Abu-Al-Atahiya. Poeta, błazen, asceta

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
9788376381947
Elevander

Książka ta jest zwieńczeniem zainteresowań autora jedną z najbardziej wyrazisty indywidualności literackich arabskiego średniowiecza, jaką był Abū al-Atāhiya (748-828). Poeta ów zaliczany jest do pokolenia tzw. modernistów (al-mudaūn) końca ósmego i początku dziewiątego stulecia, którzy postanowili na dobre zerwać z beduińskim etosem i stylem. Obok takich szermierzy rymów jak Abū Nuwās (756-814) czy Abbās Ibn al-Ahnaf (750-809) stał się on ikoną czasów Hārūna ar-Rašīda (763-809), najsławniejszego z abbasydzkich kalifów.

Rzeczywistą sławę przyniosły Abū al-Atāhiyi wiersze, które stworzył dopiero w wieku dojrzałym, kiedy to z lekkoducha i hulaki przeistoczył się w poetę-filozofa, ascetycznego moralistę sypiącego sentencjami, rozmyślającego nad marnością doczesnej ludzkiej egzystencji, wzywającego do refleksji nad przemijaniem. Zdecydowana większość jego zachowanych utworów to właśnie poezja refleksyjno-filozoficzna (tzw. zuhdiyyāt).

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=118898

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=118898