rozwińzwiń

Od Węgrowa do Opatowa

Okładka książki Od Węgrowa do Opatowa Eligiusz Kozłowski
Okładka książki Od Węgrowa do Opatowa
Eligiusz Kozłowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej militaria, wojskowość
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
Tagi:
powstanie styczniowe bitwy
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Powstanie Styczniowe 1863-1864. Wrzenie, Bój, Europa, Wizje. Ryszard Bender, Krzysztof Dunin-Wąsowicz, Stanisław Frybes, Krzysztof Groniowski, Zdzisław Grot, Sławomir Robert Kalembka, Irena Koberdowa, Eligiusz Kozłowski, Janina Leskiewiczowa, Bogusław Mansfeld, Jan Prosnak, Franciszka Ramotowska, Jerzy Skowronek, Wiktoria Śliwowska, Zbigniew Stankiewicz, Henryk Wereszycki, Andrzej Wroński, Jerzy Zdrada
Ocena 8,0
Powstanie Styc... Ryszard Bender, Krz...
Okładka książki Polska zniewolona 1795-1806 Stanisław Grodziski, Eligiusz Kozłowski
Ocena 5,6
Polska zniewol... Stanisław Grodziski...
Okładka książki Historia oręża polskiego 1795 - 1939 Eligiusz Kozłowski, Mieczysław Wrzosek
Ocena 6,6
Historia oręża... Eligiusz Kozłowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
366
48

Na półkach: ,

Jedna z ciekawszych perełek, jaką udało mi się w ostatnim czasie wyszperać w antykwarycznych odmętach. Publikacja pochodzi z 1962 roku, wydawnictwo MON, nakład 3 tys. egzemplarzy. Na ile się orientuję, wznowienia nigdy nie było.
Książkę nabyłem wysyłkowo, aczkolwiek niezupełnie w ciemno. Podążam tropem "miatieżników" z 1863 roku – a wszystko w kontekście epizodu, jaki chciałbym przemycić w II tomie cyklu. Tak naprawdę punktem wyjścia nie jest jednak powstanie styczniowe, lecz wydarzenia dużo późniejsze. Nie wchodząc w szczegóły fabularne, zdradzę tyle, że wątkiem przewodnim znów będzie tu pewnego rodzaju śledztwo "antykwaryczne" prowadzone przez współczesnego bohatera. Wskutek splotu rozmaitych okoliczności bohater ów trafia na kolejne publikacje i stopniowo odkrywa ich tajemnice, które z kolei wiodą go w teren... A tam? Oczywiście niecodzienna przygoda.
Smaczku dodaje fakt, że zakupiony przeze mnie egzemplarz okazał się wyjątkowy – otóż opatrzony autentyczną dedykacją od autora! Naturalnie dedykacją nie dla mnie, lecz dla jakiegoś ówczesnego znajomego (Jurka). Wpis pochodzi z 29.XII.1962. Dla kolekcjonera nie lada gratka. Jestem rad, że trafił mi się tak niepowtarzalny egzemplarz. Całe piękno zbieractwa. Nie mówię już o innego rodzaju frajdzie – odręczny wpis Kozłowskiego z 1962 roku do tego stopnia pobudził moją literacką wyobraźnię, że w pewnym sensie wpłynął nawet na fabułę tworzonej opowieści. Krótko mówiąc, poczułem się trochę jak powieściowy bohater – mól książkowy, odkrywca, kolekcjoner, a jednocześnie poszukiwacz przygód.
Natomiast co do zawartości pracy "Od Węgrowa do Opatowa"... Należy podkreślić, że autor przebił się przez masę źródeł, przeanalizował wiele materiałów. Już od pierwszych stron widać, że doskonale orientuje się w realiach epoki, doskonale też pisze. Zajmująco, momentami pasjonująco. Żaden kryminał czy thriller – jak dla mnie – nie dorówna tak podanym opowieściom. Po prostu czuć historię. Rozdziały mądrze skonstruowane: mamy dokładną genezę, przebieg walk, skutki bitwy i zarys późniejszych dziejów danego oddziału, zgrupowania bądź dowódcy. Są mapki obrazujące poszczególne batalie. Aż szkoda, że autor z oczywistych powodów musiał ograniczyć się do wybranych kilkunastu bitew (przy czym wypada zaznaczyć, iż są one w pełni reprezentatywne dla poszczególnych faz powstania z 1863 roku).
Ale największym odkryciem jak dla mnie jest postać samego autora. Tutaj nadmienię, iż Eligiusz Kozłowski był historykiem, edytorem źródeł i bibliografem. Działał w Krakowie. Specjalizował się w historii polskich powstań narodowych oraz historii wojskowości. Pozostawił po sobie wiele prac. Po lekturze książki "Od Węgrowa do Opatowa" nie mam najmniejszych wątpliwości, że są one wartościowe, atrakcyjne, godne uwagi, a i zapewne nie mniej pasjonujące, niż ta o styczniowych "miatieżnikach".

Zapraszam na mojego bloga, gdzie więcej nie tylko o wspomnianym projekcie literackim, ale również o innych zapomnianych lekturach:
http://www.rafalsocha.com/2017/07/24/miatieznicy/

Jedna z ciekawszych perełek, jaką udało mi się w ostatnim czasie wyszperać w antykwarycznych odmętach. Publikacja pochodzi z 1962 roku, wydawnictwo MON, nakład 3 tys. egzemplarzy. Na ile się orientuję, wznowienia nigdy nie było.
Książkę nabyłem wysyłkowo, aczkolwiek niezupełnie w ciemno. Podążam tropem "miatieżników" z 1863 roku – a wszystko w kontekście epizodu, jaki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    2
  • Wojskowość powszechna
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Węgrowa do Opatowa


Podobne książki

Przeczytaj także