Pragnę żyć! : interdyscyplinarna dyskusja o bezpieczeństwie i godności życia ludzkiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo KUL
filozofia i etyka
lukiluki

SPIS TREŚCI Słowo wstępne - JE Ks. Bp Tadeusz Pikus Od redakcji - Marcin Składanowski Wprowadzenie - Piotr Wójcik Komitet organizacyjny konferencji naukowej pt. Pragnę żyć! Bezpieczeństwo i godność życia ludzkiego, Drohiczyn, 25 października 2014 roku A. Perspektywa teologiczna George Woodall, La vita umana: prospettive teologiche e significato normativo Cezary Smuniewski, Człowiek...

SPIS TREŚCI

Słowo wstępne - JE Ks. Bp Tadeusz Pikus

Od redakcji - Marcin Składanowski

Wprowadzenie - Piotr Wójcik

A. Perspektywa teologiczna

George Woodall,
La vita umana: prospettive teologiche e significato normativo

Cezary Smuniewski,
Człowiek zagrożony. Perspektywa wykorzystania teologii w rozwoju nauk o bezpieczeństwie

Marta Romaszko-Banaś,
Wpływ współczesnej cywilizacji na chrześcijańską koncepcję osoby ludzkiej

Tomasz Szmurło,
Ochrona życia ludzkiego we współczesnym polskim przekazie katechetycznym

Jacek Rosa,
Magisterium Kościoła w obronie godności człowieka. Dignitas personae i inne dokumenty

Leszek Tymoszuk,
Wolność religijna jako podstawa społeczno-politycznego zaangażowania Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych (USCCB) na rzecz obrony życia ludzkiego

B. Perspektywa bioetyczna i medyczna

Piotr Wójcik,
Diagnostyka prenatalna. Istota, typologia i uwarunkowania etyczno-prawne

Andrei Claudiu Hrişman,
Il potenziamento umano ed i pericoli per l'Homo Sapiens Sapiens

Michał Cherubin,
Prawna ochrona embrionu w Programie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016. Ocena moralna

Łukasz Borzęcki,
Ochrona ludzkiego genomu w świetle współczesnych wyzwań bioetycznych

Łukasz Szymański,
Zagrożenia życia dziecka poczętego w kontekście sztucznego zapłodnienia in vitro. Aspekty medyczne

C. Perspektywa prawna i kanoniczna

Jacek Połowianiuk,
Status dziecka poczętego w polskim porządku prawnym

Anna Gołębiowska,
Ochrona poczętego życia ludzkiego w świetle nauki Kościoła i Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku

Anna Gołębiowska,
Prawnokanoniczne aspekty transseksualizmu

D. Perspektywa ekumeniczna

Krzysztof Leśniewski,
Istotne założenia bioetyki prawosławnej

Piotr Kopiec,
Aborcja w nauczaniu Ewangelickiego Kościoła w Niemczech

Jarosław Pagór,
Współczesne technologie medyczne w świetle doświadczenia wiary Kościoła Prawosławnego

Marcin Składanowski,
Kościoły i Wspólnoty kościelne na Zachodzie o godności życia ludzkiego. Perspektywa antropologiczna

O autorkach i autorach

źródło opisu: http://bibliofil.com.pl/pragne-zyc-interdyscyplina...(?)