8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
flora i fauna
ryszpak

W r. 1921 został utworzony w sławnej Puszczy Białowieskiej wielki rezerwat leśny - Białowieski Park Narodowy - zajmujący obszar około 40 km kw. Dzięki temu zachowano dla potrzeb nauki i nauczania, turystyki oraz potrzeb wypoczynkowych skrawek Puszczy w stanie naturalnym. Dopiero jednak w Polsce Ludowej Białowieski Park Narodowy uzyskał prawne podstawy swego istnienia i rozwoju. Mianowicie w r. 1947 zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu Białowieskiego Parku Narodowego. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia wszystko na terenie Parku podlega ścisłej ochronie: gleba, porastające ją lasy wraz z wszelką roślinnością niedrzewiastą, wody leśne, zwierzęta zamieszkujące obszar Parku - cała istniejąca tutaj puszczańska wspólnota życiowa.
Rokrocznie przybywają do Białowieskiego Parku Narodowego liczne wycieczki, przede wszystkim młodzieży szkolnej, w celu zapoznania się z przyrodą Puszczy.
Jako długoletni dyrektor Parku, który niemal w ciągu ćwierćwiecza obserwował życie Puszczy w bezpośrednim z nią obcowaniu, chcę zaproponować Wam, Czytelnicy, odbycie wspólnie ze mną jednej z takich wycieczek. Zwierzenie Białowieskiego Parku Narodowego da Wam możność poznania wspaniałej Puszczy, a jednocześnie pogłębi Wasze wiadomości o lesie.

źródło opisu: Od Autora

źródło okładki: fot. własna

Odświeżyłem sobie książkę czytaną jeszcze w latach 80., książkę wybitnego polskiego przyrodnika, twórcy Białowieskiego Parku Narodowego, człowieka całe życie związanego z przyrodą tamtego regionu.
"Wycieczka do Puszczy" ma formę wykładu, prowadzonego przez Autora, który oprowadza po puszczańskich lasach grupę dzieci/młodzieży. Bardzo ciekawe spostrzeżenia, nieznane ogółowi fakty przedstawione w sposób bardzo przyswajalny, często przez zaskakujące porównania.
Cóż, czas odświeżyć znajomość z pozostałymi książkami Profesora.

Bardzo gorąco polecam. Jest to jedna z książek, która kształtowała moje postrzeganie świata.

Na półkach