Milcząca arka

Tłumaczenie: Roman Rupowski
Wydawnictwo: Hidari
The silent ark
literatura faktu

Wegetariański bestseller i klasyka wśród książek prowegetariańskich. Juliet Gellatley (założycielka organizacji Viva!) demaskuje w niej zakłamanie i nieczystą politykę przemysłu mięsnego. Na podstawie szeregu nieznanych powszechnie faktów, ujawnia nam prawdę o produkcji i konsumpcji mięsa. Wegetarianizm lub weganizm nie jest żadną ideą hipisowską, mającą korzenie w jakiejś tajemnej koncepcji...

Wegetariański bestseller i klasyka wśród książek prowegetariańskich.

Wegetarianizm lub weganizm nie jest żadną ideą hipisowską, mającą korzenie w jakiejś tajemnej koncepcji nirwany, a raczej jest ideą, która była obecna na ziemi setki, a nawet ty- siące lat temu. Tkwi ona w sercu dosłownie każdego wielkiego systemu filozoficznego czy religijnego.

Przemysłowe hodowle zwierząt stanowią zarodek prawie wszystkich katastrof ekologicznych, które obecnie dotykają ziemię: od kwaśnych deszczów począwszy, a na globalnym efekcie cieplarnianymi, pustynnieniu gleb czy dewastacji lasów kończąc. Erozja gleb, deficytwody,chemizacja rolnictwa, są bezpośrednio i nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem fabryk mięsa.

Dwie trzecie obszaru wielkich oceanów na całym świecie stoi w obliczu katastrofy ekologicznej, co jest związane z powszechnym zwyczajem połowu ryb w celach komercyjnych. Świat Zachodu wytworzył tradycję konsumpcji mięsa, która rozpowszechniła się w krajach europejskich, osiągając swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych, a obecnie ma już wpływ na całą naszą planetę.

SPIS TREŚCI

Rozdział 12. Powrót do przeszłości
Rozdział 13. Kraje rozwijające się
Rozdział 14. Lekcja ekologii
Rozdział 15. Polityczne perswazje
Rozdział 16. Droga do przeszłości?
Przypisy
Bibliografia
Raport PCRM

PetiteAmites | 2010-09-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

"Milcząca arka. Mięso – zabójca świata", (oryginalnie: The Silent Ark - A Chilling Expose of Meat, the Global Killer), której autorami są czołowi brytyjscy działacze na rzecz ochrony praw zwierząt – Juliet Gellatley i Tony Wardle, to pozycja znana nam w języku polskim głownie dzięki przekładowi Romana Rupkowskiego. Niedawno, wydanie tej książki, która w sposób nieprzeciętny odsłania to wszystko, czego konsument mięsa według jego producentów wiedzieć nie powinien, zostało wznowione. Dzisiaj może ona znów trafić na nasze półki za sprawą młodego szczecińskiego wydawnictwa – Hidari.
"Milcząca arka" nie jest książką, która za wszelką ceną próbuje wymusić na czytelnikach zmianę sposobu życia i żywienia. Owszem, jest to książka pro-wegetariańska, ale tylko w następstwie przedstawionych w niej faktów.
Juliet Gellatley zaczyna swoją opowieść w sposób dosyć naiwny, jeśli założyć, że sięga po nią zwyczajny mięsożerca. Zaczyna od współczucia – pisze o nieszczęśliwych zwierzętach, o ich...

Paulina Metelska | 2010-10-22

„Wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka.”

Pitagoras

Budząc się każdego ranka, gdy promienie słońca figlarnie prześlizgują się między firankami, spoglądamy na świat za oknem. Skomplikowany w swojej złożoności, niezrozumiały i absurdalny. Świat pełen sprzeczności, w którym rzeczy najpiękniejsze koegzystują z tymi, które wzbudzają naszą pogardę i wstręt. Przepiękne krajobrazy i zapierające dech w piersiach wytwory ludzkich rąk, obok działalności bezdusznych koncernów nastawionych na zysk, męczenia i bezlitosnego mordowania zwierząt w imię hamburgerowej idei… Właśnie o cierpieniach naszych mniejszych braci opowiada „Milcząca Arka”.

Z okładki rzuca nam się w oczy podtytuł „Mięso - zabójca świata”. „Hm – myślę – brzmi dość radykalnie.” Po takiej zachęcie otwieram książkę z obawą, jakie to rewolucyjne prawdy chcą objawić autorzy wszelkim nieuświadomionym mięsożercom. Wiem bowiem, że książka szerzy wegetarianizm i traktuje o skandalicznych...

Smutna książka wyciskająca łzy z oczu o bestialskim traktowaniu zwierząt użytkowych. Kto ma silne nerwy, niech czyta. Ja przeczytałam.

Franka | 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, à moi

Parafrazując Paul'a McCartney'a: Gdyby rzeźnie bardziej przypominały szklarnie, aniżeli odległe wizje w naszych mało uświadomionych umysłach, wszyscy byliby wegetarianinami.
Będąc świeżo upieczoną wegetarianką, postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat religii, którą zaczęłam wyznawać, a która tak bardzo mnie zafascynowała. Książkę Pani Gellatley zamówiłam przez Internet, spośród kilku proponowanych pozycji tytuł wydawał mi się kwintesencją moich nowonarodzonych poglądów. Nie zawiodłam się. Życie zwierząt hodowlanych dalekie jest od niczym niezmąconej sielanki na zielonej trawie, uśmiechniętych świnek i muczących z zadowolenia łaciatych cielątek, wręcz przeciwnie.. rytm bicia ich serc wyznaczany jest przez taśmę produkcyjną fabryk mięsa, które następnie zagości na naszym stole pod postacią eufemizmu – „kotleta”, „parówki” czy „polędwicy”.
Polecam zarówno tym eco-friendly, jak i zdeklarowanym mięsożercom.
W końcu warto być uświadomionym.

veg_mania | 2012-07-21

Książka otwierająca umysł. Furtka do refleksji nad własnym sposobem życia, myślenia. Pozycja powinna być wprowadzona jako lektura obowiązkowa ;)

NowaCzytelniczka | 2015-02-14
Przeczytana: 2014 rok

Na tę książkę trafiłam w sklepie dla wegan i wegetarian. Nie jest to pozycja zachęcająca do rezygnacji z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego; nie wartościuje tej diety jako lepszej, lecz pokazuje w jaki sposób rezygnując z konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego, możemy poprawić jakość życia. Książka w bardzo dosłowny, momentami brutalny sposób opisuje przemysłową hodowlę zwierząt, obój, krok po kroku przybliża jak pozyskiwane są jaja, mleko, skóry. To robi wrażenie także na osobach, które jedzą mięso, noszą produkty wytworzone ze skóry zwierząt, ale po prostu nie miały świadomości tego, co przechodzą zwierzęta, by oni mogli się tymi produktami cieszyć. Mam wrażenie, że ta książka pomaga zauważyć i docenić męczarnię zwierząt.A potem każdy sam musi zadecydować, czy zrezygnować z mięsa, czy zrezygnować ze skór, czy ograniczyć te produkty w swoim życiu, czy też nie. Ale po lekturze "Milczącej arki" jest to decyzja bardziej świadoma.

Capricorn | 2015-12-27

Must-have wszystkich wegetarian. Obnażenie praktyk biznesu produkcji zwierzęcej. Odpowiedzi na pytania zatroskanych matek, babć, ciotek - i własne. Osoby wrażliwe niechże dozują sobie lekturę, gdyż jest ona niezwykle dosadna.

Lucyna | 2015-07-25
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 lipca 2015

Zostałam zaatakowana taką masą informacji, że aż trudno mi w to uwierzyć. Wege w pigułce, bez względu na pobudki, którymi można się kierować. Polecam gorąco, bo ta książka daje naprawdę dużo do myślenia!!!

dumbotedi | 2013-05-15

Ta ksiazka powinna byc lektura w kazdej szkole.
Uwrazliwia, pokazuje okrutne kulisy "produkcji miesa".

sad-soymilk | 2015-03-23

Najlepsza książka o tematyce weganizmu jaką czytałam.