Od Węgrowa do Opatowa

Wydawnictwo: MON
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powstanie styczniowe, bitwy
Rafał Socha

Przegląd wybranych bitew z okresu powstania styczniowego 1863-1864.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rafał Socha | 2017-07-24
Przeczytana: 11 lipca 2017

Jedna z ciekawszych perełek, jaką udało mi się w ostatnim czasie wyszperać w antykwarycznych odmętach. Publikacja pochodzi z 1962 roku, wydawnictwo MON, nakład 3 tys. egzemplarzy. Na ile się orientuję, wznowienia nigdy nie było.
Książkę nabyłem wysyłkowo, aczkolwiek niezupełnie w ciemno. Podążam tropem "miatieżników" z 1863 roku – a wszystko w kontekście epizodu, jaki chciałbym przemycić w II tomie cyklu. Tak naprawdę punktem wyjścia nie jest jednak powstanie styczniowe, lecz wydarzenia dużo późniejsze. Nie wchodząc w szczegóły fabularne, zdradzę tyle, że wątkiem przewodnim znów będzie tu pewnego rodzaju śledztwo "antykwaryczne" prowadzone przez współczesnego bohatera. Wskutek splotu rozmaitych okoliczności bohater ów trafia na kolejne publikacje i stopniowo odkrywa ich tajemnice, które z kolei wiodą go w teren... A tam? Oczywiście niecodzienna przygoda.
Smaczku dodaje fakt, że zakupiony przeze mnie egzemplarz okazał się wyjątkowy – otóż opatrzony autentyczną dedykacją od autora!...

książek: 2038
MatvonChutzik | 2017-07-11