Mroczna arena

Tłumaczenie: Piotr Jankowski
Wydawnictwo: Albatros
The Dark Arena
EIGHT

Nawiązująca klimatem do twórczości Remarque'a i Hemingwaya debiutancka powieść autora „Ojca Chrzestnego”. Akcja książki toczy się w powojennych Niemczech krótko po kapitulacji, na przełomie 1945 i 1946 roku. Po trzech latach spędzonych na froncie młody Amerykanin, Walter Mosca, nie potrafi odnaleźć się w normalnej rzeczywistości, nie czuje więzi z rodziną ani narzeczoną. Tęskni za Europą, za...

Akcja książki toczy się w powojennych Niemczech krótko po kapitulacji, na przełomie 1945 i 1946 roku. Po trzech latach spędzonych na froncie młody Amerykanin, Walter Mosca, nie potrafi odnaleźć się w normalnej rzeczywistości, nie czuje więzi z rodziną ani narzeczoną. Tęskni za Europą, za swoją niemiecką kochanką Helle. W końcu decyduje się na powrót. Znajduje pracę w cywilnej administracji sił okupacyjnych w Bremie, mieście zniszczonym przez alianckie bombardowania. Odszukuje Helle i przechodzi trudny proces odkrywania siebie oraz poszukiwania miłości i spokoju. Stara się zachować człowieczeństwo wobec piekła codzienności – braków żywnościowych, prostytucji młodych kobiet, żebrzących dzieci, widocznych wszędzie ruin. Widząc perspektywę szybkich i łatwych zarobków, wplątuje się w przedsięwzięcia na czarnym rynku, gdzie walutą są dobra z amerykańskich kantyn, a towarem – złoto, usługi seksualne, fałszywe dokumenty i leki. Kiedy Helle rodzi jego syna, zaczyna wierzyć, że w końcu nauczył się kochać...

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Piotr | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Dziwny jest świat, chce się rzecz po tej lekturze. Debiutancka powieść autora "Ojca chrzestnego" zabiera nas w czasy powojenne. Walter Mosca wraca po wojnie do Stanów Zjednoczonych, do rodziców i do narzeczonej. Coś jednak zmieniło jego myślenie i punkt odniesienia. Czuje się tutaj obco i tak odnosi się do najbliższych. Ci szybko mają go dosyć i jego lekceważenia. Wydaje im się, że z wojny wrócił zupełnie inny człowiek. Młody żołnierz wkrótce wraca do Niemiec, gdzie usiłuje odnaleźć swoją kochankę i ułożyć sobie z nią życie.

" Mroczna arena" jego gorzka historia o niszczycielskiej sile wojny, która zabija piękne wartości w tych, którzy walczyli o niepodległość. Czy ze śmiercią i cierpieniem można się oswoić?

Ta książka jest niezwykła ze względu na przesłanie. Pisarzy pokazuje brutalność i analizuje zachowanie człowieka, którego niezbyt interesują inni. Myśli o sobie i o swoich potrzebach, a każde zrealizowanie kolejnego kroku kończy się niezadowoleniem. Poszukiwanie sensu...

Shimik | 2016-04-04

Jak się żyło w Niemczech tuż po II Wojnie światowej? Raczej nie najlepiej. W tej książce jest mowa właśnie o tym. Historia jest opowiadana z perspektywy amerykańskiego byłego żołnierza, który powrócił do Niemiec z Ameryki. Książka jak dla mnie w porządku, nie rozumiem czemu ludzie na nią narzekają. Jest równie dobra jak każda inna. Przeczytajcie, a sami się przekonacie.

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Temat - okupacja amerykańska w Niemczech Zachodnich po II w.św. Nudna, żle napisana książka o przygodach sflaczałego, bez jaj - Amerykanina. Jedynym wytłumaczeniem dla Puzo jest to, że /poza krótką nowelką „The Last Chrystmas”/ to jego debiut z 1955 r. Czternaście lat póżniej napisze „Godfathera”.
Zdziwiony zauważyłem /zero opinii na „lubimy czytać”/, że Państwo nie znacie WSPANIAŁEJ książki z tego samego roku i na ten sam temat, mianowicie Hansa Habe’go „OFF LIMITS”. Zamiast czytać PUZO, poczytajcie HABE’go. Naprawdę dobre, za moich młodych lat BESTSELLER

robofree | 2017-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2017

Młody amerykański żołnierz, nie mogący odnaleźć się w nowej powojennej rzeczywistości, wraca do Stanów do rodzinny do dziewczyny, jednak coś jest nie tak, udaję się z powrotem do powojennej Europy i do poznanej tam wcześniej Niemki. Poszukuję sensu życia, wśród zgliszczy Bremy i u boku swojej towarzyszki. Brema jako niemieckie miasto, musi odnaleźć swoją tożsamość. Brakuję wszystkiego, więc czarny rynek kwitnie, tak samo u Niemców jak i u amerykańskiej administracji okupacyjnej. W takiej rzeczywistości, wielu utraci wiarę w człowieczeństwo, ponieważ jest to świat nocnych lokali, gdzie prostytucja opary alkoholu i papierosowy dym są dla większości ucieczką przed demonami przeszłości jak i przed ponurą codziennością. Czy w takim świecie odnajdzie się nasz bohater - młody Mosca? Minus tej powieści to za mało zarysowane postaci, trudno kogoś polubić, ale to debiut Puzo i nie będziemy pisarzowi za wiele zarzucać.

Piotr | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 października 2015

Książka swym klimatem przypomina mi "Łuk triumfalny" Remarque'a. Bohater żyjący w obcym dla siebie mieście, nie mogący znaleźć dla siebie miejsca w powojennym świecie. Jest tu miłość, strach, chciwość i rozpacz. I Walter Mosca pozbawiony uczuć.

charu | 2014-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Hmm.. po 10 gwiazdkowym "Ojcu Chrzestnym" chciałam przeczytać kolejną książkę M. Puzo i mój wybór padł na dosyć cienką "Mroczną arenę". Jak dowiedziałam się z okładki, jest to debiutancka powieść autora i cóż, dało się to niestety odczuć od pierwszych stron. Książka nie wciągnęła mnie prawie wcale a losy dość irytującego Amerykanina, Waltera Moski nie wzbudziły żadnego zainteresowania czy współczucia. Może tylko coś drgnęło w tym względzie pod koniec książki. Temat jakby ledwo "muśnięty" przez autora, wszystkiego za mało i za krótko. Spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego a jedynie czego chciałam to jak najszybciej dobrnąć do końca.

dominika_maria | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Trudna książka, której nie da się przeczytać na raz. Okres powojennych Niemiec. Na początku czytało mi się ją ciężko, bo miałam wrażenie, że słowa są jakieś takie wymuszone, że wszystko takie sztuczne. Dopiero później się rozkręca i naprawdę wciąga. Smutna historia. Nie zawsze życie układa się tak, jak by się tego chciało.
Generalnie polecam : )

aali | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 lipca 2017

O II wojnie światowej powstało wiele książek. Historii opowiadających o jej bezsensie, okrucieństwie, o bohaterach i zbrodniarzach wojennych. Niewiele jednak jest utworów traktujących o powojennej rzeczywistości. Co działo się z Niemcami po kapitulacji Wermachtu, mieszkańcami zniszczonych przez działania wojenne miast, aliantami, którzy odnieśli zwycięstwo nad faszystami, o tym w swojej debiutanckiej powieści "Mroczna arena" opowiada Mario Puzo.

Głównym bohaterem powieści jest Amerykanin, Walter Mosca, który wraca jako bohater, po zakończonej wojnie do swojego rodzinnego miasta. Tam czekają na niego rodzice i narzeczona, Gloria. Walter nie jest jednak już tym samem chłopakiem, którego pokochała i na którego czekała trzy lata. Mosca nie potrafi rozmawiać ze swoimi bliskimi w domu czuje się obco. Uświadamia sobie, że nie kocha już Glorii i postanawia wrócić do Niemiec. W Bremie pracuje w administracji cywilnej, która ma zapewnić porządek w zniszczonym przez naloty i bombardowania...

| 2013-02-17

Tytuł w pełni oddaje klimat tej książki. Mroczny i pesymistyczny. Niestety mimo wyraźnej chęci autora do stworzenia dzieła ambitnego książka jako całość nie przekonuje. Główny bohater powieści Walter Mosca jest szary i bezbarwny, jak papier, w który pani ze sklepu mięsnego owija kawałek schabu bez kości. Niby kocha, niby nienawidzi, przeżywa swoje rozterki, ale tak naprawdę nie wzbudza ani sympatii, ani niechęci. Prawdę mówiąc po pewnym czasie czytelnik odkrywa, że Mosca jest mu totalnie obojętny, a to chyba najgorsze, co może się przydarzyć pisarzowi – stworzyć nijakiego bohatera. Równie nijacy i bezbarwni są kumple Mosci z bazy lotniczej i podobnie jak on nie wzbudzają oni w czytelniku żadnych uczuć. Rozumiem, że ambicją autora było stworzenie obrazu ludzi wypalonych przez wojnę, którzy mają problemy z adaptacją do nowej rzeczywistości, ale mam wrażenie, że podszedł do sprawy zbyt dosłownie. W przyszłości wielkim atutem książek Mario Puzo staną się ciekawe, wielowymiarowe...

Betoniarka | 2014-11-29
Przeczytana: listopad 2014

Przeczytałam sporo książek o tematyce wojennej, ale nigdy nie trafiłam na lekturę powojenną, której akcja toczy się tuż po II wojnie światowej. Naiwnie sądziłam, że skoro wojna się skończyła, to wszyscy byli szczęśliwi, a świat był znów piękny.

"Mroczna Arena" pokazuje coś zupełnie innego. Tuż po wojnie, w Niemczech, pozostaje grupa Amerykanów, którzy nie umieją wrócić do swojego dawnego życia, a nie bardzo potrafią rozpocząć nowe. Są to ludzie młodzi, których wojna zniszczyła tak bardzo, że ich życia są właściwie spisane na straty. I nie, nie mają koszmarów dotyczących samej wojny i tego co przeżyli - ich koszmarem jest życie, w którym znaleźli się teraz. Bardzo ciekawy punkt widzenia.

Po książkę sięgnęłam, bo zamierzam przypomnieć sobie "mafijne" dzieła Puzo i zaciekawiło mnie jak wyglądał jego debiut literacki. I choć trochę tu brakuje czegoś, co mogłoby książkę dodać do listy niezapomnianych, jest to kawałek fajnej lektury, o bardzo ciekawym momencie w historii naszego...