Pomiędzy Odrą a Łabą. Bitwa o Berlin 1945.

Tłumaczenie: Juliusz Tomczak
Seria: DWŚ
Wydawnictwo: Napoleon V
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Between the Oder and the Elbe. The Battle for Berlin 1945.
historyczna

Opis bitwy o Berlin 1945 r.

źródło opisu: własny

źródło okładki: http://img.bazarek.pl/97585/8358/7685079/616955792555c70a4539cc.jpg

Marcin Kowalczyk | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Książka opisuje bitwę o Berlin głównie z niemieckiego punktu widzenia. Większość dokumentów to dzienniki oddziałów, relacje dowódców, przekazy ustne światków i sztabowców. Bitwa nie jest zawężona tylko do samego miasta, ale jak sugeruje tytuł, opisuje wydarzenia wokół stolicy III Rzeszy.
Wszystkie wydarzenia i ruchy wojsk mające wpływ na przebieg zmagań są zawarte w książce.
Mnogość oddziałów, nazw miejscowości i miejsc sprawia, że nie jest to lektura łatwa. Język autora miejscami nie jest zbyt wylewny i ogranicza się do suchego cytowania dokumentów.
Całość ożywiają relację światków których jest ogromna ilość.
Tekst ilustrowany jest mapami, jednak są one wykonane nieco odmiennie od dotychczas mi znanych. Ich czytelność miejscami jest wątpliwa. Przydałby się normalne mapy sztabowe z sytuacją strategiczną i ruchami wojsk.
W środku znajdziemy parę zdjęć, nie wnoszą one nic nowego do lektury i mogłoby ich nie być.
Autor nie weryfikuje źródeł i często cytuje je w oryginale- co...

michall_1985 | 2017-08-09