Mistrzowie słowa i czynu

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Urzeczony urodą i historią dziewiętnastowiecznego Krakowa zdecydowałem się przed kilkoma laty zająć przyczynami, które sprawiły, że w epoce narodowej niewoli małe przygraniczne miasto, jakim był Kraków końca XVIII wieku, przekształciło się w prawdziwą stolicę duchową Polaków. Wraz z poszerzaniem mojego warsztatu o coraz nowsze zespoły materiałów źródłowych, z sięganiem do coraz większej liczby pamiętników i wspomnień, z poszerzaniem listy tytułów poddawanych kwerendzie czasopism, zaczęły się przede mną odsłaniać nieznane mi wcześniej tajemnice miasta. Z największą radością zacząłem odkrywać przede wszystkim ludzi tamtych czasów, dziś prawie zapomnianych. Na każdym kroku przekonywałem się, że obok osławionych "burzymurków" i "stańczyków" w dziewiętnastowiecznym Krakowie żyli i pracowali ludzie, którzy stali się w owej jakże trudnej epoce w życiu naszego narodu prawdziwymi stróżami tradycji, kustoszami pamięci narodowej.

Ze Wstępu

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=116451