In vitro

Wydawnictwo: Petrus
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna

Najnowsze narzędzia, będące na usługach współczesnej medycyny, sprawiły, że w obszarze jej oddziaływań znalazł się człowiek w najwcześniejszych fazach rozwoju. Kilkukomórkowy embrion ludzki poddawany bywa różnorodnym procedurom, które oprócz pozytywnych aspektów, niosą ze sobą także zagrożenia dla jego życia. Ich pole poszerza się wraz z rosnącym dostępem do wspomnianych zdobyczy nauk biomedycznych, przyczyniając się tym samym do uśmiercania wielu istnień ludzkich.Analiza tych zagrożeń jest przedmiotem niniejszych refleksji. Chcemy zastanowić się nad różnymi konsekwencjami współczesnych praktyk klinicznych, takich jak: diagnostyka prenatalna, sztuczne zapłodnienie, czy eksperymenty na zarodkach ludzkich (Rozdział I). W trakcie ich wykonywania dochodzi bowiem do masowego niszczenia istnień ludzkich w stadium preimplantacyjnym i prenatalnym. Wobec takiego faktu istnieje potrzeba jednoznacznego określenia statusu istot nienarodzonych, aby w ten sposób znaleźć uzasadnienie dla ochrony ludzkich embrionów przed działaniami, które zagrażają jego życiu. Stąd konieczne będzie odwołanie się do danych biologicznych, filozoficznych i prawnych oraz uwzględnienie głosu Kościoła w kwestii statusu istoty poczętej (Rozdział II). W ostatniej, trzeciej części książki (Rozdział III), podejmiemy problematykę ochrony prawa do życia ludzkich embrionów w kontekście stosowania praktyk klinicznych.prof. Andrzej Muszala

żabot | 2013-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Warto przeczytać, pod warunkiem, że będzie się miało świadomość, że mamy do czynienia z wydawnictwem (i serią), która prezentuje punkt widzenia ideologiczny, religijny a więc zdecydowanie mało obiektywny, choć to nie znaczy, że bezwartosciowy. Będącego przeciw in vitro tylko i wyłącznie utwierdzi w przekonaniach, bedacego za dostępnoscią in vitro u ludzi absolutnie nie przekona.

Bruno | 2014-07-23
Abyss | 2013-04-17