem przytoczonego cytatu, którego autorem jest wybitny znawca ekonomii prof. Grzegorz Kołodko. Już na studiach ekonomicznych zauważyłem, że w różnych ekonomicznych teoriach jest zbyt dużo uproszczeń i ograniczeń, by były one adekwatne do opisywania coraz bardziej przecież złożonej rzeczywistości. Poza tym jako cel wszelkiego gospodarowania zawsze wskazywano na maksymalizację zysku, pomnażanie kapitału... A gdzie w tym wszystkim ma być człowiek ze swoimi wadami i zaletami? M.in. takie pytania stawiają sobie interlokutorzy, których fascynujący dialog został spisany na katach tej książki.
Owszem, momentami język jest dość hermetyczny, ale przecież mądrego miło posłuchać... Wziąłem do ręki tę książkę z szacunku, jakim darzę prof. Kołodko, choć pierwsze moje z nim zetknięcie (to znaczy z jego naukową twórczością) było trudnym doświadczeniem. Jako wówczas początkujący student ekonomii próbowałem czytać "Od szkoku do terapii"... I to faktycznie okazało się szokiem dla akademickiego młokosa nieprzywykłego do naukowego języka.
Po książkę "Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm" warto siegnąć, zwłaszcza gdy chce się spojrzeć na sprawy gospodarcze (i nie tylko) w sposób fachowy i - co najważniejsze - bez politykowania.

Takich pozycji brakuje na liście bestsellerów. Można się nie zgadzać, a warto poznać argumentacje i tok myślenia. Można mieć inne wartości, ale jak się jest ciekawy świata to rozmowa to najlepszy wybór. Polecam

Wybitni myśliciele. Dzięki nim można poszerzyć horyzonty myślowe.

Wybitni myśliciele. Dzięki nim można poszerzyć horyzonty myślowe.

• Virtualo
  • TBR Pile
  • POPULARNO-NAUKOWE

Dodaj cytat z książki Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm