Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zezwolić?

Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Setting limits with your strong-willed teen. Eliminating conflicts by establishing clear, firm, and respectful boundaries
Mala_ja

Autor bestsellera „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?” ratuje nas ponownie! Tym razem poradnikiem dla rodziców nastolatków, w którym wyjaśnia, jak skutecznie wprowadzić dyscyplinę, wspomóc właściwy rozwój nastoletniego dziecka oraz zbudować z nim trwałą i zdrową relację. Wychowanie nastolatka stanowi obecnie nie lada wyzwanie. To prawda, że nastolatki zawsze wykazywały skłonność do buntu i...

Wychowanie nastolatka stanowi obecnie nie lada wyzwanie. To prawda, że nastolatki zawsze wykazywały skłonność do buntu i nieustannego testowania granic, ale w dzisiejszym świecie, w którym rządzą Facebook, Twitter, Instagram i inne media, a młodzi ludzie mierzą się z ogromnymi oczekiwaniami i silną presją, wychowanie dziecka na mądrego, szanującego siebie i innych, dobrze przystosowanego do życia, dojrzałego człowieka jest zdecydowanie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Na szczęście Robert MacKenzie pokazuje, że dzięki sprawdzonym i skutecznym metodom wykraczającym poza ramy tradycyjnego wychowania możemy znacznie lepiej wykorzystać swoje chęci i energię do budowania zdrowszej i bardziej satysfakcjonującej relacji z nastoletnim dzieckiem. Opierając się na licznych przykładach, autor tłumaczy, że kluczem do sukcesu jest zrozumienie temperamentu i stylu uczenia się młodego człowieka oraz dopasowanie do nich zasad wyznaczania granic. Pokazuje, jak raz na zawsze wyeliminować wyczerpujące i nieskuteczne metody (m.in. powtarzanie, przypominanie, debatowanie, grożenie, szantażowanie, karanie), jak za pomocą słów i zachowania przekazywać jasne i zrozumiałe komunikaty oraz jak radzić sobie z kolejnymi – naturalnymi dla tego okresu życia – falami oporu. Zdrowe granice nie tylko pomogą dziecku pokonać wyzwania wieku nastoletniego, ale również ułatwią mu bezpieczne przejście w dorosłość.

Dzięki lekturze dowiesz się, jak:
• zrozumieć swojego upartego i zbuntowanego nastolatka;
• ustalić jasne, solidne i zdrowe granice, które Twoje dziecko uszanuje;
• zmotywować młodego człowieka do komunikacji i współpracy;
• rozwinąć w sobie cierpliwość i tolerancję dla zachowań typowych dla nastolatków;
• egzekwować jasne i logiczne konsekwencje za złe zachowanie;
• decydować o przyznaniu dodatkowych przywilejów i większej swobody.

źródło opisu: http://www.gwp.pl/nastolatki-kiedy-pozwolic-kiedy-zezwolic.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/nastolatki-kiedy-pozwolic-kiedy-zezwolic.html

MoWi | 2017-10-28
Przeczytana: 20 października 2017

Jeśli masz problemy w komunikacji z dorastającym dzieckiem – to książka dla ciebie! Jeśli uważasz, że Twoje dziecko to nastolatek idealny – również przeczytaj tę książkę. Dzięki niej zrozumiesz, jak wiele problemów mają rodzice dzieci obdarowanych trudnym charakterem. Choć jak twierdzi autor „każdy młody człowiek, bez względu na to, czy ma trudny charakter, czy jest ugodowy, czy też „niezdecydowany”, przejawia w okresie adolescencji, pewne skrajne lub trudne pod względem wychowawczym zachowania”. Autor, Robert J. MacKenzie, psycholog wychowawczy i terapeuta rodzin, jest ojcem nastolatka i wie o czym pisze. Konflikty, zła komunikacja, próby sił… To lektura, która pomaga rodzicom zrozumieć okres życia między dzieciństwem a dorosłością, czyli właśnie adolescencję.

Katarzyna | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2017