Marion Dönhoff. Życie pod prąd

Tłumaczenie: Wanda Tycner, Janusz Tycner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl"
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Marion Dönhoff. Ein widerständiges Leben
Pollyanna

Jest to biografia osoby niezwykłej, pierwszej kobiety, która przełamała opór swojej sfery. W dziennikarstwie i polityce osiągnęła zaszczyty zarezerwowane dotąd dla mężczyzn. Marion Donhoff urodziła się 2 grudnia 1909 roku w pałacu Friedrichstein w pobliżu Królewca w Prusach Wschodnich. Po ukończeniu studiów ekonomicznych uzyskała stopień doktora na uniwersytecie w Bazylei. W okresie Trzeciej...

Marion Donhoff urodziła się 2 grudnia 1909 roku w pałacu Friedrichstein w pobliżu Królewca w Prusach Wschodnich. Po ukończeniu studiów ekonomicznych uzyskała stopień doktora na uniwersytecie w Bazylei. W okresie Trzeciej Rzeszy odegrała dużą rolę w budowaniu ruchu oporu przeciw dyktaturze. W styczniu 1945 r. opuściła Friedrichstein i wraz z falą uciekinierów dotarła do Niemiec.
W 1946 roku związała się z tygodnikiem "Die Zeit", jedną z najbardziej opiniotwórczych gazet niemieckich. W latach 1968-1972 była redaktorem naczelnym pisma, a od 1972 roku jest jego wydawcą. W dziennikarstwie politycznym Niemiec Marion Dönhoff zajmuje szczególne miejsce: już w latach 50. i 60. miała odwagę walczyć o pojednanie w polityce wschodniej i publicznie występować o uznanie granicy na Odrze i Nysie. Za swą działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
Jej sądy i opinie były i pozostały całkowicie niezależne; Marion Dönhoff jest dziś uznanym autorytetem moralnym i politycznym.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Pollyanna | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane, MBP, 2017
Przeczytana: 15 lipca 2017

Biografia Marion Gräfin Dönhoff - niemieckiej dziennikarki, działaczki społecznej, współwydawcy tygodnika "Die Zeit", hrabianki urodzonej w Prusach Wschodnich.

Niestety, kobieta, która wyprzedzała swoja epokę, doczekała się bardzo pobieżnej biografii. A ja, jako czytelniczka zainteresowana m.in. historią Prus Wschodnich, czuję bardzo duży niedosyt.

Plusem tej książki są zamieszczone fragmenty wspomnień Marion Dönhoff oraz wybór Jej artykułów również tych dotyczących Polski. Sama bohaterka w rozmowie z autorką książki mówi, że w tysiącach artykułów ofiarowała część samej siebie. "W każdym z nich znajduje się jakaś część mojego "ja"".

I na koniec uwaga do przypisów tłumaczy: Quittainen to obecnie Kwitajny - jedna z najstarszych wsi na Warmii i Mazurach, położona ok. 12 km od Pasłęka i naprawdę daleko stąd jeszcze na Suwalszczyznę a Jomendorf to Jaroty, wieś wchłonięta przez Olsztyn i stanowiąca obecnie jego dzielnicę.

marzenia1 | 2017-08-31
Przeczytana: 08 listopada 2017